Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ramazan’da Susuzluğu Önlemek İçin Tüketilmesi Gerekenler

Ramazan ayında 17 saati aşkın oruç sürelerinde vücudun su dengesini bozmamak için sahurda doğru bir sofra kurmak gerekiyor. Pizza, pilav, patates kızartması, börek, köfte, açma gibi su ihtiyacını artıran besinleri sahurda yemek iftar saatini susamış bir şekilde beklemenize sebep olabilir. Bu tip besinleri sahurda tüketmek yerine iftar sofrasında yemeyi tercih edebilirsiniz. Çayın, harareti alması ve susuzluğu gidermesi gibi özelliklerinin yanı sıra aşırı içilmesi halinde sık tuvalete çıkma ve sıvı kaybına sebep olma gibi kötü bir yanı da bulunuyor. O yüzden sahurda aşırı çay tüketiminden de kaçınmamız lazım. Turşu ve peynir gibi tuzlu yiyecekler de gün içinde susamaya sebep olabilir. Susuzluk çekmemek için yemememiz gerekenleri az çok biliyoruz, peki susuzluğu gideren ve sahur sofrasında kesinlikle yer alması gerekenler neler?

1. Tabii ki Su!

Pek tabii ki sahuru su içmeden geçirmek oruç tutarken büyük zorluklara sebep olur. Uzmanlar bir kişinin gün içerisinde en az 2 litre su tüketmesi gerektiğini söylüyor. 17 saatlik oruç sürelerinin olduğunu göz önüne alırsak 2 litre su içmek için iftar ile sahur arasında yaklaşık 7 saat kadar vakit bulunuyor. Su ihtiyacınızın bir buçuk litresini iftardan sahura kadar olan sürede, geri kalan yarım litresini de sahurda karşılayabilirsiniz. Susuzluk hissinden kurtulmak için sahurda ani bir şekilde çok fazla su içerseniz hem terleme hem de idrar yoluyla bu suyu atacağınızı, aynı zamanda mideniz şişeceği için kolay kolay uyuyamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

2. Şeftali

Bedenin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlayan şeftali, Ramazan ayında da yardımımıza koşuyor ve uzun oruç sürelerinde susuzluk hissinin ötelenmesini sağlıyor. Bağırsakları yumuşatan ve hazmı kolaylaştıran şeftali aynı zamanda ağız kokusunu da giderdiği için 17 saat boyunca oruç tutan kişilerin ağız kokusu konusundaki şikayetlerini gideriyor. Cildi nemlendiren ve dudaklara sürülmesi halinde dudağa da nem veren şeftali, susuzluk yüzünden Ramazan boyunca iftar öncesinde kuruyan dudaklara çare oluyor.

3. Ev yapımı yoğurt

Ramazan’da iftarı beklerken susamak istemeyenler için tavsiye edilen besinlerden bir tanesi de yoğurt. Fakat uzmanlara göre bu yoğurdun ev yapımı olması gerekiyor. Evde hazırlanan mayalanmış tuzsuz yoğurt susuzluğu gideriyor ve daha kolay oruç tutmanıza yardımcı oluyor. Ramazan ayı boyunca günde üç kase yoğurt yemeye özen gösterin. 1 kase iftarda, 1 kase iftar ile sahur arasında ve son kase de sahur vaktinde yenebilir. Protein, yağ, karbonhidrat açısından vücut dengesini korumaya yardımcı olan yoğurt, içeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde de direncinizi artırır.

4. Meyan şerbeti

Uzmanlar tarafından özellikle sıcak havalarda gazlı içecek yerine içilmesi önerilen meyan şerbeti gün boyu susuzluk hissini yok eden nadir içecekler arasında yer alıyor. Meyan şerbeti içerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bu sayede açlığın verdiği bitkinlik yüzünden kuvvetsiz düşen vücudun mikroplarla daha kolay mücadele etmesini sağlayabilirsiniz.

5. Siyah üzüm

Yaz aylarında rahatlıkla edinebileceğiniz siyah üzüm, antioksidan özelliği son derece güçlü olan bir meyve. Sahurda bir miktar siyah üzüm yiyerek susuzluk konusundaki şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

6. Hindistan cevizi suyu

Hindistan cevizi suyu Türkiye’de çok fazla tüketilmez ama yapılan araştırmalar bu içeceğin susuzluğa çare olduğunu ve yapısındaki elektrolit sayesinde terleme süresince kaybedilen sodyumun eksikliğini giderdiğini ortaya koyuyor.

7. Kabak

Oruç tutulan yaklaşık 17 saatlik süre boyunca su içilmediği için Ramazan ayında bağırsakların yavaş çalışması gibi bir durum ortaya çıkabilir ve bunun sonucunda kabızlık şikayetleri oluşabilir. Kabak tüketimi ile hem susuzluk şikayetleri gideriliyor hem de bağırsakların daha düzgün çalışması sağlanıyor. Kabağı sahur sofrasında, rendelenmiş bir biçimde sarımsaklı yoğurt ile süsleyerek salata halinde tüketebilir ya da yeşil salataya bol limon sıkarak katıp yiyebilirsiniz.

8. Domates

Bünyesinde çok miktarda potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunduran domates, vitamin ve lif açısından da zengin olduğu için sağlıklı yaşam açısından çok önemli bir besin. Yüzde 95’lik su oranına sahip olması domatesin sahur sofralarının vazgeçilmezi haline gelmesini sağlıyor. Sulu yapısı sayesinde hem serinletici etkisi olan bir sebze olan domates hem de susuzluğu önlemeye yardımcı oluyor.

9. Mercanköşk çayı

Ramazan ayında oruca başlamadan önce içilen bir bardak mercanköşk çayı hem hazımsızlık hem de susuzluk problemlerine birebir etkili olur.

10. Hurma

Ramazan’da iftar vakti gelince yemeğe hurma ile başlanmasının sebebini bilenler onu bu listede görünce şaşırmayacaklardır. Oruç tutarken hissedilen susuzluk sebebiyle suya aniden yüklenilmemesi adına yemeğe hurma ile başlanır ve susuzluk hissinin yatışması sağlanır. Aynı şekilde hurmayı sahurda yiyerek sahur ile iftar arasında susuzluk şikayetleri önlenebilir. Hurmanın içeriğindeki magnezyum, demir, potasyum gibi maddeler sayesinde oruçluyken enerjisiz kalma problemi de ortadan kalkıyor.

11. Karpuz ve kavun

Su açısından zengin olan karpuz ve kavun sahur sırasında soğuk bir şekilde yendiği durumda uzun süre susama derdini ortadan kaldırıyor ve sıcak havalarda kişinin ferahlamasına katkı sağlıyor.

12. Yaz meyveleri

Kiraz, erik, kayısı gibi yaz meyveleri Ramazan ayında sahurda tüketildiği takdirde hem su ihtiyacını ortadan kaldırıyor hem de bedenin direncinin yükselmesini sağlıyor.

13. Vişne hoşafı

Birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olan vişne hoşafı hem mineral ve vitamin açısından zengin hem de sahurda bir kase tüketildiği durumda oruç süresince kişinin susuz kalmasına engel olur.

14. Kırmızı bamya çayı

Hibiskus olarak da bilinen bu içecek kolesterolü düzene sokuyor ve birçok hastalığa da şifa oluyor. Kırmızı bamya çayı sahurda iki bardak içildiği halde iftara kadar olan süreçteki susuzluk şikayetlerinizi azaltır.

15. Marul

Sahurda bir kase marul salatası yemek susuzluk konusundaki şikayetleri azaltır. A, B1 ve B12 vitaminleri açısından zengin olan Marul potasyum ve magnezyumu da bolca barındırdığı için Ramazan boyunca dinç kalmanıza destek olur ve cilt sağlığınızı korumaya yardımcı olur

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.