Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rektum Kanseri Belirtileri

Rektum, kalın bağırsağın makat kanalına yani anal kanalına açılan bir bölüme denir. Dolayısı ile bu bölüm ile alakalı olarak ortaya çıkan kanserlerin hepsine de rektum kanseri adı verilir. Rektum organı, kalın bağırsağın son bölümünde bulunur. Aynı zamanda sakrum ismi verilen kuyruk sokumu kemiğinin de hemen önünde yer almaktadır.

Rektum Kanseri Görülme Sıklığı

Rektum kanseri her ne kadar adı çok fazla duyulan bir kanser çeşidi olmasa da tüm dünya genelinde her yıl 1,2 milyon insanda ve Avrupa genelinde de 140.000 insanda rektum kanserine dair bulgulara rastlanır. Bir insanın ömür boyunca rektum kanserine yakalanma riski de %5 ile %6 civarında olmaktadır. Kalın bağırsakta oluşan kanserler ile rektumda oluşan kanser oranı itibari ile diğer tüm kanserlerin %10’unu oluşturmaktadır. Aslında rektum kanseri de kalın bağırsak kanserinin bir parçası olmaktadır. Rektum kanseri kadınlara oran ile erkeklerde çok daha fazla görülen bir kanser çeşidi olmaktadır. Genelde buna karşılık olarak kadınlarda sağ kolon kanseri daha fazla görülmektedir. Rektum kanseri insan 35 yaşını geçtikten sonra daha fazla görülmeye başlar. Özellikle insanın 50’li yaşlarından itibaren görülme sıklığı bir hayli artar ve 70 yaşında itibaren rektum kanserinin görülme sıklığı en fazla olur. Fakat buna karşılık rektum kanserine yakalanan hastaların hemen hemen tamamı 50 yaşın üstünde hastalar olmaktadır. Rektum kanserinin genç kişilerde görülme ihtimali çok düşüktür. 20 yaşının altındaki kişilerin rektum kanserine yakalanma riski %0,1 olur iken 20 ile 34 yaş arasında olan kişilerin yakalanma riski ise %1 civarında kalmaktadır. Yani bu kansere yakalanma riski yaş ilerledikçe artan bir grafik ortaya koymaktadır.

Rektum Kanseri Risk Faktörleri

screenshot_2

Rektum kanserine yakalanmış olan hastaların neredeyse %75’inde herhangi bir kansere yakalanma risk faktörü görülmez. Bu yüzden çok net risk faktörlerinden bahsedilmez. Ancak elbette bazı durumlar bariz şekilde bu kanser riskini artırıcı bir özellik taşımaktadır. Özellikle diyet bu konuda çok etkili olmaktadır. Eğer ki bir kişi çok yoğun olarak kırmızı et ve yağlı yiyecekler tüketiyor ise bu yine sağlıksız beslenmedir ve kişide rektum kanserine yakalanma riski artar. Aynı şekilde lif bakımından zengin ve yağ bakımından fakir bir beslenme yöntemi tercih edilir ise bu durum dışkıyı yumuşatacağı için rektum kanserine yakalanma riski de bir o kadar azalır. Bu sayede de bu tür sağlıklı beslenme hareketleri kişiyi rektum kanserine karşı korumuş olur.

Aile, genetik ve kalıtımsal faktörler her kanser çeşidinde olduğu gibi rektum kanserinde de risk faktörleri arasında yer almaktadır. Eğer ki bir bireyin ailesinde rektum kanseri ya da kalın bağırsak kanseri hikayesi var ise mutlaka kişinin gidip en kısa zamanda bir kontrol yaptırması gerekir. Bunun için çok dikkatli olunması gerekir çünkü ailede daha önce görülen rektum kanseri diğer aile bireyleri için de risk faktörünü oluşturmaktadır. Her kanserde olduğu gibi rektum kanserinde de kalıtsal, genetik ve ailevi faktörlere karşı çok dikkatli olmak gerekir.

Aynı zamanda iltihabi bağırsak hastalıkları da rektum kanserini işaret eden hastalıklar olabilmektedir. Eğer ki bu kişide iltihabi bağırsak hastalıkları yaygın bir şekilde ve uzun süreli olarak görülüyor ise kişinin bir doktora gidip en yakın zamanda kolonoskopi yaptırması gerekir. Bu süreçte kişinin kalın bağırsağından ve rektum bölgesinden çeşitli dokular alınarak biyopsi yapılır. Sürekli ve yoğun olarak alkol tüketimi de kişide rektum kanserinin oluşmasına iten sebepler arasında yer almaktadır. Aynı şekilde sigara kullanımı da rektum kanserini tetikleyen bir faktör olmaktadır. Aslında yaşı 50 ile 75 arasında olan kişilerin her ihtimale karşı rektum kanserine dair bulguların olup olmadığı yönünde kontrol yaptırması gerekir. Çünkü bu yaş aralıkları her insan için rektum kanserine yakalanma tehdidi bulunduran yaş aralıklarıdır. Daha önce safra kesesi ameliyatı olunmuş ve safra kesesinin alınmış olması da rektum kanseri açısından bir risk faktörüdür. Çünkü bu ameliyattan sonra bağırsağa doğru safra asitleri güçlü bir şekilde geçmeye başlar ve bu da zaman içinde rektum kanserine yol açabilir.

Daha önceki zamanlarda kalın bağırsak kanserine yakalanmış olan kişilerin rektum kanseri tehdidi de devam etmektedir. Bunun için doktorlar hastalarına belirli kontrol periyotları tayin ederler. Hastalar iyileşmiş dahi olsalar bu periyotlarda düzenli olarak kontrollerini yaptırmaları gerekir. Aynı zamanda rektum kanseri başka bir bölgede kalın bağırsak kanserine de neden olabilir. Benzer şekilde makat siğilleri de rektum kanserine yol açan hastalıklar olabilmektedir. Çünkü makat siğili bir virüs olarak bulaşır ve eğer hemen tedavi edilmez ise büyüyerek başka yerlere de dağılır ve nihayetinde kanseri oluşturabilir. Makat siğili aynı zamanda cinsel yol ile de bulaşan bir hastalık olmaktadır.

Rektum Kanseri Belirtileri

screenshot_3

Rektum kanseri hastalarının hemen hemen tamamına yakını hastalık tespit edilene kadar bir belirti hissetmediklerini söylerler. Çünkü rektum kanserinin bazı belirtilerini hastalar normal olarak düşünür ve çok da ciddiye almazlar. Ancak özellikle kabızlık rektum kanserinin en önemli belirtileri arasında gösterilebilir. Çünkü rektum kanserinde tümörün büyümesi ve başka organlara sıçraması genelde ileri evrelere dair işaretlerdir ve bu da kabızlık gibi semptomlara yol açarak kendini gösterir. Eğer ki kişi sağlıklı beslenmesine rağmen nedeni belli olmayan şekilde kabızlık şikayetine sahip ise mutlaka bir doktora görülmeli ve kontrol edilmelidir. Fakat elbette her kabızlık şikayeti yaşayan kişinin de rektum kanseri olduğunu söyleyemeyiz.

Benzer şekilde makattan kan gelmesi durumları da rektum kanserine işaret olabilir ki bu genelde rektum kanseri hastalarının %60 kadarında karşılaşılan bir durumdur. Üstelik oldukça belirgin de bir işarettir ve kişinin kesinlikle çok ama çok dikkatli olması gerekir. Bazı kişilerde kanama olmasına rağmen bu dışkıda gizli kan olarak kendini belli eder. Bu yüzden kontrolü ve tespiti biraz daha zor olabilir. Yine de dikkatli olunması gerekir.

Aynı zamanda rektum kanseri belirtisi olarak kişinin dışkı yapma alışkanlıklarında da bir takım değişiklikler görülmeye başlayabilir. Örnek olarak eğer ki bir kişi her gün dışkılıyor ise ve artık çok ciddi bir biçimde kabızlık baş gösterdi ise ya da dışkının şekli ve kıvamı ile alakalı olarak birtakım değişiklikler ortaya çıktı ise mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Bunların her biri rektum kanserinin bir işareti ve belirtisi olabilir. Tabii bu noktada yapılması gereken en önemli şey hastanın tüm vücudundaki fonksiyonları çok iyi takip etmesi ve gerekeni yapmasıdır. Her ne kadar rektum kanseri ağırlıklı olarak kabızlığa neden olsa da kanserin bazı tiplerinde hastada direkt olarak ishale de neden olabilir.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra kişi dışkılamada güçlük çekiyor ise, dışkısının çapında bir incelme var ise, dışkı tam olarak boşalamıyor ise, sürekli olarak karın ağrısı şikayeti bulunuyor ise, kişinin kalın bağırsağında bir tıkanıklık var ise, idrar boşaltımı konusunda da kişi bir takım zorluklar ve sıkıntılar yaşıyor ise, kişide demir eksikliği ve kansızlık var ise ve benzer şekilde iştahsızlık yaşıyor ise bunlar da rektum kanserinin belirtileri arasında olabilir. Aynı zamanda belirtiler arasında kalça kemiğinde ağrı görülmesi de vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.