Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Renkli Lens Alacakların Bilmesi Gerekenler

İnsanlar bazı sebeplerden dolayı göz rahatsızlığına sahip olabilirler. Ancak göz rahatsızlığı olan bazı bireyler gözlük kullanmak istemezler. Çünkü gözlük kullanımı sanıldığı kadar kolay değildir. Yağmur yağdığı zaman gözlük camları ıslanır, soğuk ya da sıcak ortamlarda gözlük camları buharlanır ve net bir görüş elde edilmez. Gözlük kullanımının zor olması sebebiyle bazı insanlar lens kullanımını tercih ederler. Lens kullanımı, gözlük kadar zor olmadığı düşünülür. Lens kullanımı son derece dikkat ve özen gösterilmesi gereken geçici bir çözüm olur.

Renkli Lens Alacakların Bilmesi Gereken Şeyler

Lens kullanımı, göz problemi olan bireylere kontakt ya da renkli olmak üzere farklı seçenekler sunar. Renkli lens kullanımında herkesin göz çapı ve göz ölçüleri standart değildir. Herkesin göz çapı ve göz ölçüleri kişiye özeldir, farklılık gösterir. Bu nedenle renkli ve kontakt lenslerde standart bir ölçü olamaz. Aynı ayakkabı numarası gibi, herkesin ayağına uyum sağlaması gereken bir lens bulunmaz. Tüm ayakkabılar farklı ayak numarasına sahip olan bireyler için ayrıca tasarlanır ve üretilir. Gözlerinizin rengini oldukça doğal bir şekilde değiştirmek, renkli lens kullanmak isterseniz, renk tonunu, lens çapını, pupilla aralığı ve hare gibi lens özelliklerini iyi bilmeniz gerekir. Bilinçsizce lens kullanımını engellemek amacıyla ülkemizde reçetesiz lens satışı yapılmaz. Bu nedenle ilk olarak göz doktoruna giderek, gözlerinizin temel eğri ve çap gibi önemli bilgilere sahip olmanız gerekir. Renkli lens seçimi bu ölçülere göre belirlenir. Renkli lens seçiminizde gözünüze uyumlu olması ve doktorunuzun belirlediği ölçülere uygun olması gerekir. Göz sağlığınızın olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için standart çap özelliğine sahip olan lensleri tercih etmeyin. Renkli lens kullanan bireylerde istenmeyen bir durum kendi göz renginin lens yüzeyinden belli olmasıdır. Pupilla boşluğu, yani renkli lensin merkezinde yer alan şeffaf kısmın büyük olması sebebiyle kendi göz rengi lensin üzerinden belli olur. Eğer renkli lensin pupilla aralığı daha düşük olursa kendi göz renginiz lensin üzerinden ortaya çıkmaz ve tamamen doğal bir görünüm elde edersiniz. 5 mm oranından az olan pupilla değeri renkli lensin takıldığı süreçte net bir görüşe sahip olamazsınız. Bu nedenle renkli lens satın alacağınız zaman görüş kalitesinin yüksek bir değerde olması için pupilla değerinin 5 mm’den daha geniş olması gerekir.

Günümüzde elens renkleri ve tonları çok fazla. Bu nedenle renkli lens tercih etmekte renk seçeneğinin çok olmasından dolayı zorlanabilirsiniz. Renkli lens kullanmak istediğiniz zaman gözlerinizin ölçülerine sahip olduktan sonra renk tonlarını tercih edebilirsiniz. Renkli lens tercih edeceğiniz zaman mutlaka cilt rengine uyum sağlamasına dikkat edin. Aynı zamanda seçeceğiniz lens, gözlerinizin rengi, giyim tarzınız ve makyaj yapacağınız tonlar gibi sorulara yanıt verdikten sonra lens seçimini daha kolay yapabilirsiniz. Renkli lens seçerken pupilla mesafesinin çok geniş olmamasına dikkat edin. Eğer pupila oranı çok geniş ise, kendi göz renginize yakın tonları tercih etmeniz daha doğru olur. Göz renginiz ve seçeceğiniz lensin renginin birbirine yakın olmaması uyumsuz bir görünüme sahip olmanıza neden olur. Mesela ela bir göz rengine sahip iseniz, yeşil rengine yakın olan tonları tercih edebilirsiniz. Pupilla oranı eğer büyükse alt rengin ela olmasında herhangi bir uyumsuzluk görülmez. Aksine ela renginden yeşil tonlarına doğal bir geçiş elde edebilirsiniz. Eğer gözleriniz küçükse ve bu durumdan şikayetçiyseniz, gözlerinizin daha büyük, iri ve belirgin olması için hareli özelliğe sahip olan lensleri tercih edebilirsiniz.

Lens Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kontakt ya da renkli lens kullanımınızda temizliğine çok dikkat etmeniz gerekir. Lenslerinizin gözlerinize yapışmaması için eve geldiğiniz zaman lenslerinizi mutlaka çıkarın. Lenslerinizi takmadığınız zamanlarda mutlaka solüsyonunu değiştirin ve temizleyin. Lenslerinizle uyumamaya özen gösterin. Çünkü gözlerinize yapışır ve çıkarmakta zorlanabilirsiniz. İlk defa renkli lens kullanacaksanız, daha rahat bir kullanım açısından renklerinizi aylık olarak seçmeyi tercih edin. Kullanmaya alışmak için aylık lens kullanımı daha doğru olur. Çünkü ilk olarak lens kullandığınız için lensler yırtılır ya da kaybedilir. Lens kullanımı günlük, aylık ya da yıllık olarak kategorilere ayrılır. Bu süreler sona erdiği zaman göz sağlığınızın olumsuz olarak etkilenmemesi için lenslerinizi kullanmaya devam etmeyin. Tekrar göz doktoruna giderek, lenslerinizi yenileyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.