Regl Döneminde İlişkiye Girmek | Evdesifa.com
Ana sayfa Genel Sağlık Cinsel Sağlık Regl Döneminde İlişkiye Girmek

Regl Döneminde İlişkiye Girmek

288
0
PAYLAŞ

Cinsellik maalesef ülkemizde hala daha yaş ve medeni durum fark etmeksizin insanlar için tabu olarak görülüyor. Bu yüzden pek çok insanın aklını çeşitli sorular kurcalıyor ancak bunlara sağlıklı cevap alamıyor ya da birilerine sormaya çekiniyorlar.

İnsanların kafasındaki en büyük soru işaretlerinden bir tanesi olan ve yine bazı tabular yüzünden yalan yanlış bilgiler aktarılan konulardan biri de regl döneminde ilişkiye girmek. Bu yazımızda size regl döneminde ilişkiye girmek ile ilgili çeşitli bilgiler vereceğiz ve sizi bir nebze de olsa aydınlatmaya çalışacağız.

Regl Döneminde Cinsel İlişkinin Güvenirliliği

Kadınlar regl oldukları zaman rahimlerinin içerisindeki dokular kanar, dökülür ve nihayetinde vücuttan atılır. Bu doku, gebeliğin söz konusu olduğu durumlarda rahmin gebeliğe hazır olması ve bebeğin de rahme tutunabilmesi için orada oluşan bir dokudur. Yani bu sebeple her ay gebeliğin gerçekleşmeme durumlarında bu doku işlevsiz olacağı için vücuttan atılır. Bir sonraki ay da rahim yeniden yumurtlama için hazır bir hale gelir.

Genel olarak regl döneminde cinsel ilişki yaşandığında gebe kalınması pek de mümkün değil. Fakat yine de çok düşük bir ihtimal de olsa gebe kalma şansı da olabilir. O yüzden her ne olursa olsun, eğer bir sürpriz ile karşılaşmak istenmiyorsa mutlaka korunmak gerekir.

Ayrıca toplumda dilden dile dolaşan bilgilerden bir tanesi de regl döneminde cinsel ilişkiye girilmesi halinde kısır olunması ile alakalı. Ancak bu da tamamen uydurma ve yanlış bir bilgi. O yüzden itibar etmemek gerekir.

Regl Kanaması Zehirli ya da Pis mi?

Adet kanaması ile ilgili insanların arasında yalan ya da yanlış olan pek çok bilgi dolaşır. İşte bu bilgiler yüzünden insanlar o kanın vücuttan atılmak isteyen kirli kan olduğuna, o kanın pis ya da zehirli olduğuna inanırlar. Fakat bu bilgi kesinlikle doğru değil. Zaten o bilgiye dayanarak pek çok insan regl olan kişi kendi eşi ya da sevgilisi dahi olsa ondan uzak durmaya çalışır. Yanılgı da burada başlar.

Öncelikli olarak söylememiz gerekir ki kişinin regl döneminde cinsel ilişkiye girip girmemesi kendi isteğine ve çiftlerin alternatifine kalır. Fakat bir gerçek var ki; regl döneminde kadın ya da erkek cinsel ilişkiye girdiğinde hastalık veya mikrop kapma ihtimaline sahip olur. Bu yüzden dikkatli olmak gerekir.

Regl Döneminde Cinsel İlişkiye Girmenin Zararları

Öncelikle belirtelim; regl dönemi içerisinde kandaki östrojen seviyesi düşer. O dönemki değişimlere bağlı olarak vajina ve çevresinde bulunan faydalı bakteriler ile laktik asit üretiminde de azalma olur. Hatta regl kanı yüzünde vajinal asiditede de bozulma olur. Bu koruyucu asidite azalınca döl yolundaki enfeksiyonlara karşı dirençte de bir olumsuzluk ortaya çıkar. Kanın zararlı mikroorganizmalar için uygun bir ortam olması sebebi ile de enfeksiyon riski bu dönemde bir kat daha artar. Aynı şekilde bu dönemde adet kanının rahat bir şekilde vucuttan atılabilmesi adına rahim ağzında da bir genişleme olur. Dolayısıyla oluşabilecek enfeksiyonların vücuttaki üst üreme organlarına yayılma ihtimalinde de artış meydana gelir.

Yani bir diğer deyiş ile regl döneminde kadınların üreme sistemleri dışarıdan gelebilecek herhangi bir enfeksiyona karşı çok daha korunmasız bir hal alır. O nedenle konuya herhangi bir tabunun esiri olarak değil de böyle sağlık yönünü düşünerek yaklaşmak gerekir. Aslında tıbbi olarak regl dönemlerinde cinsel ilişkiye girmenin herhangi bir zararı olduğu söylenemez. Sadece enfeksiyon riskinin her zamankinden çok daha fazla olduğu ve riskleri bulunduğu belirtilebilir. Aynı zamanda regl dönemlerinde yoğun kanaması olan kişiler için cinsel ilişki zorluk çıkartabilir. Bu gibi durumlar için prezervatif şart olur.

Üstelik regl dönemlerinde ne tuhaftır ki kadınların libidosunda büyük bir artış meydana gelir. Fakat pek çok kadın regl olduğu zaman bu dürtüsüne rağmen cinsel ilişkiye girmekten uzak durmaya özen gösterir.

Regl Döneminde Cinsel İlişkinin Sakıncaları, Avantajları ve Korunma

Aslında regl döneminde kadınların hamile kalma ihtimalleri her zamankinden çok daha düşük olduğundan pek çok kadın cinsel ilişkiye girmeyi bu süreçte çok daha avantajlı görebilir. Yine de konunun enfeksiyon ve mikrop kapma riski olduğu için dikkatli davranılması gerekir. Bu da regl döneminde cinsel ilişkinin en büyük handikaplarından birisi olur.

Aynı zamanda kadının rahminde bir yara var ise regl döneminde cinsel ilişkiye girmesi o bölgenin enfeksiyon kapma riskini de ciddi oranda arttırır. Üstelik rahimdeki yaralar, kadınlar tarafından her zaman fark edilemeyebilir. Hatta durum sadece kadınlar için tehlikeli değil. Aynı şekilde erkekler de partnerleri ile partnerleri regl dönemindeyken cinsel ilişkiye girerler ise onların da mikrop ya da enfeksiyon kapma riski büyük oranda olur.

Hatta hakim görüş regl döneminde cinsel ilişkiye girecek olunsa dahi kanamanın en yoğun olduğu günler olan ilk iki gün bundan uzak durulması gerektiği yönünde. Aynı şekilde bu dönemde farkında olmadan erkek cinsel organının üstünde de bazı fark edilmeyen mikroplar olabilir ve bu mikroplar iyi bir kuluçka dönemi geçirip kadın hastalığı yaratabilir.

Eğer regl döneminde cinsel ilişkiye girilmek isteniyorsa tüm bu riskleri en aza indirmek adına mutlaka çiftlerin prezervatif kullanması gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here