Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Reflü Hastalığı

Reflü hastalığı, toplumda oldukça sık rastlanan bir tür sağlık problemidir. Haftada en az bir kez reflü hastalığı semptomları yaşayanlara bakıldığında, ülkemizdeki toplumda yaklaşık olarak %20 oranında görülme sıklığına ulaşan bir hastalıktır. Bu oran Avrupa ve diğer dünya ülkelerinde ise %5 ile %27 arasında değişiklik gösteriyor. Reflü hastalığının oluşumu ve belirlenmesinde, erkekler ve kadınlar arasında belirgin bir fark bulunmuyor. Yani bu hastalığın görülme sıklığının cinsiyet ile bir bağlantısı bulunmuyor. Reflü hastalığı sıklıkla ülser ile karıştırılan bir mide hastalığı olsa da, nihayetinde her ikisi de farkı hastalıklardır. Bu nedenle reflü hastalığına sahip olan kişilerin mutlaka uzman bir doktara görünmesi ve hemen tedaviyi başlatması gerekir.

Reflü Hastalığı Nedir?

Reflü hastalığı mide ile alakalı bir hastalıktır. Bu hastalıkta mide içeriğinde bulunan asidin, özefagusa yani mide borusuna doğru çıkması görülür. Reflü hastası kişiler, asidin yemek borusundan yukarı doğru çıkmasından dolayı sıklıkla göğüs kafesi boyunca yanma hissederler. Bu yanmaya ek olarak hastalar aynı zamanda ağza gıdaların ve mide asidinin acı tadının gelmesini de tecrübe ederler. Reflü hastalığı büyük çoğunlukla hastalar yemek yedikten sonra görülür. Bu hastalık dünyanın her yerinde olduğu gibi toplumumuzda da sıklıkla görülen bir mide hastalığı olarak bilinir. Toplumumuzda %20 gibi yüksek bir oranda görülmesi, oldukça yaygın olduğunun bir kanıtıdır.

Reflü Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Reflü hastalığı bir tür mide hastalığı olduğu için bu hastalığın belirtileri de tüketilen gıdalar ile ortaya çıkar. Reflü hastaları yağlı yiyecekler, baharatlı yemekler, çikolata, alkol ya da taze meyve suları türünde yiyecek veya içecekleri tükettiğinde reflü hastalığı nedeni ile oluşan şikayetler artar. Bu şikayetler arasında mideden yemek borusuna ve boğaza yukarı doğru yayılan bir tür yanma hissi, en çok görülen reflü hastalığı belirtisi arasında bulunuyor. Ayrıca bu yanma hissi, az önce bahsettiğimiz yiyecek veya içecekler tüketildikten hemen sonra oluyor ise, reflü hastalığı bulunma riski oldukça fazladır. Bunların yanında reflülü kişilerde mide içerisinde bulunan yiyecek ve sıvıların ağza gelmesi, yutma güçlüğü yaşanması da önemli belirtiler arasında bulunuyor. Çok ender olsa da geğirti, hıçkırma, ağrılı yutkunma yaşanması, mide bulantısı ve kusma durumları da reflü hastalarında görülebilir. Bu hastalık belirtileri nedeni ile yemek borusu, bağırsak sistemi ve mide dışında vücutta diğer bölgelerde de belirtilere neden olabilir. Öksürük, seste kısılma ve dişlerde çürüme görülmesi reflü ile alakalı olabiliyor.

Reflü Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Reflü hastalığının nedenlerinin özünde yemek borusu ile mide asidinin teması bulunur. Normal şartlarda yemek borusu ile midenin birleştiği kısımda yemek borusunu mideden ayıran kaslardan oluşmuş açılıp kapanan bir tür kapak bulunur. Bu kapak mide ile yemek borusu arasında durarak mide içerisinde bulunan asidik yapının mide içinde kalmasını sağlayarak geriye yemek borusuna doğru kaçmasını önler. Fakat bu kapak işlevini doğru bir şekilde yerine getiremediğinde mide içerisinde bulunan asidik sıvı ve gıdalar yemek borusu ile temas eder ve yukarı doğru çıkar. Yemek borusu ve asidik yapı çok miktarda temas ettiğinde ise yemek borusunda hasar oluşur. Oluşan bu hasar reflü hastalarında en sık görülen belirti olan yanmaya neden olur. Mide ve yemek borusunun ayrı kalmasını sağlayan bu kapak, sık aralıklar ile gevşemeye başladığında işlevini tam yerine getiremez ve reflüye neden olur.

Reflü Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflü hastalığının tedavisi için öncelikle belirtilerden yola çıkarak profesyonel yardım almak gerekiyor. Eğer yutma güçlüğünüz, göğüs bölgesinde özellikle yemeklerden sonra oluşan yanma hissi ve mide içeriğinin ağzınıza gelmesi gibi şikayetleriniz var ise, büyük bir ihtimalle reflü hastalığınız bulunuyor. Bu belirtileri reflü hastalığının tedavisine başlamak için yeterli bir sebeptir. Tedaviye başlanması için öncelikle uzman bir doktor tarafından reflü hastalığının şiddetinin belirlenmesi gerekiyor. Muayene sonrasında önerilen tedaviye başlayabilirsiniz. Reflü hastalığının ne derecede ilerlediğini öğrenmek için doktorunuz size endoskopi, pH değeri ölçümü ya da manometrik çalışmalar yapacaktır.

Ayrıca reflü hastalığı tedavisinde reflü testleri oldukça önemlidir. Yani reflü tanısının kesinlikle doğru bir şekilde yapılmış olması ve tedavinin bu tanı üzerinden yürütülmesi gerekiyor.

Eğer reflü hastalığınız varsa ve tedavi edilmezse, bu durum ciddi ve tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Örneğin yemek borunuzda oluşan hasarlar darlığa, kanamaya neden olabildiği gibi, yemek borusu mukozasında kanser öncesinde görülen bazı sıkıntılara da yol açabilir. Tedavi edilmemiş ve hastalığı ilerlemiş reflülü bir kişide yutmada güçlük, kanama, boğuluyor olma hissi, sesin kısılması ve öksürük gibi semptomlar görülebilir. Eğer bunları görüyor iseniz geç kalmadan mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Reflü hastalığının tedavi edilmesi ve iyileşmesinde en önemli noktalardan biri yaşam tarzında yapılması gereken değişikliklerdir. Eğer hastalığınız çok ilerlemiş ise, yaşam tarzınızda, yediğiniz içtiğini yemeklerde değişiklikler yaparak ve ihtiyaç halinde ilaç desteği ile reflüyü bastırabilir, kontrol altına alabilirsiniz. Reflü hastalarına uygulanan tedavide ilk aşama olarak genelde mide asidinin baskılanmasını sağlayacak tedaviler uygulanır. Mide asidini baskılamak için ise verilen ilaçları kullanmalı ve yaşam tarzınızda reflüyü tetiklemeyecek değişiklikler yapmalısınız. Örneğin obezite, karnın içindeki basıncı arttırdığı için mideye baskı yapar ve reflüyü oldukça şiddetlendirir. Bu yüzden eğer reflü tanısı koyulmuş ise, kişi fazla kilolarını vermeli, kullanıyor ise sigarayı bırakmalı, karına ve mideye baskı yapacak dar elbiseler giymemeli, kızartmalardan ve de yağlı yemeklerden uzak durmalıdır. Ayrıca reflüyü şiddetlendiren asidik içerikli, domates, soğan, sarımsak, alkol, çikolata gibi yiyecek ve içecekleri tüketmeyi bırakmalıdır. Ayrıca bunların yanında reflüye özel olarak bir diyet uygulaması da tedavi için destekleyici olabilir.

Reflü Hastalığı Diyeti

Reflü hastalığınız olduğu doktorunuz tarafından onaylanmış ise, doktor kontrolünde bir reflüyü baskılayacak bir diyete başlamanız tedaviyi kolaylaştırabilir. Öncelikle bilinmesi gereken şey her insanın çeşitli yiyeceklere olan duyarlılığı farklılık gösterebilir. Bu nedenle reflü hastalığı olan kişiler rahatsızlıklarını arttıran hassas oldukları yiyecekleri tespit etmeli ve bu yiyecekleri tüketmeyi bırakmalıdır. Bir diğer önemli öneri ise küçük lokmalarla beslenme önerisidir. Ayrıca reflü hastaları kesinlikle yemek yedikten sonra uyumamalıdır. Uyumak ya da sadece uzanmak için bile yemeğin üzerinden en az 3 saat geçmiş olması önerilir. Zira yatar pozisyonda bulunan reflü hastası bir kişinin yemek borusuna mide içeriğinin çıkması çok daha kolay olur. Ayrıca gece reflüsü olan başka bir tür için ise, hastalar yatmadan önce başlarının altına yüksek bir yastık koyarak hastalığı bastırabilir.

Reflü Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Reflü hastalığı başlı başına tehlikeli bir hastalık olarak anılıyor. Fakat tedavi edilmemesi halinde bu hastalık çok daha tehlikeli hastalıklara da neden olabilir. Örneğin bazı durumlarda reflü hastalığı beraberinde ülseri de getirebiliyor. Ayrıca akla gelen bir diğer tehlike ise kanser. Reflü hastalığının en çok korkulan sonuçlarından biri de kanser gelişimidir. Hastalığın neden olduğu hücresel bir dönüşüm aslında kansere neden olabilir. Her ne kadar bu durumun olma olasılığı %3 civarlarında olsa da, bu oran yine de riske edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.