Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Reflü Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Reflü Nedir?

Reflu midede bulunan  asit,pankreas ve safra sıvılarının hepsini bulunduran karışımı  yemek borusuna uzun süre temas etmesi ile yemek borusunun kendini bu karışıma karşı savunma mekanizmasının  zayıflaması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Devamlı olarak mide içeriğinin istem dışı bir şekilde yemek borusuna kaçması durumudur. Çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır bebeklerde dahi görülebilir. Türkiye’de her beş insandan birinde görülmekle beraber toplamda 9 milyon insanımız bu hastalıktan şikayetçidir. Bu durumun sıklıkla devam etmesi sonucu asitli mide içeriği yeme borusunu tahriş eder ve bunun sonucunda da kötü ağız kokusu, diş çürümeleri, kronik farenjit,uzun öksürük nöbetleri, boğazda yanma, mide ekşimesi, ses kısılmaları ve sırt ağrıları gibi sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Bu yanmalar genellikle yemek yedikten ortalama 30 dakika sonra başlar. Bu hastalığın tedavi şekli genellikle ilaç ve cerrahi fakat başka yollardan da tedavi edilmesi mümkündür. İlaç tedavisi görülürken reflü diyetininde yapılması tedaviden daha hızlı ve olumlu cevap almayı kolaylaştırır.Yaşam şeklimizdeki bazı düzenlemelerle hastalığın daha ileri gitmesi önlenip,tahrip oranını azaltabiliriz. Aşırı kilolar ,gece geç  vakitlerde yemek yeme alışkanlıları, çok miktarda asitli yiyecek  tüketimi,aşırı stres ve yatarken midenin aldığı pozisyonlar midedeki asit baz dengesini bozarak midede ekşimelere ve yanmalara sebep olur.

Reflü  Hastalarının Yapması  Gerekenler

  • Bol baharatlı besinler,soğan, sarımsak,kahve ve türevleri özellikle filtre kahveler,çikolata ,alkollü ve asitli içeceklerden  kaçınılmalıdır çünkü bunlar mide asidini artırıcı yönde etki eder .
  • Aspirin,ağrı kesici türündeki ilaçların en düşük seviyede kullanılması faydalı olur..
  • Sigara ve türevleri mide asidini bozduğu için kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  • T ek öğünde fazla yemektense azar azar sık sık yemek mideyi rahatlatır.
  • Sizin için ideal olan kiloda olmalısınız eğer aşırı kilolarınız varsa kilolarınızı doktor  kontrolünde size uygun diyetle vermelisiniz.
  • Yemek yedikten sonra uyumayınız çünkü yatar pozisyonda mide asidi daha fazla olur ,yattığınızda da   baş ve boyun  bölgenizi yukarıya koymalısınız.
  • Dar ve mide bölgenize baskı uygulayacak  giysilerden kaçınınız ,kemerinizi çok sıkmayınız.
  • Fazla enerji harcayacağınız işlerden uzak durunuz.

Reflü Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Sindirim sistemimize yardımcı olan besinler şikayetlerimizin azalmasına yardımcı olur. Karbonhidrat oranı az olan gıdaları ve şekeri oldukça az kullanmak bizim için faydalı olacaktır. Yağlı besinler sindirimi sistemini çok yoracağı için yağlı yiyeceklerden de oldukça uzak durmalıyız.

1. Bitkisel protein

bitkisel-proteinler

Bitkisel kaynaklı tüketilen proteinler mide sıvısının yemek borusuna  geçişini engelleyen özofagus kaslarının çalışmasını zorlamıyor ve kasların fonksiyonel olarak daha iyi çalışmasını ve gelişmesine fayda sağlıyor. Hayvansal besinlerine tercih olarak protein oranı yüksek olan  besinler tüketilmelidir. Fasulye protein bakımından zengin bir bitkidir özellikle siyah fasulye türü tüketmek midemizi rahatlatır. Siyah fasülye ,mercimek tüketmek sindirim sistemimizin daha rahat çalışmasını sağlar içerisinde önemli lifler, folat ve antioksidanlar barındırır.

2. Lifli besinler:

Bol-Lifli-Gıdalar-Nelerdir

Lif bakımından zengin gıdalar sindirim esnasında fazla mide sıvısı üretimin engeller ve reflü oluşmasını azaltır. Tam tahıllı yiyecekler ve çok lif içeren meyve ve sebze tüketimi reflü yüzünden yaşadığınız problemleriniz azaltır. Lif bakımından zengin diye her meyveyi tüketmemelisiniz asit oranı fazla olan portakal,mandalina, greyfurt, domates ve domates içeren besinler midenin asit dengesini bozacağı ve yanma hissi vereceği için oldukça az tüketmelisiniz..

3. Meyve ve sebze

meyveler

 

Portakal,mandalina,limon,narenciye meyvelerini ve meyve sularını tüketmekten kaçınmalısınız bunlara alternatif olarak muz, elma, armut, kavun meyvelerini ve karışımlarını tüketebilirisiniz. Domates haricinde bütün sebzeleri tüketilebilir. Yağ oranı az olan sos bulunmayan sebzeleri tüketmekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Lahana sebzesi omega yağ asitleri,vitamin,mineral açısından zengin olduğu için reflü tedavisinde faydalı olur.

4. Yalın Proteinler

yumurta-aki-maskesi_646x340

Yumurta protein kaynağıdır fakat sarısının yağ oranı yüksek olduğu için akını tüketmelisiniz

5. Yağsız et

55ea11eaf018fbb8f8697547

Yağlı yemekler, kızartmalar sindirimi zorladığı için mide sıvısının salgılanmasını artırır tercihen yağsız etleri ızgara, haşlama veya tam pişmiş şekilde tüketmelisiniz.

6. Kompleks karbonhidratlar

karbonhidrat-iceren-besinler_646x340

Yulaf ezmesi,tam tahıllı ekmek,pirinç,bulgur bütün bu besinler kompleks karbonhidrat bakımından oldukça zengindir , kepekli ve kahverengi pirinç  tüketmek faydalıdır. Patates ve diğer kök sebzeler de kompleks karbonhidrat  ve lif bakımında zengindir fakat bu sebzeleri tüketirken soğan, sarımsak  kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

7. Sağlıklı Yağlar

zeytinyag

Yağ bir çok açıdan zararlı olmasına rağmen vücudumuzun ve tüm sistemlerimizin de yağlara ihtiyacı vardır. Yağların yıkımı sonucunda yüksek miktarda enerji çıkar ama tükettiğimiz yağların işlenmiş olmamasına dikkat etmeliyiz. Margarin, katı ve trans yağları tüketmekten kaçınmalıyız. Yağ ihtiyacımızı doymamış yağlardan yani  bitkilerden, balık türlerinden aşırıya kaçmadan giderebiliriz.

Doymamış yağlar zeytin,susam ,kanola,ayçiçeği,avokado, tohumlar, fıstık , fındık,ceviz, soya fasulyesi, tofu, alabalık somon gibi besinlerden yağ ihtiyacımızı daha sağlıklı bir şekilde karşılamış oluruz.

Dikkat: Sakız çiğnemek tükürük bezlerinin fazla tükürük salgılamasını sağlar bu da mide asidini düşürdüğü için  midenizi rahatlatır fakat sakızın şekerli,naneli  olmamasına dikkat etmelisiniz.

Birçok hastalığın ilaçla ve cerrahi olarak tedavisi günümüzde artık çok kolay ama vücudumuz için en önemli ve en etkili ilaç huzur ve  stressiz bir hayattır. Güzel bir yaşam beraberinde sağlık ve mutluluğu da getirir.Sağlık ve mutlu günler sizinle olsun .

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.