Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

REFLÜ NEDEN OLUR?

Reflüde midenizde bulunan asidin boğazınızdan yukarıya doğru çıkarak dokuları tahriş etme işlemi gerçekleşir. Bu durumun pek çok sebebi olabilmektedir. Bunlar kullanılan ilaçlar, hamilelik, diyet, yaşam biçimi, hızlı kilo alma ve belirli sağlıksal koşullardır.

Reflünün belirtileri ise mide yanması, ağızda acı bir tat oluşumu, kuru öksürük, boğazda bir sertlik hissi ve hırıltı şeklinde gerçekleşir. Bu rahatsızlığı tespit etmek için kullanılan testler ise X-ray cihazı ile mide kontrolü ve üst mide- bağırsak sorunlarının incelenmesi şeklinde yapılmaktadır. Tedavi işlemine geçildiğinde ise genellikle ilaçlı tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu da yaşam stili değişimi, diyet ve alışkanlıklarda çeşitli değişimlere neden olmaktadır.

Reflü tedavisinde verilen ilaçlar anti asitler, proton pompa inhibitörleri, kaplama maddeleri ve arttırıcı maddeleri içermekte olup, çok ciddi durumlarda ise ameliyat ile çözüme ulaşılmaktadır. Reflünün belirtilerinden korunmak için; alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak, yağlı yiyecekleri sınırlamak, diğer tetikleyici yiyeceklerden uzak durmak, sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmek ve uykudan 3 saat önce bir şeyler yemeyi kesmek gerekmektedir.

Reflü Neden Oluşur?

Reflü mide rahatsızlıkları genellikle yanma hissi ile birlikte oluşur ve bu durumu tetikleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu nedenleri maddeler halinde daha ayrıntılı bir şekilde açıklayacak olursak;

1.Yaşam Stili

nocanvas_alkolizm-sv7yd

Çeşitli zararlı alışkanlıkların olması kötü bir yaşam tarzına işaret olup, reflü oluşum nedenleri arasında yer alan etmenlerdendir. Bunlar ise bol miktarda alkol kullanımı, düzenli olarak sigara içilmesi, sürekli yeme istediğinin gelmesi olan obezite ve kötü bir duruş bu durumun sebepleri arasında yer almaktadır.

2.Diyet

parkinson_611336340

Yeme alışkanlığı anlamına gelen diyet, yağlı ve kızartılmış yiyecekleri, sarımsak, soğan, çikolata, kafeinli içecekleri, asidik yiyecekleri ve baharatlı gıdaları kapsamaktadır.

3.Yeme Alışkanlığı

giant-hamburger-585x443

Yemek esnasında büyük menülerin yenmesi, çok hızlı tüketilmesi ve uyku zamanından önce tüketilmesi reflüye neden olabilecek durumlar arasındadır.

4.İlaçlar

medicine-pills-drugs

Kalsiyum kanal blokerlerinin, hydrophed, marax, bronchial ve nitratlar gibi ilaçların kullanılması mideye ciddi zararlar verebilmektedir. Oluşan bu hasarlar mide yanması olan reflü oluşumuna neden olabilir.

5.Diğer Durumlar

Pregnant-Woman

Hamilelik, diyabet ve hızlı kilo alma gibi durumlar vücutta ani değişmelere yol açmaktadır ve reflüye yakalanma riskini arttırıcı durumlar arasında yer almaktadır.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü hastalarında meydana gelen birtakım belirtileri sizlere tanıtacağız. Böylece reflü olup olmadığınızdan tam olarak emin olamazsınız ancak en azından bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Bunlar;

 • Mide Yanması: En yaygın reflü belirtisidir. Tespit etmesi ve tedavisi oldukça kolaydır. Ancak bu durum bazen karıştırılabilir ve hataya düşmenize neden olabilir. Herhangi bir tehdit içermez. Sadece belli bir rahatsızlık vermekle sorumludur.
 • Göğüs Ağrısı: Mide asidi yemek borusuna sıçradığı zaman bir çeşit göğüs ağrısı oluşmakta ve bu durum klasik bir reflü belirtisi olarak ifade edilmektedir. Ancak bu ağrılar çok daha içten ve yoğun biçimde yaşanabilir. Çoğu insan bu durumu kalp krizi ile karıştırmaktadır. Bu ağrı giderek kötüleşiyor ise kesinlikle görmezden gelmemelisiniz. Mide asidinin yemek borusuna ulaşma durumu genellikle uzanırken ve yatarken meydana gelir. Bu da mide ağrısına sebep olur. Reflü sorunu olan insanların oturmaya ağırlık vermeleri gerekmektedir.
 • Yemek Sonrası: Oluşan ağrılar tam yemek yedikten sonra ortaya çıkıyor ise, bu midenizin çok dolu olduğu anlamına gelir. Bu durumu ilaç almadan önleyebilirsiniz. Yemek yerken çok fazla yiyecek tüketmemeye özen gösterirseniz, bu tip bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz düşer.
 • Kötü Tat: Bazen mide asidi mideden uzaklaşarak, boğazınızdan yukarı doğru çıkarak ağzınıza kadar gelir ve ağzınızda acı bir tat kalmasına neden olur. Böyle bir durumda boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Ses Kısıklığı: Soğuk algınlığının erken bir aşamasında iseniz, sesinizde çatlamalar meydana gelir. Bu durum da ses kısılmasına neden olmakta ve mide yanmasının bir diğer belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Boğaz Ağrısı: Klasik bir soğuk algınlığı ve grip belirtisinden olan boğaz ağrısı, bir sindirim sistemi sorunu olarak ön plana çıkmaktadır. Sadece yemeklerden sonra kaslarınızda bir gerilme meydana gelir. Bu yüzden öksürme veya hapşırma göstermiyor iseniz, reflüden şüphelenmeniz gerekir.
 • Öksürük: Kronik öksürük ve hırıltı, mide yanması sonucu meydana gelebilmektedir. Bu durum da reflü için şüpheli durumlar arasında yer almaktadır.

Bu durumun yani reflünün diğer belirtileri ise astım oluşması, mide bulantısı, ekstra tükürük salgısı, yutkunma zorlukları olarak ortaya çıkmaktadır.

Reflü Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bu rahatsızlığın teşhisi için çoğu zaman doktorunuz tarafından, hastalığın ortaya çıkan belirtilerine ait birtakım sorular sorulmaktadır. Bunlar genel olarak yutkunma zorlukları, yutkunma sırasında ağrı oluşması ve son olarak ilaç almanıza rağmen belirtilerde herhangi bir düzelme olmamasıdır. Daha ileri durumlarda ise farklı teşhis işlemlerine başvurulmaktadır.

 • Endoskopi: İnce ve uzun bir tüp arka kısımdan içeriye doğru sokulur. Üzerinde yer alan bir kamera ile vücut üzerinde mideye ait bir inceleme yapılır. Genellikle ağzınızdan bu tüpün sokularak boğazınızdan aşağı midenize indirilmesi ile bu işlem gerçekleştirilir.
 • Manometre: Alt özofagus sfinkterin nasıl çalıştığını tespit etmek için manmetre denilen bir cihaz kullanılır. Sfinkter kasının içindeki basınç seviyesini ölçmede kullanılır. Yine aynı şekilde bir tüp vasıtası ile yapılır. Ancak basınç sensörleri ile bu işlem uygulanır. 20-30 dakika arası süren bir işlemdir. Boğaz ağrısı gibi ufak yan etkiler yaşanabilmektedir.
 • Baryum Yutmak: Yeme ve içme esnasında öksürük ve boğulma tehlikesi yaşıyorsanız, baryum yutma işlemi ile hastalık tespiti yapılır. İşaretli bir baryum taneciği yutularak gerçekleştirilen bu işlem, sorunları tespit etmede en net sonuçları veren yöntemdir. Yutkunma sırasında kasların hareketini ve herhangi bir tıkanma olup olmadığını anlamada sıkça kullanılır. Sindirim sisteminize salınan izlenebilir tanecik takip edilir ve X-ray ışınları ile sorunun yeri tespit edilir.
 • pH Testi: Yapılan testler sonucu hastalık halen net bir şekilde belirlenememiş ise, 24 saat pH görüntüleme işlemi yapılır. Bir ekran ile asitlik ve bazik değerler üzerinden ölçümler yapılır.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi genellikle evde yapılmakta ve tedavi işlemi için çeşitli ilaçlar veya çok ciddi durumlarda ameliyat tercih edilmektedir. Örnek olarak aşırı kilolu olan bir reflü hastasının, belirtilerini azaltmak için midesindeki basıncın azaltılması gerekir. Ayrıca sigara kullananların bırakması, daha az ve daha seyrek yemek yenmesi, ağır gıdaların tüketilmemesi, alkol, kahve, çikolata ve yağlı yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Bunlar kişiden kişiye göre farklı şekilde hassasiyet gösterebilen durumlar arasında yer alırlar.

İlaç olarak ise mide asidini düzenleyen antiasitler kullanılır. Ancak bu tip ilaçlar, diğer ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır. Bunun sebebi ise, aynı zamanda alınan ilaçların mide tarafından emilmesi ve midenize zarar vermesidir. Son olarak da çok ileri düzeyde bir reflünün tedavisinde ameliyat, tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. Yeni tedavi yöntemleri ise halen yapılan araştırmalar doğrultusunda gelişmeye hazır bir halde beklemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.