Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Reglinin Koyu Renkli ve Az Gelmesi Neden Olur?

Kadınların her ay boyunca menstrual döngüsüne bağlı olarak yaşadığı regl kanamaları zaman zaman düzensiz şekilde gelebilir. Pek çok kez bu durum normal olarak kabul edilse de her zaman altında yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Ayrıca kadınlar da, regl kanamalarının düzensizliğini her zaman takıntı haline getirmemekle birlikte tekrarlaması durumunda mutlaka bir doktor kontrolünden geçmedirler.

Adet Kanının Koyu Renk Olması Ne Anlama Gelir?

adet kanamasının koyu renkte olması

Menstrual döngü sonucu dışarıya atılan adet kanamasının renk değiştirmesi son derece doğal bir fizyolojik durumdur. Yaşanılan çevresel faktörler, kişinin ruhsal durumu, strese girmesi veya geçirdiği birtakım hastalıklar kadının farklı renkte adet görmesine sebebiyet verebilir. Şayet görülen adet kanamasının rengi sadece adetin başlangıcında farklı renkte ise endişe endilecek bir konu yoktur. Çünkü fizyolojik açıdan adet kanının başlangıcındaki kan hem miktar olarak azdır hem de koyu kırmızı, kahve veya siyah renkte olabilir. İkinci ve üçüncü günlerden sonra yavaş yavaş parlak kırmızı renge dönecektir. Ayrıca adet bitiminde de yine renk koyu kırmızıdan açık kahveye doğru dönebilir. Adet bittikten sonra zaman zaman ara dönemlerde de yine koyu renkli adet kanı gelebilir. Bu durum tamamen yumurtlamaya bağlı gelişen doğal bir belirtidir. O nedenle hemen hastalık bulgusu olarak nitelendirilmemelidir. Devam etmesi durumunda bir doktor kontrolünden geçmek doğru olacaktır.

Kahverengi Adet Kanaması Neden Olur?

kahverengi akıntı belirtileri

Üreme çağındaki kadınların genelinde görülen bu tip kahverengi kanamalar, genel anlamda normal olan bir sağlık belirtisidir. Burada önem taşıyan nokta, kahverengi kanamaların ne zaman, ne kadar miktarda ve hangi yoğunlukta olduğudur. Yani adet döneminin başında veya sonunda gelmesi durumu fizyolojik açıdan normaldir. Zaman zaman ara adet kanamalarıyla da kahverengi akıntı görülebilir. Yılda 2 veya üç kez böyle ara kanama yaşanması sağlık açısından tehdit oluşturmaz. Ancak her adet döneminden sonra bu tür kahverengi lekelenmeler ve kanamalar yaşıyorsanız, adet düzensizliğinizden ötürü bir jinekoloğa başvurmanız gerekebilir.

Kahverengi adet kanamasının altında yatan pek çok neden olabilir. Normal adet kanamasının engellenmesi durumunda kanın yoğunluğu, pıhtılaşması ve rengi değişebilir. Kahverengi kanamayı tetikleyen nedenler aşağıdaki gibidir;

 •  İyi huylu olan polipler: Genellikle adet kanamasının değişmesine neden olan başlıca hususlardandır. Kanamanın az, yoğun ve kahve renkte gelmesine yol açarlar.
 • Yumurtlama: Menstrual döngüsü 28 gün olan bir kadının 14. ve 16. günlere denk gelen ovulasyon evresinde kahverengi kanamalar olabilir. Tamamen yumurtlamaya bağlı olduğu için herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz.
 • Rahim genişlemesi: Hamilelik sonrası genişleyen rahmin eski haline dönmesi zaman alabilir. O nedenle lohusalık evresinde kahverengi akıntılarla rastlanılabilir.
 • Kan pıhtılaşması: Kanamanın pıhtılaşma oluşturması, koyu renkte ve az gelmesine neden olacak başlıca belirtiler arasındadır. Zaman zaman adet gecikmeleri neticesinde başlayan kahverengi kanamaların bu pıhtılaşma probleminden kaynaklandığı tespit edilir.
 • Endometriyoz: Rahim astarındaki dokuların rahimden bağımsız olarak gelişmesi sonucu yaşanır. Çopunlukla kahverengi lekelenmeler ile kendini belli eder.

Kahverengi kanamaya yol açan diğer hastalık belirtileri ise şunlardır;

 • Vajinal iltihaplanmalar,
 • Serviks kanseri,
 • Düşük doğum,
 • Menopoz öncesi döneme giriş veya menopoz sonrası dönem,
 • Gebelikte yerleşmeye bağlı gelişen kanamalar,
 • Rahim ağzında meydana gelen kanserler,
 • Doğum kontrol hapları,
 • Hormon iğneleri,
 • Kilo alımı veya kilo verimi,
 • Vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonları.

Regl Dönemindeki Koyu Renkli Kanamalar Nasıl Tedavi Edilir?

koyu adet kanı tedavisi

Miktar olarak az gelen ve koyu renkli olan regl kanamalarının tedavisinde öncelikle kanamanın kökeni araştırılmalıdır. Koyu renkte gelen adet kanamalarının çoğu kez zararı yoktur. Yani üreme çağındaki kadınların yumurtlamasından veya yaşadığı küçük stresinden bile koyu renkli adet kanamaları görebilmesi mümkündür. Ancak kanamalar sıklıkla devam ediyorsa, yoğun kıvamlıysa, her adet döneminin aralarında yaşanıyorsa bir hekim tarafından mutlaka altında yatan bir neden tespit edilmelidir. Rahim kanseri, cinsel yolla bulaşan birtakım vajinal siğiller ve klamidya gibi hastalıkların tedavisi cerrahi operasyon gerektirebilir. Ancak ultrason ve jinekolojik muayenede rahmin işleyişinde herhangi bir problem yoksa kanamaların düzene girmesi adına doktorunuz doğum kontrol ilaçları reçete edebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.