Aslında regl döneminde kadınların hamile kalma ihtimalleri her zamankinden çok daha düşük olduğundan pek çok kadın cinsel ilişkiye girmeyi bu süreçte çok daha avantajlı görebilir. Yine de konunun enfeksiyon ve mikrop kapma riski olduğu için dikkatli davranılması gerekir. Bu da regl döneminde cinsel ilişkinin en büyük handikaplarından birisi olur.

Aynı zamanda kadının rahminde bir yara var ise regl döneminde cinsel ilişkiye girmesi o bölgenin enfeksiyon kapma riskini de ciddi oranda arttırır. Üstelik rahimdeki yaralar, kadınlar tarafından her zaman fark edilemeyebilir. Hatta durum sadece kadınlar için tehlikeli değil. Aynı şekilde erkekler de partnerleri ile partnerleri regl dönemindeyken cinsel ilişkiye girerler ise onların da mikrop ya da enfeksiyon kapma riski büyük oranda olur.

Hatta hakim görüş regl döneminde cinsel ilişkiye girecek olunsa dahi kanamanın en yoğun olduğu günler olan ilk iki gün bundan uzak durulması gerektiği yönünde. Aynı şekilde bu dönemde farkında olmadan erkek cinsel organının üstünde de bazı fark edilmeyen mikroplar olabilir ve bu mikroplar iyi bir kuluçka dönemi geçirip kadın hastalığı yaratabilir.

Eğer regl döneminde cinsel ilişkiye girilmek isteniyorsa tüm bu riskleri en aza indirmek adına mutlaka çiftlerin prezervatif kullanması gerekir.