Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Reglin Sökülmemesi Durumu Nedir, Neden Olur?

Kadınlarda regl 21-28 günde oluşan döngüyle beraber görülür. Regl her ay oluşan yumurtanın döllenmemesiyle birlikte parçalanıp dışarı atılması olayına denir. Regl rahmin içinde buluna parçalanan dokuyu kan yoluyla atılmasına yardımcı olur. Bu rahim içinin temizliği anlamına da gelir. Bir sonraki ayda oluşan yumurtanın temiz bir ortamda oluşması gebeliğin sağlıklı bir ortamda olmasına yardım eder. Ancak bazen regl kanının akması zorlaşır. Sökülemeyen bu kan bazı sorunların oluşmasına neden olur.

Reglin Sökülmemesi Nedir?

Reglin sökülmemesi pek çok sebebin sonucunda oluşabilir. Bu kimi zaman tek başına bir rahatsızlık ise kimi zaman da bir hastalık belirtisidir. Reglin sökülmemesi demek kişinin regl süresi boyunca yeterli kanın gelmemesi demektir. Buna bağlı olarak da karın ağrısı kasık ağrısı meydana gelir. Reglin sökülmemesinin psikolojik ya da fizyolojik nedenleri olabilir.

Reglin sökülememesi durumu tehlike arz eden bir durumdur. Çünkü yeterince kanın gelememesi içeride dokuların hala bulunması ve yeterli hijyen ortamı sağlanmamış demektir. Reglin sökülmemesi durumunda kişi bu regl sürecinde daha stresli olur. Yaşadığı karın ağrısı da kişinin bu süreci sancılı bir şekilde geçirmesine neden olur. Kanın akması kasların gereğinden fazla kasılmasını engeller. Akmadığı zaman da kaslar gereğinden fazla kasılması regl sancısını ortaya çıkarır.

Reglin Sökülmemesinin Nedenleri Nelerdir?

Reglin sökülmemesi mutlaka araştırılması gereken bir durumdur. Birçok kadında olan yumurtalık kistleri zararlı ve zararsız olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak kanserin oluşmaması onları hissetmediğimiz anlamına gelmez. Reglin sökülmemesinde önemli rol oynayan bu kistler kişinin sancılı bir regl dönemi geçirmesine neden olur. Hatta kimi zaman hiç regl olmama durumu bile söz konusu olabilir. Bu yumurtalık kistinin büyüklüğüne bağlıdır.

Stres birçok hastalığın nedeni olduğu gibi reglin sökülmemesi durumunda da etkin rol oynar. Sürekli değişen hormonlar reglin süresini oluşumunu ve miktarını belirler. Kişinin çok stres yaşaması bu hormonların alt üst olmasına neden olabilir. Hazır hormonlardan bahsetmişken menopoz dönemindeki kadınlarında sıklıkla yaşadığı regl sökülmeme durumu yine menopoz döneminde değişen hormonlar sebebiyle gerçekleşir. Ancak bu durumdaki kişiler de bu sorun normal bir belirtidir. Hormonların sabitlenmesi bir süre alır ve bu sürecin ardından menopoz dönemi anlamıyla başlar ve kişi regl olmamaya başlar.

Ani kilo kayıpları kişinin vücuttaki tüm dengelerini oynatır. Özellikle yağların oluşturduğu hormonlar da bu durumdan olumsuz etkilenir ve kişide regl kanının az gelmesi başlar. Eğer kişi hamile ise ilk aylarında regl görme durumu olabilir. Ancak bu sürede regl tam anlamıyla sökülemez.Hamileliğin ilerlemesiyle bu sorun ortadan kakar.

Genel olarak regl durumunda oluşan az sökülme durumu hormonların insan vücuduna olumsuz etkiler yüzünden meydana gelir diyebiliriz. Bunların önüne geçmek için çeşitli yöntemler vardır. Ancak öncelikle kişinin regl döneminin neden böyle geçtiğini iyi araştırmak gerekir.

Regl Sökülmemesinin Tedavisi Var Mıdır?

Regl sökülmemesi için gittiğiniz doktorunuz sizlerden birkaç tetkik isteyecektir. Bu tetkiklerin ardından reglin neden sökülmediği ortaya çıkar. Eğer stres yüzünden bu dönemi yaşıyorsanız bitkisel çayları tüketerek daha sakin bir regl dönemi geçirebilirsiniz. Eğer menopozdan dolayı bu durumu yaşıyorsanız bu durumun normal olduğunu unutmamanız gerekir.

Bunun yanı sıra yumurtalık kistlerinden kaynaklanan bir durumla karşı karşıyaysanız doktorunuz tavsiye ettiği doğum kontrol ilaçları regl döneminin dışında kullanabilir ve bu durumu sağlıklı bir şekilde atlatabilirsiniz. Eğer durumunuzun ciddi olduğuna doktorunuz karar vermişse iğne tedavisi de mümkündür. Hormonlarınızın düzene binmesi için yapılan bu iğne tedavisiyle beraber sağlıklı bir regl dönemine girebilirsiniz.

Kimi zamanda bitkisel çayların reglin sökülmesine yardımcı olduğundan bahsetmiştik. Özellikle biberiye çayının etkilerinden yararlanabilirsiniz. Kişi bu süreçte bol bol su içmeli ve kan akışının hızlanması için de küçük egzersizler yapmalıdır. Yumurtalık kistlerinin ilerlemesi durumunda bazı cerrahi operasyonlar gerekebilir. Bu operasyonların ardından yumurta kistlerinin tekrar oluşması muhtemeldir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.