Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rengiyle İştah Açan Kızılcığın 8 Faydası

Kızılcıkgillerden, ormanda kendiliğinden yetişen ve isteğe bağlı olarak yetiştirilebilen kızılcıkların boyu 5 metreye kadar uzanabilir. Bir ağaçta yetişen kızılcık kıpkırmızı bir renktedir. Zeytin kadar büyüklüğe sahiptir ve tek çekirdeklidir. Kızılcık ağacının meyvesinden rahat bir şekilde reçel ya da şurup yapılabilir. Kızılcık ağacı Eylül ve Ekim aylarında yapraklarını döker. Bu döktüğü yapraklar ile yeniden bahar döneminde yetişir. Ülkemizde genel olarak Karadeniz Bölgesi’ nin denize yakın kıyılarında bulunan ormanda yetişir. Tat bakımından ise mayhoş bir tadı vardır.

Meyvenin yaprak kısmı, ağacın kök kısmı, gövde kısmı ve diğer tüm alanları da şifalıdır. Doğada kendiliğinden yetişen kızılcık meyveleri toplanarak evde reçel yapımında kullanılabilir. Mayhoş tadının yanında reçel ile beraber tatlı tadı da gelerek hem lezzetli hem de faydalı bir bitkidir. İçerdiği mineraller ve de faydalı tüm vitaminler sayesinde kızılcık faydaları saymakla bitmez.

Kızılcık Sağlığa Ne Gibi Fayda Sağlar?

1. İçeriğinde Bol Miktarda Antioksidan Vardır

Kalori bakımından incelendiğinde kalorisi yok denecek kadar azdır. Kızılcık bitkisini tüketerek hiç kalori almadan sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Kızılcıkta büyük miktarda karotinoid vardır. Bu da insan vücudu içerisinde bulunan toksinleri atmamızı sağlar.

2. İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Korur

İnsanlar için çok zor bir hastalık olan idrar yollarının enfeksiyon kapması çok zorlu bir süreçtir. Sizlerin de bildiği üzere korunması gereken bu tür alanlara dikkat edilmelidir. Bu nedenle soğuktan korunmalı ve de mutlaka kendimizi diğer dış etkenlerden sakınmamız gerekir. Ağrılı ve de sancılı geçen bu enfeksiyondan korunmak için ayaklarımızı üşütmemeliyiz. Bunun dışında yediğimiz besinlere de dikkat ederek enfeksiyon oluşumunu en aza indirgeyebiliriz. Bunun için kızılcık doğru bir bitkidir.

3. Tümöre Karşı Kızılcık

Kızılcık antitümör etkisi veren nadir meyvelerden bir tanesidir. Kızılcığın bu özelliği sayesinde polifenolik olarak adlandırılan bir bileşen salgılanır. Bu nedenle kızılcık kanser etkisi yapan tümörden vücudu korur. Kolon kanseri, meme kanseri gibi daha pek çok tümör taşıyan maddelerden korunabilmek için kızılcık tüketilmelidir. Kızılcık suyunda kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddeler içerir. Bu şekilde antitümör olarak kızılcık tüketimi arttırılmalıdır. Kanser türüne yakalanma riskini azaltmak için kızılcığı kullanabilirsiniz. Çeşitli kanser hücrelerinin vücutta büyümesini önler. Zengin besinler içeren yiyecekler tüketilmeli ve de kanserden bu şekilde korunmamız gerekir.

4. Diş Çürüklerine Karşı

Diş çürümesi pek çok kişide rastlanılan rahatsızlıklardan biridir. Özellikle de küçük yaşlardaki çocuklarda diş çürümesi sık bir şekilde görülmektedir. Diş çürümesinden korunmak için bazı önlemler alınabilir. Düzenli olarak diş fırçalansa bile bazı kişilerde kronik olarak diş çürüme olayı görülebilir. Diş çürüklüğünün önüne geçilmesi için bazı ürünler tüketilebilir. Diş çürüklüğünün önüne geçilmesi için kızılcık otu kullanılabilir. Dişlerimiz fazla şeker oranı ile maruz kaldığında köklerinden ve yüzeyinden kararmaya başlar. Hele fırçalanmayan dişlerde çürük daha çok görülmektedir. Diş yapısı çürümeye daha meyilli olan kişiler daha dikkatli olmak zorundadır. Kızılcık otu bu noktada diş çürümesini önlemektedir. Bol miktarda kalsiyum içeren bu kızılcık otu küçük çocukların beslenmesi için de çok faydalıdır. Kalsiyum kemiklerin gelişimi için de çok yararlı olacağı için kızılcık otunu çocuklara gönül rahatlığı ile yedirebilirler.

5. Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korur

Sağlıklı bir nefes uzun bir ömür için gerekli olan birinci etmendir. Solunum sırasında tüm ciğerlerimizi doldurmalı, en temiz havayı içimize çekmemiz gerekir. Solunum yolları eğer çok soğuk havayı içerisine çekerse enfeksiyon kapabilirler. Çocukların kulak, burun ve diğer solunum yolları kolay enfeksiyon kapar. Bu durumda solunum yollarının iyi bir şekilde korunması gerekir. Solunum yolu enfeksiyonundan korunmak için en doğal bitkilerden biri olan kızılcığı kullanabilirsiniz. Solunum yolu enfeksiyonlarını oluşturan bakterileri kızılcık otu önler.

6. Bağırsakları Temizler

Bağırsakların temizlenmesi çok önemlidir. Çünkü yenilen yemeklerin sindiriminin sonucunda bağırsaklar tarafından bu besinlerin zararlı kısımları atılır. Vücudumuza yararı olmayan bölümlerin kısa sürede atılması gerekir. Ancak bazı zamanlarda sindirim sorunu ve bağırsaklarında sorun yaşayan insanlar bu noktada zorluk çekebilir. İnsanlar da yedikleri tüm gıdalardan alabilecek oldukları besin değerlerinden sonra vücutlarına yararlı olmayan bölümlerini fazla su tüketerek vücuttan atabilirler. Çok su tüketiminin yanında kızılcık otu da bağırsakları çok iyi bir şekilde temizler.

7. Kabızlık Sorununa Doğal Çözüm

Kabızlık hemen hemen herkeste görülen bir rahatsızlıktır. Yenilen besinlerin midede şişkinlik hissi yaratması nedeniyle insanlar çeşitli tedavi yöntemlerini kullanmaktadır. Her yemekten sonra kabızlık sorunu yaşayan binlerce insan vardır. İşte bu sorunlardan korunmak için kabızlık ile mücadele de doğal ve şifalı bitkiler kullanılmalıdır. Şifalı bitkilerin başında gelen kızılcık otu kabızlık sorununda tercih edilen yöntemlerden biridir. Kabızlık sorununun çözümlenmesi için kızılcık otu tüketimi arttırılabilir.

8. Cilt Bakımı İçin Kızılcık Şerbeti

Kızılcık otundan yapılan kızılcık şerbeti yüze sürülerek adeta bakım maskesi niteliğinde de kullanılabilir. Cilt lekelerinden, cilt sorunlarından kurtulmak için her yolu deneyen insanlar artık kızılcık otundan da yararlanabilirler. Çünkü kızılcık otu içerisinde kurutucu bir etki vardır. Eğer yüzlerinde aşırı yağlanma ve sivilce çokluğu gibi sorunları olan insanlar varsa bu kızılcık şerbetini ciltleri için gönül rahatlığı ile kullanabilirler. Cilt bakımı için tercih edilen kimyasal ürünler cilt için hiç yararlı değildir. Cilt bakımı ise her gün düzenli olarak yapılmalıdır. En kolay yollar ile elimizde olan ürünleri kullanarak cilt bakımını yapabiliriz. Cilt bakımı için kızılcık otu tedavisi önerilebilir. Bu nedenle kızılcık otunun en doğal şekilde cilt bakımı yapmanıza yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.