Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

REFLÜ TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Reflü, kronik bir sindirim sistemi hastalığıdır. Mide asidi veya nadiren de olsa mide içeriği yemek borusuna geri geldiğinde oluşur. Geri iletim ise yemek borusunu tahriş eder ve reflüye sebep olur. Hem asit reflüsü hem de mide yanması, zaman zaman insanların başına gelen, yaygın sindirim problemleridir. Bu işaretler ve belirtiler haftada iki kez oluştuğunda ve günlük yaşantınızı etkilediğinde, yemek borunuzdaki hasarı belirlemek ve reflü teşhisi yapabilmek için doktora gitme zamanınız gelmiştir.

Reflü, yemek borusunda mide asidinden dolayı iltihap oluşması ve tahriş olması durumudur. Yemek borusu da boğazdan mideye kadar uzanan bir tüptür. Yemekler yutulduğunda ağzınızdan direk olarak mideye açılan bir kapıdır.

Çoğu insan reflünün, gündelik yaşama getirdiği değişiklikleri ve rahatsızlığı çeşitli ilaçlar ile ortadan kaldırabilmektedir. Ancak bazı insanlarında reflünün oluşturduğu etkileri azaltmak için daha güçlü ilaçlara ve hatta cerrahi operasyona ihtiyaç duymaktadır.

Reflü Neden Oluşur?

Reflü genellikle mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesi ile ortaya çıkan bir durumdur. Yutma işlemi gerçekleştiğinde yemek borusunun alt kısmında bulunan kaslar gevşer. Böylece yutulan katı ve sıvılar mideye iletilebilir. Ardından tekrar kapanır.

Ayrıca bu borunun gevşemesinde herhangi bir anormallik veya zayıflık olursa mide asidi tekrar yemek borusundan yukarı çıkarak mide yanmasına sebep olabilir. Bu durum bazen gündelik hayatı zorlaştırabilir bir hale gelebilir. Mide asidinin yemek borusunu tahriş etmesi iltihaba sebep olur. İlerleyen zamanlarda oluşan durumlar ise kanama, yemek borusunda daralma veya kanser öncesi durumdur.

 • Yaşam tarzı: Alkol ve sigara tüketimi gibi zararlı maddelerin kullanılması mide reflüsü için oldukça olumsuz etkiler yapar. Ayrıca kötü bir duruş ve obezite de reflü sebepleri arasındadır.
 • İlaçlar: Kalsiyum tabletleri, theophylline (örnek olarak tedral, hydrophed, marax, bronchial, quibron), nitratelar ve antihistaminler yan etki olarak reflü oluşumuna sebep olabilir.
 • Diyet: Birtakım yiyeceklerin tüketimi mide yanmalarına ve reflüye sebep olabilir. Bunlara örnek olarak yağlı ve kızarmış yiyecekler, çikolata, soğan, sarımsak, kafeinli içecekler, asidik yemekler ve baharatlı yiyecekler verilebilir.
 • Yeme alışkanlığı: Özellikle yatmadan önce yenilen yemekler ve normal yeme düzeni içerisinde büyük menülerin tüketimi.
 • Diğer sağlık durumları: Bunlara örnek olarak ise hamilelik durumu, diyabet ve hızlı kilo alma verilebilir.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Reflü belirtileri incelenirken ilk olarak akla gelen mide yanmasıdır. Ancak oluşan bu mide yanması rahatsız edici bir düzeyde ve kalıcı olarak gerçekleşir. Ayrıca reflüde ortaya çıkan belirtileri maddeler halinde inceleyecek olursak;

 • Mide yanmasının oluşması. Genellikle göğsün ortasında, göğüs kafesinin arkasında meydana gelir. Üst midede başlar, boyna ve boğaza doğru yayılır. Oluşan bu acı en azından 2 saat kadar sürer. Ayrıca her reflüsü olanda mide yanması meydana gelmez.
 • Oluşan mide yanmaları yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Oluşan acı herhangi bir fiziksel aktiviteye başlamanıza veya bitirmenize engel olur.
 • Kalıcı bir kuru öksürük oluşur.
 • Boğaz ağrıları meydana gelir.
 • Mide bulantısı oluşabilir.
 • Yemek sonrası mide ağrısı meydana gelir.
 • Yutmada çeşitli zorluklar yaşanabilir.
 • Ağızda acı bir tat oluşur.
 • Göğüs ağrısı gerçekleşir.

Özellikle göğüs ağrısı meydana geliyor ise bir doktora görünme vakti gelmiş demektir. Nefes darlığı ve kol ağrısı da oluşuyorsa kalp krizi geçirme riskiniz artar. Oldukça ciddiye alınması gereken bir durum olduğu için derhal bir doktor randevusu almanız gerekmektedir.

Reflü Risk Faktörleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Bazı durumlara sahip olan insanlarda reflü oluşma riski de artışa geçmektedir. Bunlar obezite, hamilelik, sigara kullanımı, kuru bir ağız, astım, diyabet, doku düzensizlikleri ve gecikmiş mide deşarjıdır.

İlerleyen zamanlarda yemek borusundaki iltihaplanmalar birtakım komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bunlar;

 • Yemek borusunda daralma: Mide asidine maruz kalan yemek borusunun hücreleri zarar görür. Yaralı dokular yemeklerin geçtiği yemek borusunu daraltır ve yutkunma zorlukları yaşanır.
 • Yemek borusunda yaralanma: Mide asidi, yemek borusunu ciddi bir şekilde aşındırır ve açık bir yara oluşmasına sebep olur. Yemek borusunda oluşan ülser, kanamaya ve çeşitli acılara sebep olabilir.
 • Kanser öncesi değişiklikler: Yemek borusunun alt kısımlarında birtakım değişiklikler oluşur. Bu değişiklikler yemek borusu kanseri riskini arttırmaktadır. Kanser riski düşüktür ancak doktorunuz tarafından endoskopi gibi birtakım testler yaptırmanız istenecektir. Böylece kansere dair tüm işaretler incelenmiş olacaktır.

Reflü Teşhisi Nasıl Yapılır?

Reflü teşhisinin yapılabilmesi bazı durumlara bağlıdır.

 • Belirtiler: Rahatsızlığın teşhisini yapabilmek için ilk olarak doktorunuz tarafından mide yanması sıklığınız ve diğer belirtiler sorulacaktır.
 • Mide asidi miktarını belirleme: 24 saat boyunca midenizdeki pH seviyesini ölçmek için prob testleri yapılır. Bu anlamda ne zaman ve ne kadar mide asidinin yemek borusuna çıktığını tespit etmek için bir cihaz kullanılır. Burnunuzdan yemek borunuza doğru ince ve esnek bir tüp sokulur. Üzerinde bulunan kamera ile de mide asidi miktarı incelenir.
 • X-ray: İlk olarak kireçli bir sıvı içmeniz istenecektir. Bu sıvı sindirim sisteminizi dolduracaktır. Ardından X-ray cihazına girdiğinizde, içmiş olduğunuz sıvı sayesinde üst sindirim sisteminiz gözlenebilecek. Yapılacak incelemeler yemek borusu, mide ve üst bağırsağı kapsayacaktır.
 • Endoskopi: Görsel olarak yemek borunuzun ve midenizin incelenebilmesi için yapılan bir işlemdir. Bu işlemde ince, esnek bir tüp üzerine bağlanmış ışık ve kamera sistemi boğazınızdan içeriye sokulur. Daha ileri testler yapabilmek için birtakım doku örnekleri alınır. Reflü komplikasyonlarını belirleyebilmek için yapılan faydalı işlemlerden biridir.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflünün mide yanması ve diğer belirtileri için tedavi işlemi birtakım ilaçlar ile yapılır. İlaç kullanımına başladıktan sonra birkaç hafta içerisinde herhangi bir ilerleme oluşmazsa, doktorunuz tarafından diğer ilaçları ve ameliyatı da içeren farklı tedavi yöntemleri tavsiye edilir.

1.Asit Üretimini Azaltan İlaçlar

r1

H-2 reseptör isimli engelleyici ilaçlar (cimetidine, famotidine, nizatidine veya ranitidine) antasitler kadar hızlı etki etmezler ancak çok daha uzun bir rahatlama verirler ve asit üretimini 12 saate kadar azaltırlar.

2.Antasitler

Antacid

Mide asidini nötralize ederler yani zararlı etkilerini ortadan kaldırırlar. Örnek olarak Maalox, Mylanta, Gelusil, Gaviscon, Rolaids ve Tums gibi ilaçlar hızlı bir rahatlama sağlarlar. Ancak tek başlarına kullanıldıklarında mide asidi tarafından hasara uğramış olan yemek borusunu iyileştirmez. Aşırı kullanımda baş dönmesi veya mide bulantısı gibi yan etkileri bulunmaktadır.

3.PPI

r2

Proton pompa inhibitörleri, lansoprazole, omeprazole, pantoprazole, rabeprazole ve dexlansoprazole gibi birtakım ilaçlardan oluşur. Uzun süreli kullanımlarda B-12 vitamini eksikliği ve kemik kırılganlığına sebep olabilir.

4.Ameliyat

r4

Uzun süreli ilaç kullanımlarının etkisiz kaldığı durumlarda cerrahi bir operasyonda alternatif olarak uygulanabilen bir tedavi yöntemidir.

5.Diğer

5. Çilek-Böğürtlen

Bir diğer tedavi yöntemi de evde kendi imkanlarınız ile alacağınız önlemleri kapsamaktadır. Reflü hastaları için yenilmesi zararlı olan şeyleri lütfen tüketmeyiniz. Bunlara örnek olarak sigara, çeşitli ilaçlar, balık yağı, naneli şeker ve yağlı yiyecekler örnek olarak verilebilir. Ayrıca aşırı kilo ve stres gibi durumlar da reflüyü tetikleyebilecek niteliktedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.