Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

REFLÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Reflü, midede en sık meydana gelen durumlardan biridir. Pek çok kişide yemekten sonra midede yanma meydana gelmesi asıl belirtisidir. Oldukça rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Rahatsızlık yemek borusundan başlayarak mideye kadar devam eder. Bazı kişilerde ise sadece yemekten sonra değil, her zaman bu ağrı meydana gelebilmektedir. Ancak genelde haftada 2 kez meydana gelir. Mide güçlü bir asit içerir. Bu asit hidroklorik asit olarak isimlendirilir ve iç organları kendi korosiv etkilerden korumakla görevlidir.

Bazen herkes reflü belirtisi yaşayabilir. Bu duruma sebep olabilen bazı yiyecekler ve içecekler mevcuttur. Tekrar eden reflü de bazı ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Reflü hastalığı tüm yaşlarda görülebilmekte ve bazen sebepleri bilinmemektedir. Genellikle kişilerin yaşam kalitesi ve yaşam tarzı ile alakalıdır.

1.Göğüs Ağrısı

gogus-agrisi-olanlar-bu-habere-dikkat-51832

Göğüste meydana gelen ağrılar, mide asidinin yemek borusundan yukarı sıçraması ile meydana gelmekte olup, reflünün belirtilerinden biridir. Göğüste ağrı meydana gelebilir ve bu ağrı tahmin ettiğinizden daha uzun sürebilir. Pek çok insan bu ağrıyı kalp krizinde meydana giren göğüs ağrısı ile karıştırmaktadır. Ancak hiçbir şekilde alakası yoktur. Herhangi bir antrenman yaptıktan sonra göğüs ağrınız kötüye gidiyor ise bu durumu göz ardı edemezsiniz. Muhakkak bir uzman doktora giderek muayene olmanız ve gerekli tedaviyi görmeniz gerekmektedir. Midede bulunan asidin midede kalması gerekir. Ancak yatıp uzandığınız sırada bu asit soluk borunuza doğru yükselmeye başlar. Bu sırada da çeşitli ağrılar ve yanmalar meydana gelir. Ayrıca bu ağrı yemek sonrası da meydana gelebilir. Yediğiniz yemekler fazla olduğunda gidecek bir yeri kalmaz ve midede bulunan sindirim asitleri yukarıya doğru hareket eder.

2.Acı Tat

Child refusing food

Reflünün bir diğer belirtisi de yediğiniz besinlerden acı bir tat almanıza sebep olmasıdır. Midenizde bulunan asit bir şekilde kaçmayı başararak yemek borunuza doğru çıkar ve ağzınızda acı bir tat bırakır. Bazen tıkanma, öksürük ve boğulmaya sebep olabilir. Bu durum özellikle geceleri meydana geliyor ise bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktorunuz büyük ihtimal ile engelleyici ve asit önleyici birtakım ilaçlar tavsiye edecektir. Bu ilaçları eczanenizden temin edip düzenli olarak kullanmanız durumunda, yemek yeme esnasında ağzınızda oluşan acı tattan kurtulmuş olacaksınız.

3.Ses Kısıklığı

seskisikligi

Reflünün belirtileri arasında ses kısıklığı da yer almaktadır. Ses kısıklığı olduğunda genellikle soğuk algınlığından şüphelenilse de, reflünün semptomlarından biri de ses kısıklığının oluşmasıdır. Sesinizde çeşitli kırılmalar ve çatlamalar meydana gelebilir. Mide asitleri çeşitli sebepler ile yukarı doğru, yemek borunuza doğru tırmanır ise ses tellerinizi tahriş eder. Bu durumda sesinizde çeşitli sorunlar ile birlikte özellikle ses kısılmasına sebep olur. Özellikle yemek yedikten sonra ses kısıklığı meydana geliyor ise bunun sebebi büyük ihtimal ile reflüdür ve çeşitli önlemler alınmak üzere bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

4.Boğaz Ağrısı

ee

Boğaz ağrısı oluşumunun sebepleri arasında reflü de yer almaktadır. Genelde bu duruma sebep olan durumlar arasında klasik soğuk algınlığı ve grip gösterilse de bunun asıl sebebi bir sindirim sorunu olan reflü olabilmektedir. Boğazınız özellikle yemek sonrası geriliyor ve çeşitli ağrılar meydana geliyor ise bu durumun sebebinin reflü olması yüksek bir ihtimaldir. Boğaz ağrısı grip ve soğuk algınlığının aksine kronik olarak gerçekleşir. Burun çekme ve hapşırma gibi belirtiler ortada yok ise mide asidinin sebep olduğu reflüden şüphelenmeniz gerekir. Doktorunuza giderek çeşitli ilaç yardımı alarak tedavi olma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

5.Öksürük

Woman Looking Concerned --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Birçok öksürük semptomlarından biri de mide asitlerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum asitlerin sindirim sisteminden yukarıya doğru çıkarak akciğerlerde yanma meydana gelmesi ile oluşur. Eğer yanma konusunda nefes zorlukları çekiyor iseniz ve bu durum yemek sonrası oluşuyor ise bunun sebebi de reflüdür. Ancak bu durumu bir doktora giderek kolayca tespit edebilirsiniz. Doktorunuzdan bu konu hakkında bir PH testi yapmasını isteyerek öksürüğün sebebini öğrenebilirsiniz. Bu test bir ayakta tedavi prosedürü olup, 24 saat içerisinde midenizde bulunan asidin ölçülmesini sağlar. Sonuç olarak reflü olup olmadığı bu yöntem ile belirlenmektedir. Durumun reflü olarak sonuçlanmasının ardından çeşitli ilaçlar ile önlem alınıp tedavi edilme işlemi gerçekleştirilir.

6.Astım

pg-benefits-of-yoga-06-full

Öksürük ve hırıltı çok kötü ve ağır bir şekilde gerçekleşiyor ise bu durum astım hastalığını tetikleyebilir. Bu bilgi kesin değildir çünkü araştırması halen devam etmektedir. Ancak yapılan tespitlere göre ağır bir solunum yolu sorunu yaşıyor iseniz bu durumun sonucunda astım gelişimi gerçekleşebilir. Uzmanlara göre göğüs bölgesinde bulunan sinirler, mide asidi tarafından tetiklenir ve asidin vücudun üst bölmelerine geçişi engellenir. Bu durumda yine aynı şekilde bir PH testi yaptırmanız ve teşhisi bu şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Teşhis konulduktan sonra sorunu kökten çözebilme imkanı bulabilirsiniz.

7.Mide Bulantısı

15963

Mide bulantısı genelde pek çok rahatsızlık ile ilişkilendirilebilir bir durum olduğu için reflü ile bağdaştırmak biraz zordur. Fakat yapılan araştırmalara göre bazı insanlarda meydana gelen mide bulantısının tek sebebi reflüdür. Eğer midenizde bulantı var ise ve sebebini bir türlü çözememiş iseniz bu durumda reflüden şüphelenmeniz gerekmektedir. Bir diğer ipucu da reflüde yemek yedikten sonra mide bulantısının gerçekleşmesidir. Bu durumda mide asidinin indirgenmesi için çeşitli önlemler alınmalıdır.

Reflünün diğer belirtileri arasında tükürük salgısının artması, yutkunmada ya da bir gıda maddesi tüketiminde yutma sorunu yaşanması ve diğer midesel sorunlar yer almaktadır. Bu gibi durumlarda bir doktora gidip PH testi yaptırarak konulan teşhisten kesin bir şekilde emin olabilirsiniz. Şimdi de çeşitli yiyecekler ile reflüyü durdurmanın yollarından bahsedeceğiz.

  • Yulaf ezmesi reflü diyeti içerisinde muhakkak bulunması gereken bir besindir. Özellikle sabah kahvaltılarında harika bir tercih olacaktır.
  • Zencefil de reflüyü engelleyen besinlerin arasında en çok tercih edilenlerden biridir. İltihap önleyici bir özelliğe sahip olduğu için midesel sorunlar ile başa çıkmada bire birdir. Dilimlenerek, doğranarak veya soyularak pişirilip tüketilebilir.
  • Aloe vera da reflü tedavisinde etkili olan doğal bir bitkidir. Yaprak olarak, sıvı halde ve bazen manavlarda katı halde bulunabilir ve kolayca temin edilebilir bir bitki özelliği taşımaktadır.
  • Salata tüketmek mideyi rahatlatmada büyük bir öneme sahip olup, reflüyü engellemektedir. Her gün düzenli bir şekilde salata tüketmenizde de herhangi bir sakınca yoktur. Ancak yeşil bir salata olması gerekmektedir. İçerisine domates, soğan, peynir ve yüksek yağlı gıdaların konulmasından kesinlikle uzak durulmalıdır.
  • Muz gündelik hayat içerisinde harika bir atıştırmalık özelliği taşır. Sadece 5.6 PH derecesine sahiptir. Bu da mide reflüsü için ideal bir değer olup herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Ancak yüzde 1’de olsa bazı kişilerde muz reflü için zararlı bir etki yapmaktadır.
  • Kavun da muz gibi reflü için sakıncalı bir değer olmayan 6.1 PH derecesine sahip bir meyvedir. Kavun tüketmeniz de mide reflüsünü durdurucu bir etki yapacaktır.
  • 6.9 PH değeri ile rezene de reflü için tüketilmesi gereken bitkilerden biridir. Ayrıca rezenenin çayı da bulunmaktadır. Mide fonksiyonlarını geliştirici bir etki yapar. Ayrıca eşsiz de bir tada sahiptir.
  • Tavuk ve hindi eti de sağlıklı gıdalar olup diyetlerin içerisinde kesinlikle bulunması gereken besinlerdir. Reflü için de herhangi bir sorun teşkil etmemektedirler. Ancak kızartmadan tüketmeniz gereklidir. Bunların yanında balık ve deniz ürünlerinin de tüketimi oldukça faydalıdır.

Tüm bu saymış olduğumuz yiyecekler hem besin değerleri açısından hem de reflü açısından oldukça sağlıklıdır. Tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.