Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ramazan’da Kilo Almamanın 12 Püf Noktası!

Ramazan ayında beslenme alışkanlıklarının değişmesi, sahurda ya da iftarda ihtiyaçtan fazla besin tüketilmesi, işe ya da okula gitmeyenler için uyku saatlerinin uzaması oruç tutan kişilerin kilo almasına sebep oluyor. Peki, Ramazan’da kilo almamak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

1. Kesinlikle sahura kalkın

İftar ile sahur arasında 7 saatlik bir zaman dilimi olması, özellikle sabah işe ya da okula giden kişiler için büyük problemlere sebep olabilir. Sahura kalkmak yerine gece yatmadan önce yemeyi tercih edenler kilo problemleriyle karşılaşabilir. Sahura kalkılması ve yemekleri yedikten sonra yatağa girmeden önce en az 40 dakika beklenmesi gerekiyor. Bu yüzden uyku ihtiyacınız varsa bile biraz erken yatıp çalar saatlerinizi sahura kalkmak için kurmanızı öneriyoruz.

2. Acele etmeden çiğneyerek yutun

Evet, 17 saatlik oruç süresinin bitiminde iftar sofrasına oturunca her şeyi tek seferde silip süpürmek isteyebilirsiniz ama bu durumda yediklerinizi sindiremez ve fazla kilolarla karşılaşırsınız. O yüzden yemekleri ağzınıza azar azar atın ve iyice çiğnedikten sonra yutun.

3. Sıvı tüketimini ihmal etmeyin

Yine açlığın getirdiği heyecanla bütün konsantrasyonunuzu sofradaki yiyeceklere vermeyin. Arada su içmeyi de ihmal etmeyin. İnsan vücudunun günde 2 litre suya ihtiyaç duyduğunu düşünürsek bu ihtiyacı karşılamak için iftar ile sahur arasında yaklaşık 7 saatlik bir süreniz olacak. İftarda en az yarım litre su içmeye gayret gösterin, doğal meyve suları ve kompostoları da tercih edebilirsiniz.

4. Sütlü tatlı tercih edin

İftar sofralarında şerbetli tatlılar yerine olabildiğince sütlü tatlılara yer vermeye çalışın. Sütlü tatlılar hem sizi baymaz hem de kiloya sebep olmaz.

5. Sebze meyve yemekten çekinmeyin

Ramazan’ın gelmesiyle beraber oruç tutan insanların sağlıklı ve dengeli beslenmeye daha çok dikkat etmeleri gerekiyor, çünkü 3-4 öğünde bünyeye giren besinler Ramazan’da sadece 2 öğün içerisinde tüketiliyor. Beslenme düzeninde böylesine radikal bir değişikliğin yaşanması da vücudun dengesini değiştirebiliyor. İftar ya da sahur sofralarında tatlı, yağ ve karbonhidrat içeriği zengin ürünler, hamur işi gibi gıdaların fazla tüketilmesi, sebze ve meyve takviyesinin azalması kilo problemlerine sebep olabiliyor. Bu yüzden vücudun ihtiyacı olan vitamin, mineral ve proteini olabildiğince meyve ve sebzelerden karşılamaya çalışmanızda fayda var.

6. Lifli besinlere sofranızda yer verin

Yağlı, tuzlu ve aşırı tatlı besinler özellikle iftar sofralarında sıkça kendilerine yer buluyor ve hazmı zorlaştırıp fazla kilolara sebep oluyorlar. Bu tip besinleri çok tüketmek yerine mide ve bağırsak sisteminde uzun zaman kalabilen, yapısında lif ve selüloz bulunduran gıdalar tercih edilmeli.

7. Bitki çayları ile sindirimi kolaylaştırın

İftar yemeği yendikten sonra sindirimin kolaylaşması ve kilo almanın önüne geçilmesi için bitki çayı tercih edilebilir. 20 gram papatya ve meyan kökü, 10 gram da rezeneden yapacağınız bir çayı iftar sonrasında içebilirsiniz.

Yemeklerle beraber iftar esnasında çay ya da kahve içilmesi yemekten vitamin almayı engellediği için bitki çaylarınızı iftar yemeğinden belli bir süre sonra içmenizde fayda var.

8. İftar sofrasında et ve sebze iç içe olsun

İftar sofranızda etli yemekler servis ederek ailenize güzel bir ziyafet çekmek isteyebilirsiniz ama içerisinde yalnızca et bulunduran yemekler sofradakilere kilo ve fazla yağ olarak geri dönebilir. Ramazan sofralarında etli sebze yemeklerini tüketmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Tavuk yemeği ya da köfte yaptıysanız bu yemekleri servis etmeden önce sebze yemeğini sofaya getirerek alkali dengesini sağlayabilirsiniz.

9. İftariyelikleri dengeli tüketin

Genelde iftariyelikler oldukça fazla yağ içerir ve bu yüzden aşırı tüketilmeleri halinde kilolara sebep olurlar. İftar sofranızda her gün için sadece bir tane iftariyelik olması kilo almanızı engelleyebilir. Örneğin yarın tereyağı-bal şeklinde iftariyelik hazırlayabilir, ondan sonraki gün birkaç dilim sucuk, diğer gün ise birkaç parça peynir ya da zeytini iftariyelik olarak servis edebilirsiniz. Hepsine aynı anda yer vermeyin!

10. Hareket edin

İftar vakti orucun açılması ve yemeklerin yenmesinin ardından birçok kişi teravih namazına gidiyor. Vakit namazlarından uzun olan teravih namazı, kişilerin namaz boyunca hareketli olmasını sağladığı için kalori yakmayı destekliyor.

Hareket aracı olarak teravih namazı dışında bir şey yapmak istiyorsanız açık havada ferah bir yürüyüşe çıkabilir ya da egzersiz yapabilirsiniz.

11. Proteine ağırlık verin

Protein açısından zengin besinler tüketmeniz halinde midenizin boşalma süresi uzar ve acıkmayı geciktirmiş olursunuz. Bu sayede daha az yemek yiyerek fazla kilo almayı engelleyebilirsiniz. En kaliteli protein kaynağı olarak bilinen yumurta ve gaz problemi çekmeyenler için yoğurt, peynir, süt gibi ürünleri Ramazan’da düzenli şekilde tüketmeye çalışın.

12. Fazla tuz tüketmeyin

Hem iftarda hem de sahurda yiyeceklerinize çok tuz atmamaya özen gösterin. Yapısında fazla tuz olan gıdalardan da uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Çok tuzlu peynirler yerine tuz oranı daha düşük peynirleri tercih ederek bile kilo alma ihtimalinizi azaltabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.