Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Reçine Lekesi Nasıl Çıkar?

Günlük hayatta bazı istenmeyen kazalar sonucu hiç farkına varamadığımız lekelerle karşılaşmamız mümkün olabiliyor. Onlardan biri de çam sakızı ya da reçinedir. Reçine oldukça faydalı olan ve birçok hastalıkta da kullanılan aynı zamanda daha birçok içeriğe koyulabilen çam ağacının akıntısıdır. Çam ağacının bu akıntısı elimizde bile bulaştığında oldukça zorlu bir şekilde arınır. Bir de dokulu olan kıyafetlerin dokularının arasına sıkışan bu bu reçine lekesi kimi zaman kıyafetimizden ya da bulaşan herhangi bir eşyamızdan vazgeçmemize sebep olabiliyor. Bunun üstesinden gelmek için uygulanan pek çok yanlış yöntem vardır. Bu da reçine lekesinin daha kalıcı bir hale gelmesine neden olarak sizlere kuru temizlemeye doğru yol aldırır.

Kuru temizleme her ne kadar kesin bir çözüm olarak görünse de birçok kuru temizlemede vereceğiniz herhangi bir kıyafeti hemen alabilmeniz mümkün olmuyor. Ve sizleri bu şekilde mağdur edebiliyor. Aynı zamanda küçük bir lekeli alan için tam bir kuru temizleme parası vermek sizlerinde bütçesini sarsabilir. Bu nedenden dolayı en güzeli evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemler olacaktır.

Kıyafetten Reçine Lekesi Nasıl Çıkar? 

Bir pikniğe gittiğinizde doğayla iç içe olursunuz. E doğa sizlere güzelliklerini sunmak için sizlerin hiç beklemediği anlarda bazı kazalar başınıza gelebilir. Bu oldukça faydalı olan reçine ağaçlardan itinayla toplanıp daha sonrasında da çeşitli alanlarla şifa olarak kullanılıyor. Reçine her ne kadar faydalı olursa olsun ne yazık ki kıyafetlere bulaştığı zaman bir türlü çıkmak bilmiyor. Oturduğunuz yerde kıyafetinize reçine bulaşması oldukça normal. Ancak sizlerin bunu fark etmeden başka yerlere oturup reçine lekesini taşıdığınızda sadece kıyafetleriniz değil daha bir çok yere reçine lekesi bulaştırabilirsiniz. Biz öncelikle kıyafetten reçine lekesi nasıl çıkar ona bakalım. Reçine herhangi bir dokuya bulaştığı zaman bu dokunun gözeneklerine kadar kısa sürede işler. Ve orada da donar. Isıyla daha akışkan bir hal aldığı için de herhangi bir ısıl işlem uygulanırsa da reçine daha geniş alanlara yayılarak sizlerin işini her zamankinden biraz daha zorlaştıracaktır. Bu lekeden kurtulmak için yapmanız gereken ilk adım ısıyla müdahale etmemek olacaktır. Daha sonrasında da bir miktar kolonyayı kıyafetinizin reçine bulaşmış lekeli olduğu alana dökün. Ve bir süre bu şekilde bekleyin Ve daha sonra sert bir sünger yardımıyla da kenarlardan merkeze doğru oval hareketlerle de ovun. Bu şekilde lekenin daha fazla alana yayılmasını önlemeden lekeden kolay bir şekilde kurtulacaksınız.

Koltuktan Reçine Lekesi Nasıl Çıkar?

Genelde çam ağaçlarından bulaşan reçine lekesi bazı dışarıda oturduğumuz bankların üzerinde de bulunmakta ve oturanı da pek de hoş olmayan bir sürprizle karşılaşmakta. Bazen de bu lekenin varlığından haberdar olmadan gönül rahatlığıyla koltuklara oturabiliyoruz. Koltuklara da kısa süre içerisinde reçine lekesi bulaşıyor. Bu leke için elbette koltuğu atmak ya da herhangi bir yıkamacıya vermek pek de mantıklı değil. Bunun yerine basit birkaç işlemle koltuğunuzda bulunan reçine lekesinden kurtulabilirsiniz. Bunun için önce yapmanız gereken ilk işlem bir miktar oje çıkarıcıyı koltuğun üzerine dökmek olmalı. Ancak bu asetonlar kimi zaman renk açıcı etkisi de gösterebilir. Bu nedenden dolayı koltuğunuzun küçük bir alanına uygulayın eğer hala rengi atmadıysa işleme kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Daha sonrasında da sert bir bezle bu alanı çitileyin ve daha sonra lekenin tamamının çıktığından emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.