Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rektum Kanseri Tedavisi

Vücudumuz o kadar güzel bir işleyişe sahiptir ki! Dilediğiniz yemeği çiğneyip yuttuktan sonra siz hiçbir şey yapmadan sindirim sisteminiz yiyeceği parçalar, öğütür, kan dolaşımına katar ve geri kalanı ise idrar ve dışkı olarak vücut dışına atar. Tüm bu işlemleri ise o kadar hızlı yapar ki bizler çoğu zaman neler olduğunu fark etmeyiz bile.
Vücuda alınan her şeyin faydalı olanı vücuda alınırken faydasız olanının da vücutta çıkması gerekir. Aksi halde insan ne yediğinden yararlanabilir ne de faydasız olanı vücutta dışarı atabilir. Bu durumda da insan vücudunda atık birikmesinden dolayı hastalıklar ve ölümler yaşanır. İnsan vücudundan atıkların dışarı gönderilmesinden sorumlu bölüm ” rektum” dur.  Rektum, kalın bağırsak ile beraber çalışır. Sağlıksız beslenme, alkol, sigara gibi alışkanlıklar sonucunda ise rektum da çeşitli hastalıklar oluşur. Bu hastalıklarından biri ” rektum kanseri” dir. Bu yazıda sizlere rektum kanseri hakkında bilgiler verip rektum kanseri tedavisinden bahsedeceğiz.

Rektum Kanseri Nedir?

Rektum, kalın bağırsağın son kısmıdır. Anüs yani makat deliğine açılan kanal olarak adlandırılır. Sarkum adındaki kuyruk sokumu kemiğinin önünde yer alır. Rektum yaklaşık 12 cm boyunda bir kanaldır ve atık dışkı bu kanaldan geçerek anüsten dışarı atılır. Genel olarak bu kanalda oluşan kanser hastalığından dolayı rektum kanseri oluşur. İnsanlarda en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Ayrıca rektum kanseri ölüm oranı yüksek olan kanserlerden biridir. Bu yüzden en çabuk öldüren kanser türleri arasında 2. sıradadır. Her yıl 1.2 milyon rektum kanseri vakası yaşanıyor. Bu vakaların çoğu 40 yaş ve üzerindeki kişilerde rastlanıyor. 50 yaşından sonra ise rektum kanseri ve buna bağlı kalın bağırsak kanserine yakalanma olasılığı artıyor.

Rektum kanserine kalın bağırsakta bulunan adenomatöz polipler neden olur. Bu poliplerin rektum bölgesinde çoğalması ile dairesel olarak rektuma yayılır. Burada hücreler dışkının geçişini engeller. Bu yüzden kişi tuvalet ihtiyacınız gideremez. Karın şişliği, makatta zorlamadan dolayı ağrılar ve kan gelmesi gibi sorunlar oluşur. Ayrıca hemen müdahale edilmediğinde kişi dışkının atılmamasından dolayı toksik zehirlenme yaşayabilir. Rektum kanserine erken müdahale edildiğinde kanser hücreleri sadece rektumda olduğu için tedavi başarı oranı yükselir. Fakat kansere geç müdahale edildiğinde tümör makat, kalın bağırsak, lenf bezlerine, akciğer, karaciğer veya kana karışır . Bu durumda tedavilerde başarı oranı oldukça düşer.

Rektum Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Rektum kanserine neden olan faktörlerin çoğu bilinmiyor. Fakat bazı alışkanlıkların rektum kanseri meydana gelmesini hızlandırdığı yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Yemek kültürü rektum kanseri oluşmasında çok önemli bir faktördür. Sürekli hayvansal yağ ve protein kaynaklı beslenen kişilerin sindirim sisteminde aksaklıklar olur. Lifli ve sıvı içerikli gıdaların tüketilmemesi yüzünden bağırsaklarda dışkının ilerleyişi zorlaşır. Bu yüzden çeşitli poliplerin oluşmasına neden olur. Ayrıca dışkının yapılmasından zorlanıldığı için de rektumda yırtılmalar veya kanamalara neden olur. Bu durumun sürekli devamında ise kişide rektum kanserine neden olur.

Ailede rektum veya kolon kanseri vakaları da hastalığa yakalanma ihtimali arttırır. Ailede kalın bağırsak kanserinin olması 2.5 kat, rektum kanseri olması ise 4.5 kat rektum kanserine yakalanma riskini arttırıyor. Kalın bağırsakta bulunan polipler ise rektum kanserine yakalanmayı tetikler. Alkol ve sigara da yüksek oranda kimyasal içerdiği için rektum kanserine neden olur. HPV virüsünden kaynaklı rektum kanserine yakalanmak da mümkündür. Çoğunlukla makat kanserine neden olan HPV virüsü aynı zamanda rektum kanserini de tetikler.

Rektum Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rektum kanserinde çoğunlukla belirti gözlenmez. Belirli aralıklarla hastalığa karşı korunmak için test yaptırmanız yararınıza olacaktır. Fakat bazı aşağıda bulunan belirtilerin uzun sürmesi halinde mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Rektum kanseri ertelenecek bir hastalık değildir.

 • Kabızlık,
 • Makattan kan gelmesi,
 • Dışkıda kan bulgusu,
 • Dışkılama sıklığında değişiklik,
 • Tuvalete çıkmada zorlanma,
 • Dışkının ince ve keçi pisliği şeklinde gelmesi
 • Tam olarak dışkı yapamamak,
 • Karın alt bölgesinde şiddetli ağrı,
 • Makata şiddetli baskı,
 • İştahsızlık,
 • Kalın bağırsağın tıkanması,
 • Kalça kemiğinde ağrı,
 • Sık idrar çıkma.

Rektum Kanseri Tanısı ve Evreleri

Kişiler yukarıda belirttiğimiz belirtileri uzun süreli olarak gösteriyorsa mutlaka bir doktora görünülmelidir. Tıpta rektum kanseri tanısı birçok muayene şekli ve inceleme metodu ile yapılıyor. Bu yöntemler kan sayımı, makatı parmak ile kontrol etmek, dışkıda kan aranması, KRAS gen mutasyonu, EGFR (epidermal growth faktör reseptörü) tetkiki, dışkıda DNA aranması, Anoskopi, rektoskopi, sigmoidoskopi veya kolonoskopi ile tümörden biyopsi alınması ve patolojik tetkik, sanal kolonoskopi, bilgisayaralı tomografi, MR ve ERUS ( endosonografi ) gibidir. Bu yöntemler ile hastalığın tanısı konur ve eğer hastada rektum kanseri var ise kanserin evresi belirlenir.

Rektum kanseri evreleri ”Dukes Sınıflandırma” yöntemi ile yapılır. Dukes sınıflaması;

– Dukes A: Rektumdaki kanser,

– Dukes B : Rektum duvarı dışına çıkan kanser,

– Dukes C : Rektum kanserinin lokal lenf bezlerine sıçraması,

– Dukes D :Kanserin uzaktaki organlara yani karaciğer akciğer gibi organlara sıçramasıdır.

Rektum Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rektum kanseri tedavisinde kanserin hangi evrede olduğu çok önemlidir. Kanser başlangıç evresinde ise kişiye radyoterapi veya kemoterapi uygulanır. Eğer daha ileri evrelerde ise veya diğer organlara da sıçramış hale gelmiş ise kanser bu durumdan ameliyat ile beraberinde radyoterapi veya kemoterapi uygulanır.

1. Cerrahi Tedavi

Rektum kanseri tedavisinde kişinin bağırsağı tıkalı ise önce burası açılır. Endoskopik stentleme yöntemi ile tıkalı olan rektum açılır ve dışkı geçişine imkan sağlanır. Bu aşamadan sonra ameliyat yöntemlerinden biri seçilerek tedaviye başlanır. Başlıca cerrahi tedavi yöntemleri;

1. Aşağı (low) anterior rezeksiyon,
2. Kolo-anal anastomoz tekniği,
3. Abdomino-perineal rezeksiyon veya Miles ameliyatı,
4. Lokal veya transanal eksizyon,
5. Transanal endoskopik mikrocerrahi (TEM) dir.

2. Işın Tedavisi (Radyoterapi)

Rektum kanserinde sıkça kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kanserli poliplerin küçültülmesinde ve yok edilmesinde ışın tedavisi iyi sonuç verir. Radyoterapi hem ameliyat öncesi, ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasında uygulanıyor. Cerrahi müdahale öncesi uygulanan ışın tedavisi polipleri yok edilmesi ve küçültülmesini sağlarken, ameliyat sonrası uygulanan ışın tedavisi ise hastalığın tekrar etmesi ihtimalini azaltıyor.

3. Kemoterapi

Kemoterapi ise en son uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle rektum kanserinin başka organlara yayılması yüzünden ilaçla tedavi yöntemi uygulanır. Kişiye ameliyat sonrasında  5-florourasildir (5-FU) ilacı kullanılması için verilir. Bu ilaç 4 ile 10 hafta arasında kullanılır. Bu ilacın etkisine göre başka alternatif ilaçlar da verilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.