Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Reflü ve Gastrit Hastaları Oruç Tutabilir Mi?

Reflü ve gastrit hastalarının, mübarek Ramazan ayında oruç tutup tutamayacakları hep merak konusu olmuştur. Bu hastalıklar beraberinde mide öz suyunu ağza getirme gibi problemler getirdiği için oruca zarar verebilir mi? Bu yazımızda, bu hastalıklar neden olur? Tedavileri nelerdir? Gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Reflü Nedir?

reflü

Reflü, toplumun %20’sinde görülen çok sık rastlanan bir sağlık problemidir. Reflü rahatsızlığın erkek ve kadın nerdeyse eşit sıklıkta rastlanır. Mide asidinin doğal olmayan bir şekilde mideden yemek borusuna doğru geri kaçış durumuna reflü adı verilir. Bu geri kaçışa halk dilinde midem ağzıma geldi gibi tepkiler verilir. Reflü bazen yemek borusunun arkasındaki yanma ile birlikte, bazen ağza gıdaların ve acı suyun gelmesi olarak görülebilir.

Reflüsü Olan İnsanlar Oruç Tutabilir Mi?

reflü

Reflü hastalığına sahip kişiler yalnızca doktor önerisi ve kontrolünde oruç tutmalıdır. Sağlıkla ilgili ciddi durumlarda oruç tutmamaları önerilir. Hastalığın tekrarlamaması için günde bir adet mide ilacı alınmalıdır. Bu ilaçlar mide öz suyunun asidinin azalmasını sağlayacaktır. Yemek yedikten 1- 2 saat sonra kusma gibi semptomlar yaşanıyor ise reflü rahatsızlığı ilerliyor olabilir. Bu durumu yaşayan insanlar oruç tutmaya devam ederlerse daha büyük problemler ile karşılaşabilirler.

Reflü Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

reflü

Reflü tedavisinin en büyük adımı bol bol su içmek olacaktır. Şimdi bazı tedavi yöntemlerinden bahsedelim,

 • Reflü hastalığına sahip kişiler yatağın baş tarafını yükseltmeliler
 • Düzenli diyet yapılmalı, fazla kilolar verilmeli
 • Yağlı ve asitli yiyeceklerin tüketiminden kaçınmalı
 • Çay ve kahve tüketimi en aza indirilmeli
 • Baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalı
 • Yemek yedikten 3-4 saat sonra uyunmalı
 • Alkol ve sigara kullanılıyorsa en kısa zamanda bırakılmalı
 • Gazlı ve asitli meyveler tüketilmemeli
 • Karın içi basıncı düzenlemek için üretilen korseler kullanılmalı
 • Stres, endişe gibi duygular mide asidini arttıracağından bu tip duyguların yaşanabileceği yoğun iş temposundan uzak durulmalı
 • İlaç tedavisi, doktor kontrolünde asit giderici ilaçlar kullanılmalı, sürekli olarak tekrarlayan reflü için hastaların %30 ömür boyu ilaç içmek zorunda kalabilir. Sürekli ilaç kullanmanın yan etkileri ile birlikte maliyeti göz önüne alındığında cerrahi müdahale en uygun yöntem olacaktır.
 • Cerrahi tedavi, reflü hastalığı ve sürekli ilaç içmek zorunda kalan kişiler için reflü ameliyatı uzman doktorlar tarafından önerildiği halde yapılması gerekir.

Gastrit Nedir?

karın ağrısı

Mide iç yüzeyinde bulunan mukoza tabakasının bazı olaylar nedeniyle iltihap kapması olayına gastrit adı verilir. Özellikle orta yaşlı ve yaşlı insanlarda çok sık rastlanan bu durum genellikle bakteriyel enfeksiyonlar sonucuyla meydana gelir. Bu bakteriyel enfeksiyonun en büyük nedeni “Helicobacter” adlı bakteridir. Mide asit dengesinin bozulmasına sebep olur.

Gastrit Rahatsızlığı Olan Kişiler Oruç Tutabilir Mi?

karın ağrısı

Uzun süre aç kalındığı taktirde mide asidi artarak karın ağrısını ve yanmasını tetikleyecektir. Oruç tutup tutmayacağınıza ise bir gastroenteroloji uzmanı karar verebilir. Kesinlikle doktora gidip önerilerini dikkate almanız gerekiyor. Gastrit hastaları çok hafif besinler tüketmeli, bol bol su içmeli, asitli yiyecekler tüketiminden kaçınmalıdır. Yemek yedikten sonra 2-3 saat sonra yatmalısınız. Gastrit ve mide rahatsızlığı yaşayan kişilere genellikle oruç tutmaları önerilmez.

Gastrit Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?

karın ağrısı

1. Gastrit tedavisinde antibiyotikler

Helicobacter enfeksiyonunu yok etmek için kullanılır. Doktorlar bazı güçlü ve yoğun antibiyotikleri kullanarak bu bakteriyi yok edebilirler. Tam antibiyotik reçeteli ilaçlar ise genellikle 10-14 gün aralıksız olarak kullanılabilir.

2. Asit Önleyici İlaçlar

Midede asit olmasını önlemek için bazı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar yalnızca doktor tavsiyesi ve reçetesi ile alınabilir.

3. Asit azaltan ilaçlar

Midedeki asidi belli bir oranda dengeleyen bu ilaçlarda yalnızca doktor reçetesi ile kullanılmalıdır.

4. Antasit ilaçları

Mide asidini nötralize etmek için kullanılır ve kesinlikle doktor denetiminde kullanılır. Bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler kabızlık ya da ishal, ilacın içerisindeki maddeler bağlı olarak değişebilir.

Yazımızda yazan tedavi yöntemlerini yalnızca doktor gözetimi altında uygulamanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.