Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Reglinin Son Günü İlişkide Gebelik Riski Var Mı?

Gebeliğin “risk” olarak görüldüğü durumlarda, korunmak için uygulanabilecek pek çok yöntem var. Etkisi kalıcı olmayan ama yaygın ve kolay uygulanabilir yöntemlerin hiçbiri %100 koruma sağlamaz. Tüm doğum kontrol yöntemleri içinde en riskli olanı ise hiç şüphesiz takvim yöntemi.

Gebelik Hangi Zaman Aralığında Gerçekleşir?

Bu sorunun cevabı her kadın için farklıdır. Çünkü regl düzeni (adet döngüsü) aynı olsa da, hangi evrenin ne kadar süreceği kadından kadına değişir. Hatta her bir kadın için bile, biri diğerinden farklı bir döngüden söz edilebilir. Temelde tamamen hormonlarla ilgili bir döngü olduğu için, hormonların salınımını etkileyen herhangi bir durum, adet döngüsünde de değişikliklere sebep olur. Bu yüzden önce normal regl düzeni nasıl çalışır, bunu bilmek gerekir. Bunu bildikten sonra her kadın bu düzen içinde kendi kişisel farklılıklarını gözlemleyerek tanır ve kendi adet döngüsünün sınırlarını belirleyebilir.

Regl Düzeni Nasıldır?

Yetişkin ve üreme çağındaki bir kadın vücudu, ortalama olarak her 28 günde gebelik için hazır hale gelir. İçinde döllenmeye hazır yumurtalar üretir ve bunlardan birini döllenmek üzere rahime yollar. Eğer bu yumurta döllenirse kadın gebe kalır. Döllenme gerçekleşmezse yumurta ve rahmin iç tabakasını gebeliğe hazırlayan hücreler, kanama yoluyla vücuttan dışarı atılır. Bu kanamayla birlikte vücutta yeni bir gebelik ihtimali için hazırlıklar, yani yeni bir döngü (siklus) başlar.

Regl Döngüsü

Regl kanamasının ilk günü başlayan siklus sırasında, beynin hipotalamus adlı bölgesinden GnRH adı verilen hormon ve hipofiz bezinden de, folikül uyarıcı hormon (FSH) salgılanmaya başlar. FSH hormonu etkisiyle, sağ ya da sol yumurtalıklardan birinde ve folikül adı verilen bir kesecik içinde, bir yumurta hücresi olgunlaşmaya başlar. Folikül içinde de östrojen üretimi başlar. Yumurta tamamen olgunlaştığında bu östrojen sayesinde rahim iç tabakası kalınlaşmaya ve olası gebeliğe hazırlanmaya başlar. Aynı anda beyindeki hipofiz, LH adı verilen başka bir hormon salgılamaya başlar ve bu hormon folikülü çatlatarak yumurta hücresinin serbest kalmasını sağlar. Yumurta hücresinin serbest kalmasına yumurtlama (ovulasyon) denir. Yumurtlama, son adet kanamasının başladığı günden yaklaşık olarak 14 gün sonra gerçekleşir.

Serbest kalan yumurta, yumurtalık kanalından geçerek rahme ulaşır. Burada bir spermle birleşir ve gebelik oluşursa, siklusu başlatan ve beyinden salgılanan hormonların işlevlerini durduracak olan hormonlar salgılanır. Böylece gebelik boyunca ve doğumdan sonra bir süre yumurtlama ve adet kanaması olmaz. Ama eğer yumurtlamayla serbest kalan yumurta döllenmezse, siklus yeniden başlar.

Gebelikten Korunmada Takvim Yöntemi

Bu yöntem, kadının yumurtlama gününün tahmin edilmesi ve döllenmenin olabileceği günlerde ilişkiye girilmemesi ya da o günlerde başka yöntemlerle korunma yoluna gidilmesi esasına dayanır. Bu tariften de anlaşılacağı gibi tamamen bir tahmine dayanır.

Adet döngüsü birbirini takip eden 2 evreden oluşur:

1. Foliküler evre; östrojen hormonu etkisiyle gerçekleşen folikül olgunlaşması foliküler evre,

2. Luteal evre; her siklusta folikül çatladığında yeni bir tanesi oluşan “sarı cisim (Corpus Luteum)” tarafından salgılanan progesteron hormonu etkisiyle gerçekleşen evre.

Eğer gebelik gerçekleşirse sarı cisim, bebeğe hormon desteği vermek üzere gebeliğin 10. haftasına kadar faaliyetine devam eder. Ama eğer gebelik gerçekleşmezse, sarı cismin ömrü 14 gündür. Yumurtlamadan sonraki 14. gün, rahim duvarını hazırlayan hücrelerle ve kanla birlikte dışarı atılır.

Döllenme

Takvim yöntemi, bu sarı cismin 14 günlük ömrü dikkate alınarak uygulanır ve adet kanamasının başladığı günden 14 gün geriye gidilerek hesaplanır. Regl periyotlarının düzenli olması yöntemin başarısında en önemli kriterdir. 30 günde bir adet gören bir kadın için 30 – 14=16. gün yumurtlama günüdür. Yani, son adet kanamasının başladığı günden sonraki 16. gün. Her kadının periyodu farklı olduğuna göre, örneğin 28 günde bir adet kanaması gören kadın için yumurtlama günü, 28 – 14= 14. gün olur. bu hesaplama bize bir önceki yumurtlama gününü verir. sonraki yumurtlama gününü kestirmek ise -en azından bu yöntemle- çok zordur. Takvim yönteminin başarısını artırmak için bu günlerin 5 gün öncesi ve 3 gün sonrası döllenme olabileceği akılda tutulmalı ve hesaplama bu şekilde yapılmalıdır.

Reglinin Son Gününde Gebelik Riski Var mı?

Kanamanın devam ettiği günlerde ve hemen sonrasında gebelik gerçekleşmesi beklenmez ama düşük de olsa böyle bir ihtimal her zaman var. Çünkü bir sonraki yumurtlama gününü kesin olarak bilmemiz imkansız, ancak 1 öncekini bilebiliriz. Beynin, yumurtlama ve adet kanaması işlevlerini yöneten merkezi hipotalamus, insanın duygularını yöneten bölümleriyle çok yakındır. Dolayısıyla kadının ruhsal durumundaki her değişim, yumurtlama sürecini de etkileyebilir. Gün hesabı yaparak gebelikten korunmaya çalışmak, başlı başına bir stres faktörüdür zaten. Bunun yerine daha modern ve güvenilir yöntemler tercih edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.