Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ramazan’da Tok Tutması İçin Sahur Sofranızda Yer Alması Gereken 20 Besin

Ramazan ayında oruç tutanlar için sahurda tüketilen besinler oldukça önemli. Özellikle Ramazan ayının yaz dönemlerine denk gelmesiyle günün neredeyse dörtte üçü oruçlu geçiyor ve açlıktan halsiz düşmemek için sahurda dikkatli bir şekilde beslenmek gerekiyor. Sahur sofralarında tokluk hissi veren, midenin kolay boşalmasını engelleyen, protein açısından zengin besinler almak lazım. Peki, hangi besinler bu kriterlere uyuyor, Ramazan’da tok tutması için sahurda neler yemeliyiz?

1. Sütlü çorba

Geceleri insan vücudunda metabolizmanın yavaşladığı gerçeğini düşünürsek geç vakitlerde yenen yemeklerin bedendeki yağlanmayı artıracağı sonucuna kolayca ulaşabiliriz. Hem bu durumu engelleyip sağlığımıza dikkat etmek için hem de sütün faydalarından yararlanıp oruç tutarken tok hissetmek için sahurda sütlü çorba tüketilmesi öneriliyor.

2. Tam buğday ekmeği

Beyaz ekmeğin ne kadar sağlıklı olduğu tartışmaları sürerken yapılan araştırmalar tam buğday ekmeğinin B grubu vitaminleri açısından daha zengin olduğunu ve daha uzun süre tokluk hissi verdiğini ortaya koydu. Sahurda beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğini tercih ederek iftar vaktine kadar geçen sürede bitkin düşme ihtimalinizi azaltabilirsiniz.

3. Kuru fasulye

Ramazan ayında tok tutması için önerilen yiyecekler arasında yer alan kuru fasulye, kan şekerini kontrol altında tutuyor ve kilo kontrolünün daha kolay sağlanmasına yardımcı oluyor. Beslenme konusunda tavsiyeler veren bir kılavuz olan MyPyramid haftada üç su bardağı kuru fasulye tüketilmesini öneriyor. Yani sahur sofrasında günlük yaklaşık yarım bardak kuru fasulye yiyerek iftar vaktine kadar açlıkla mücadelede yanınıza güçlü bir yardımcı almış olursunuz.

4. Süt

Süt, Ramazan’da oruç tutanların dinç kalabilmesi için en önemli gıdalardan biri. Kalsiyum açısından zengin ve bol D vitamini içeren süt, kişinin tok kalmasını sağlayıp açlık hissini bastırır. Ramazan ayında günde iki bardak süt içilmesi tavsiye ediliyor. Bir bardak iftar ile sahur arasında, bir bardak da sahur vaktinde içebilirsiniz.

5. Yoğurt

Protein, B vitamini ve çeşitli mineraller açısından son derece zengin bir gıda olan yoğurt hem tokluk hissi sağlar hem de susuzluk hissini öteler. Özellikle gaz yaptığı ya da karın ağrısına sebep olduğu için süt içemeyen kişiler sahur sofralarında mutlaka yoğurda yer vermeli. Ayrıca yoğurdun kalsiyum açısından zengin olması kilo dengenizi korumanıza da yardımcı olur.

6. Yumurta

Ülkemizin en kolay ulaşılabilir ve en sevilen besinlerinden biri olan yumurta, protein açısından zengin olduğu için uzun süre doygunluk hissi verebiliyor. Hal böyle olunca yumurta, sahur sofralarının vazgeçilmezi olarak her gün karşımıza çıkıyor.

Her gece yumurta yemenin sıkıcı olacağını düşünüyorsanız pul biber, limon gibi takviyelerle yumurtanıza yeni lezzetler katıp monotonluktan kurtulmaya çalışabilirsiniz.

7. Meyve

Sahurda bolca meyve tüketilmesi gerekiyor. Bilimsel çalışmalar yapısında bol miktarda triptofan aminoasidi bulunduran gıdaların iştah azaltıcı etkide bulunduğunu ortaya koyuyor. Doğal şeker kaynağı olan meyvelerden sahurda 2-3 porsiyon tüketmeniz halinde gün içerisinde açlık hissini engelleyebilirsiniz. Meyveler hem kan şekeri düzeyinizdeki ani iniş ve çıkışlara engel olup açlık hissini öteler hem de bol sulu oldukları için susuz kalma ihtimalinizi azaltır.

8. Ceviz ve fındık

Yağlı tohumlar gıdaların mideden hızlı geçmesine engel olduğu için daha uzun süre tok hissetmemizi sağlarlar. Bu durum göz önüne alındığında sahur sofralarında bir miktar fındık ve ceviz gibi yağlı tohum tüketilmesi halinde oruç sırasında daha tok hissedebiliriz.

9. Piyaz

Sahurda kişi başına bir tatlı kaşığı denk düşecek şekilde bol mevsim yeşilliği barındıran yağlı bir piyaz hazırlarsanız o sofrada sahur yapanların gün içerisinde iftara kadar açlık hislerini daha kolay bastırmalarını sağlayabilirsiniz.

10. Peynir

Süt ürünlerinden biri olan peynir hem yapısındaki zengin kalsiyum sayesinde vücut yağlarının erimesine katkı sağlıyor hem de kişide tokluk hissini daha üst seviyelere çıkarıyor. Sahur sofralarında yaklaşık 60 gram kadar peynir tüketilmesi, sofradaki diğer gıdaların da düzgün bir şekilde tüketilmesi halinde gün içerisinde kişiye açlığı bastırmak konusunda oldukça yardımcı olur.

11. Avokado

Türkiye’de çok fazla tüketilmeyen besinler arasında bulunan avokado, yapısındaki protein ile doymamış yağ asitleri sayesinde oruç tutan kişinin açlık hissini uzun süre öteler ve tok hissetmesini sağlar.

12. Yeşil çay

Uyarıcı özelliği bulunan yeşil çay hem yorgunluk hissini azaltıyor hem de beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlıyor. Yeşil çayın içeriğindeki kateşin ile kilo kontrolü sağlanır ve vücudun yağ yakması kolaylaşır. Kalbin endotel fonksiyonuna da olumlu etkisi olan yeşil çayı Ramazan ayında tüketmeniz halinde hem sağlığınız için güzel bir adım atmış olursunuz hem de açlık hissetmezsiniz.

13. Muz

Birçok üründen daha az yağ ve şeker içeren muz, sahurda yenmesi halinde gün içerisinde tokluk hissinin sürmesini sağlar.

14. Kefir

Kefir hazmedilmesi kolay ve sindirime yardımcı olan bir içecek olmakla beraber Ramazan ayında kişinin daha dinç ve tok hissetmesine katkıda bulunur. Aynı yoğurt gibi sindirim sisteminin düzgün çalışmasına destek olan bir süt ürünü. Yapısında yoğurda nazaran daha fazla olan probiyotik içeriği sayesinde bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasını sağlar ve kötü huylu olanların o bölgeye yerleşmesine engel olur.

15. Sebze

Sahurda yeterli miktarda sebze tüketilmesi de uzun süreli açlığa dayanmak için yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Vitamin ve mineral açısından zengin olan sebzeler, vücudun birçok ihtiyacını karşılamasını sağlar ve tokluk hissinin daha uzun sürmesine destek olur.

16. Tarçın

Tarçın hakkında son zamanlarda yürütülen birçok çalışma gösteriyor ki bir tutam tarçın bile yemeğin ardından insülin tırmanışını engelleyerek açlık hissinin ötelenmesini sağlıyor. Tarçın tüketerek Ramazan ayında kan şekeri düzeyinin dengede kalmasını ve trigleserid ve kolesterol düzeylerinin düşürülmesini sağlayabilirsiniz.

17. Badem

Protein açısından oldukça zengin bir kuruyemiş olan badem, sahur sofrasında tok tutması için yaklaşık bir avuç kadar tüketilmeli.

18. Çörekotu

Ölüm dışında tüm dertlere deva olduğuna inanılan çörekotu sayısız faydasının yanında tokluk hissi oluşturmasıyla Ramazan ayında oruç tutanlar için çok önemli bir baharat. Sahur sofralarında öğütülmüş ya da bütün haliyle salatalarda yer alması, yoğurda ilave edilmesi çörekotunun hem tokluk hissi oluşturmasına hem de kişiyi dinç tutmasına destek olur. Dereotu, nane, fesleğen, maydanoz gibi yeşilliklerin yer aldığı sahur kahvaltısına ilave edeceğiniz çörekotu hem kilo kontrolünüzü sağlar hem de midenin ve bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını destekler.

19. Sirke

Salataya ekleyeceğiniz bir miktar sirke de tokluk sürenizin uzamasına yardımcı olur. Sirkenin içeriğinde yer alan asetik asidin sindirim hızını düşürdüğü bilimsel çalışmalar ile ortaya konmuş bir gerçek. Bu sayede kan şekeri daha dengeli yükseliyor ve daha uzun süreler boyunca kişi kendini tok hissediyor.

20. Yulaf kepeği

Düşük kalorili olmasına karşın son derece besleyici bir gıda olan yulaf kepeği Ramazan ayında açlık hissini bastıran yiyecekler arasında yer alır. Kuru meyveler, kuru yemişler ve süt ile hazırlanan yulaf ezmesini tüketerek iftara kadar açlık hissinizi yatıştırabilir, bağırsaklarınızın daha düzgün çalışmasına katkıda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.