Regl sancısı, alt karında zonklama veya kramp ağrıları oluşması durumudur. Pek çok kadın adet sancılarını regl öncesi ve regl sırasında tecrübe etmektedir. Bazı kadınlarda oluşan bu durum pek rahatsız edici değildir. Diğer kadınlarda ise regl sancısı, gündelik aktiviteleri etkileyecek ve engelleyecek kadar şiddetli olarak gerçekleşir. Bu durumun etkileri her ay birkaç gün sürebilmektedir.

Adet sancıları endometriozis ve rahim uru gibi tanımlanabilir sorunlardan dolayı meydana gelebilir. Hastalığın altında yatan etmeni tedavi etmek, acıyı azaltmada anahtar görevi görecektir. Adet sancıları, yaş ile birlikte azalma eğilimi göstermez ve genellikle bayanların doğuştan sahip olduğu bir durumdur.

Regl Sancısı Neden Olur?

Adet dönemi sırasında rahim, tabakalarının dışarı atılmasına yardımcı olur. Hormon benzeri maddeler ağrı ve iltihabı da içeren birtakım kas kasılmalarını tetikler. Yüksek miktardaki hormon benzeri maddeler çok daha ciddi regl sancıları ile alakalı olarak gerçekleşir.

Şiddetli kasılmalar rahmi besleyen kan damarlarını sıkıştırabilir. Ortaya çıkan ağrı ise kalbi besleyen kan damarlarının yeterli besin ve oksijeni alamaması ile birlikte tıkanarak oluşturduğu göğüs ağrısına benzer bir ağrı ortaya çıkar. Regl sancısının olası diğer sebepleri arasında ise;

 • Endometriozis: Bu acılı durumda en yaygın olarak fallopi tüpünde, yumurtalı, doku ve tabakaları rahim dışında implante olmuş dokuların oluşturduğu bir durumdur.
 • Rahim Fibroidleri: Rahim duvarında kanserli olmayan büyümelerin meydana gelmesi çeşitli ağrılara sebep olabilir.
 • Adenomyozis: Bu durumda, rahimde sıralanmış halde bulunan dokuların, rahim kas duvarlarına doğru büyümeye başlaması ile gerçekleşir.
 • Pelvik İnflamatuvar Hastalık (PID): Kadın üreme organlarında oluşan bu enfeksiyon genellikle cinsel yolla bulaşan bir bakteri ile oluşur.
 • Servikal Stenoz: Bazı kadınlarda, rahim ağzı açılması adet akışını engelleyen, rahim içinde acılı bir basınç artışına neden olacak kadar küçük olabilir.

Regl Sancısı Belirtileri Nelerdir?

Adet sancısı belirtileri şunlardır;

 • Karın ağrısı veya zonklama ile meydana gelen yoğun bir kramp
 • Donuk, sabit bir ağrı oluşumu
 • Ağrı, alt sırt ve uyluğa doğru yayılabilir.

Bazı kadınlar meydana gelebilen diğer belirtiler ise;

 • Mide bulantısı
 • Gevşek bir dışkı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi gibi belirtilerdir.

Regl Sancısı Risk Faktörleri Nelerdir?

Bazı durumlar altında adet sancıları daha büyük bir risk içerebilmektedir. Bunlar arasında;

 • 30 yaşdan daha genç olan kişiler
 • Ergenliğin 11 yaşında veya daha küçük bir yaşta yani ergenliğin erken başlaması durumunda
 • Adet dönemlerinde yoğun kanama oluşması durumunda
 • Düzensiz adet kanaması meydana geldiğinde
 • Hiç doğum yapmadıysanız
 • Aile geçmişi içerisinde dismenore hastalığına ait bir geçmişe sahip olmak
 • Sigara içiyor olmak da regl sancılarının riskini arttıran faktörler arasında yer almaktadır. 

Regl Sancısının Komplikasyonları Nelerdir?

Adet sancıları herhangi bir diğer tıbbi komplikasyona sebep olmaz ama okul, iş ve sosyal faaliyetleri engelleyebilir. Ancak bazı adet sancıları ile alakalı durumlar çeşitli komplikasyonlar doğurabilir. Örneğin, endometriozis doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Pelvik tahriş edici hastalık ise fallopi tüpleri üzerinde yaralar açarak rahim dışında döllenmiş yumurtanın implante riskini arttırır.

Regl Sancısının Teşhisi Nasıl Yapılır?

Doktorunuz tarafından yapılan pelvik muayene sırasında tıbbi geçmişiniz gözden geçirilir ve fiziksel teste tabi tutulursunuz. Pelvik muayene esnasında doktorunuz üreme organlarında oluşabilecek herhangi bir anormallik için kontrol etme işlemi yapar ve enfeksiyon belirtilerini inceler. Eğer adet sancıları için yapılan testler sırasında doktorunuz altında yatan etmenlere dahil herhangi bir şüpheye düşerse, birtakım ilave testler daha yapılır. 

 • Ultrason: Bu test, rahim, serviks, fallopi tüpleri ve yumurtalıkların bir görselini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.
 • Diğer görüntüleme testleri (MR): Bilgisayarlı tomografi ya da manyetik rezonans görüntüleme, ultrasona göre çok daha fazla ayrıntı sağlar ve doktorunuzun altta yatan durumları teşhisi için yardımcı olmaktadır. Bilgisayarlı tomografi ile X-Ray ışınları kombine edilerek vücudunuzun içerisinde bulunan kemiklerin, organların ve diğer yumuşak dokuların bir ekran görüntüsü alınır. MR,  yapılara ait daha ayrıntılı görüntüler elde etmek için radyo dalgaları ve güçlü bir manyetik alan kullanır. Her iki test de, müdahalesiz ve ağrısız olarak gerçekleşir. 
 • Laparoskopi: Laparoskopi genellikle adet krampları tanısı için gerekli değildir fakat endometriozis, adezyonlar, fibroid, yumurtalık kistleri, dış gebelik gibi altında yatan durumları tespit etmede kullanılır. Bu günü birlik ameliyat sırasında, doktorunuz karnınızın görüntüsünü alır, karnınızda küçük kesikler açarak üreme organlarını kontrol eder ve küçük esnek bir kamerayı fiber optik bir tüpe takarak çeşitli incelemeler yapar.

Regl Sancısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Regl sancıları tedavi edilebilir durumlardır. Doktorunuz tarafından;

 • Ağrı kesiciler: Oluşan acıyı azaltmak için doktorunuz tarafından verilen ibuprofen veya naproxen sodyum gibi ilaçların düzenli dozlar ile kullanılmaları ile adet döngüsünün başlamasını beklediğiniz günden 1 gün öncesine kadar ağrıları keser. Periyot başında belirtileri hissettiğinizde ağrı kesici almaya başlayın ve belirtiler ortadan kalkana kadar 2-3 gün boyunca ağrı kesicileri kullanmaya devam edin.
 • Hormonal doğum kontrolü: Oral doğum kontrol hapları yumurtlamayı önler ve adet sancıları şiddetini azaltacak hormonları içermektedir. Bu hormonlar bir enjeksiyon, cilt üzerinde birtakım lekelerin oluşumu, bir protezin kol derisinin altına yerleştirilmesi, vajina içine yerleştirin esnek bir halka veya bir rahim içi aygıtının kullanılması gibi çeşitli hallerde gerçekleşebilir.  
 • Ameliyat: Eğer hastalığın altında yatan etmen endometriozis veya fibroid gibi durumlardan kaynaklanıyor ise ameliyat belirtileri azaltmak için kullanılacak yöntemlerden biridir. Eğer ileri zamanlarda çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsanız, rahmin alınması en doğru tercih olacaktır. 

Regl Sancısına Ne İyi Gelir?

Belirli yiyeceklerin tüketilmesinden çeşitli egzersizlerin yapılmasına kadar regl sancısına iyi gelebilecek pek çok etmen bulunmaktadır. Ancak bu sancıyı tedavi edebilmek için sebebini anlamak oldukça büyük bir öneme sahiptir.

1.Su

a1

Kulağa garip gelebilir ancak su içmek vücudunuzda yeterli miktarda su tutulmasında ve adet dönemlerinde ağrılı şişkinlik oluşumunu önlemede oldukça yardımcıdır. Ilık veya sıcak su genellikle kramplar için iyi gelmekte, sıcak sıvılar cilde olan kan akışını arttırmakta ve sıkışık kasları gevşetmektedir. Ayrıca hidrasyon işlemi için marul, kereviz, salatalık, karpuz ve çilek gibi besinleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

2.Kalsiyum

Kalsiyum tüketimi adet dönemi boyunca kas ağrılarını azaltmaktadır. 19 ile 50 yaş arasındaki kadınların günlük 1000 mg kalsiyum alması gerekmektedir. İçerisinde kalsiyum bulunan ürünler arasında süt ürünleri, badem, lifli yeşil sebzeler ve susam yağı yer almaktadır. Ayrıca ek besin olarak da kalsiyum tüketilebilmektedir.

 3.Tarçın

a3

Tarçın soğuk algınlığının oluşturduğu tıkanıklıkları ve alerjileri rahatlatmakta ve sindirim sistemine yardımcı olarak kullanılmaktadır. Tarçın adet sancılarını rahatlatmak için yardımcıdır. Ayrıca, baharat olmanın sağladığı faydalar arasında diyet lifi, kalsiyum ve demir için harika bir kaynak olup, bunların yanı sıra manganez de içermektedir. Tüm bu faydalar ile birlikte adet dönemi belirtilerini gidermekte de kullanılmaktadır. 

4.Zencefil

a4

Zencefil; soğuk algınlığı, grip, baş ağrısı ve adet ağrısı belirtilerini hafifletmede kullanılır. Küçük bir parça zencefil rendesine sıcak su ekleyin ve menstrüel kramp rahatlaması için içerek tüketin.

5.Papaya

a5

Papaya, yüksek miktarda C vitamini ve demir, daha düşük miktarda kalsiyum ve karoten içerirBu mucize meyve besin değeri yüksek ve kalorisi düşük olup, cilde iyi gelir ve sindirime yardımcı olur.

6.Sıcak Tutma

a6

Karın ve bel için o bölgeleri sıcak tutmak ilaç kadar etkili olup ağrılara gidermede yardımcı olmaktadırEğer sıcak su şişesi veya sıcak su torbası yoksa, sıcak bir duş alın veya sıcak bir havlu kullanın.