Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Retansiyon Kisti Nedir, Neden Olur?

Geride birikme anlamına gelen retansiyon kistleri genelde kişiyi uzun süre rahatız etmeyen ancak bir süre sonra dokuların arkasında birikerek diğer dokulara zarar vermesiyle hissedilen kisttir. Bu kistlerin tedavi edilmesi önlem alınmasından daha zordur. Halk arasında pek bilinen bir rahatsızlık olmayan retansiyon kistleri çeşitli bölgelerde oluşur. Bu yazımızda yer alan bilgiler ile birlikte retansiyon kistlerinin neden oluştuğundan ve nasıl tedavi edilebileceğinden detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Retansiyon Kisti Neden Olur?

 • Retansiyon kist oluşumu farklı organlarda veya dokularda meydana gelir. Özellikle dudaklarda, sinüslerde, tükürük bezlerinde, boğazda ve ses tellerine bu kistlere oldukça sık karşılaşılır.
 • Sinüslerde oluşan retansiyon kistleri genele sinüzit hastalığı bulunan kişilerde olur. Sinüslerin dolmasına neden olan maksil kistleri bir süre sonra birikerek kişide baş ağrısı ve baş dönmesi gibi belirtilere yol açar. Sinüslerin dolmasına kadar kişi bunun belirtisini algılayamaz. Genelde sinüzit filminin çekilmesiyle birlikte teşhis edilir. Tedavi edilmediği sürece kronik olarak sinüzitin devam etmesine neden olur.
 • Boğazda oluşan mukus retansiyon kistleri mukus üreten bezlerin tıkanmasına neden olarak geniz akıntısına ve boğazın arkasında yer alan bademciklerin akıntısına neden olabilir. Kişi bu süreçte sık sık boğazını temizleme isteği duyar ve bu süre içerisinde boğazı tahriş olabilir. Bunun haricinde baş ağrıları da kişide görülebilir.
 • Dudaklarda da retansiyon kistleri oluşabilir. Ağrıyan neden olmayan dudak kistleri genelde sürekli dudaklarını ısıran kişilerde ve bir de dudak pierciengi olan kişilerde meydana gelir. Her ne kadar ağrısız olsa da kimi zaman iç dudak yüzeyinde bir zedelenme olabilir.
 • Tükürük bezi kişinin sindiriminden tutun da konuşmasına kadar etkileyen bir faktördür. Tükürük kanallarında ortaya çıkan bir hasar sonucunda salgı bezinin yakınlarında mukus toplanması neden olur. Bu mukus toplanması da retansiyon kistleri oluşturuyor. Kistler, tükürük bezlerinin tıkanmasına neden olarak kişinin sindiriminde ve kendini ifade etmesinde bozulmaları ortaya çıkarır.
 • Mukus birçok refleksin kolaylaşmasına yardımcı olur. Ses tellerinde oluşan mukus kisti ses kısıklığına sebep olur. Genelde şarkıcı nodülü olarak bilinen bu kistler bir süre sonra ses çıkarmakta zorlanmaya neden olur ve bu kist çeşidi de yine retansiyon kistlerine dahildir.

Retansiyon Kistler Nasıl Geçer?

Retansiyon kistleri pek çok bölgede kendini gösterebiliyor. Kistler farklı bölgelerde olduğu için tedavi yöntemleri de buna göre farklılık gösterir.

 • Boğazda oluşan kistler bir süre boğazı tıkayarak kişinin problem yaşamasına neden olur. Tam da bu noktada kist üzerinde küçük bir kesik açılarak içerisindekiler akıtılır ve ardından dikiş ile yenilenmeye bırakılır. Bu işlem kesinlikle uzman doktor tarafından yapılmalıdır.
 • Dudaklarda oluşan retansiyon kistleri için pek bir işlem yapılmaz. Çünkü bunlar zararsız kistlerdir. Herhangi bir cerrah müdahale görüntü olarak estetiği bozabilir. Bunun yerine zedelenmiş bölgeye krem tedavisi uygulanabilir.
 • Tükürük bezinde oluşan kistler için ise bir cerrahi müdahale gerekebilir. İlaçla tedaviye yanıt vermeyen kistler için uzmanlar tükürük bezini çıkarıp içerisindeki kisti temizlerler. Bu şekilde hasta eski haline dönebilir.
 • Ses tellerinde bulunan kistler hassas bir noktada olduğu için tedaviden korkulur. Ancak bu kist alınmazsa kişinin bir daha ses çıkarmaması da söz konusu olacağı için tedavi olmak en doğru seçenektir. Diğer kistlerde olduğu gibi bunda da ses telleri üzerinde bir cerrahi müdahale yapılır ve ardından kistin içerisi boşaltılarak dikiş atılır. Bir süre sonra kişinin bazı belirtileri ve en önemlisi kisti ortadan kalkar.
 • Mukus retansiyon kistleri genelde hastanın boğazında ve kulağında olan kistlerdir. Retansiyon kistler hassas bölgelerde olduğu için kişi bir süre daha bu şekilde yaşamına devam etmek ister. Ancak bu birçok hayati işlevin aksamasına neden olacağı için tedavi edilmesi gerektiğini vurgulamak isteriz. Doktorunuz gerekli tetkiklerden sonra yukarıda belirttiğimiz herhangi bir yöntemi seçerek tedavinizi uygulayacaktır. Ciddi nitelikte olan bu kistlere kişinin kendisi bilinçsiz tedavi uygulamamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.