Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Retina Dekolmanı

Retina dekolmanı ya da bilinen diğer adıyla retina yırtılması durumu, retinada oluşan yırtık ya da delikler sebebiyle ortaya çıkan ve gelişen durumdur. Özellikle ve genellikle yüksek derecede miyop sorunu olan bireylerde gelişme gösterdiği bilinmektedir. Ve daha çok orta yaş ve üzerindeki insanlarda olmak üzere her insanda meydana gelebilen bir sağlık sorunudur. Retina, göz bölümünün ön ve arka çapları arttıkça bu bölgelerde bir gerilme meydana gelir. Ve retinadaki bu gerilme alanı incelir ve bozulur. Bazı ırsi ya da diğer türlü hastalıklarda ya da enfeksiyon durumlarından dolayı da bu retina çevresinde bulunan tabakada incelmeler, bozulmalar meydana gelebilir.

Retina dekolmanı dünyada her sene 10.000 kişiden birinde görülen ve görme eylemini büyük oranda sorun oluşturan bir göz sorunudur. Ve acil tedavi uygulanmadığı takdirde önemli sorunlar meydana getirebilir. Retina, gözde bulunan iç bölgenin bütün şekilde kaplanmasını sağlayan ince tabaka olarak nitelendirilebilir. Bu tabaka da görme eylemini sağlayan önemli hücre ve lifler bulunur. Göz küresinin iç kısmında ise, yani o boşluk alanda da vitreus adı verilen beyaz bir içeriğe sahip olan yapı bulunur. Vitreus aslında retinaya dolduran onu saran yapı olarak gösterilebilir. Görme eylemi sırasında ilk olarak kornedan geçen daha sonra lens ve vitreustan geçen görüntü daha sonra retinaya aktarılır ve odaklama işlemi gerçekleşir. Retinadaki sinir lifleri dahilinde toplanan görüntü, görme siniri yolu ile de beyine aktarılır.

Retina dekolmanı da tam bu noktada yani retinanın en dışında bulunan retina pigment epiteli ile fotoseptör yani ışığa hassas olan katlar arasında sıvı toplayarak, bir retina katmanının ayrılması durumunda meydana gelir. Yani retina içinde bulunan katmanların birbirinden ayrılması durumunda retina dekolmanı meydana gelir.

Retina Dekolmanı Türleri Nelerdir?

Retina dekolmanın bazı türleri bulunmaktadır. Bu türlerden bahsedecek olursak;

1. Yırtıklı Retina Dekolmanı

Bu tür retina dekolmanları en sık rastlanılan retina dekolmanlarıdır. Yırtıklı retina dekolmanının ortaya çıkmasına neden olan durumlar ise, retinayı kaplayan onu saran vitereus jelinin sıvı bir hal alması, viteusun arka kısmının ayrışması ya da dekolmanı, retinada bir yırtığın meydana gelmesine neden olan gelişici ya da sonradan edinilen retinal sorunlar ve sonradan sıvılaşan vitreusun retinanın alt kısmına geçişine neden olan retina yırtıklarıdır.

Işık çakması ya da çeşitli uçuşan cisimler görmekte olduğunu düşünen bireylerde oluşan retina dekolmanının %15’i retina yırtığından sorun yaşar. Bu tür sorunlara sebep olan gözlerde meydana gelen retina yırtıklarının retina dekolmanına sebep olma ihtimali %33-55 gibi bir orana karşılık gelmektedir. Bazı hastaların yaklaşık %40’lık bir kısmında ise hiç belirti olmayabilir. Dekolmana bağlı olarak görme eyleminde bir sorun meydana gelmesi ile sorun kendini ortaya çıkarabilir.

2. Çekintili Retina Dekolmanı

Bu tür retina dekolmanları, retina üst kısmında ya da vitreus dahilindeki tabakanın  nörosensoryel retinanın çekilmesi ile meydana gelirler. Bu türde diğer retina dekolmanı türlerine göre göz, ön bölgesinde bulunan segmente göre konkav bir durum ortaya çıkartır. Burada retina yırtığı meydana gelmez. Ancak bu türde meydana gelen çekinti eğer artarsa retinada bir yırtık meydana gelebilir. Retina alanı hareketli değildir.

Retina üzerinde bulunan ya da gözün iç bölgesinde bulunan zarların retinayı çekmesi sonucu meydana gelir. Üstte de belirtildiği üzere retina da bir yırtık yoktur. Ancak durumun ilerlemesi sonucunda yırtık meydana gelebilir. Retina bölgesi hareketsizdir. Bazende bu bölge bazı hastalarda görüldüğü üzere uzak çevrelere de yayılabilmektedir. Bu tür retina dekolmanları genelde diyabetik retinopati, delici göz yaraları, premature retinopati gibi durumlardan dolayı meydana gelebilir.

3. Seröz Retina Dekolmanı

İltahaplarla ya da tümöral retina nedeniyle ya da damarlarda meydana gelen sıkıntılar sebebiyle, retinanın hasara uğraması ve kan-retina engellerinin bozulması durumuna bağlı olarak da retinanın alt kısmında bir sıvı birikmesi sonucu nörosensoreyel retina kısmının retinadan ayrılması durumudur. Retinanın yüzeyi düzdür. Bu durum yırtıklı retina dekolmanı gibi bir kırışıklık meydana getirmez. Retinada bir yırtık meydana gelmez. Bu retina dekolmanının diğerlerinden farkı ise, retinanın altında bulunan sıvının yerçekimi nedeniyle farklı yerde bulunmasıdır. Genellikle de iki yanlıdır.

Bu tür retina dekolmanları genellikle harada hastalığı, arka sklerit, aşırı yüksek tansiyon, hamilelik, sıçrama yapabilen tümörler gibi durumlar nedeniyle meydana gelebilir.

Retina Dekolmanı Nedenleri Nelerdir?

Retina dekolmanının bilinen en önemli ve en genel nedeni retina tabasında meydana gelen delik ve yırtıklar olduğu söylenebilir. Yaşın ilerlemesi sonucu retina tabakasında bir incelme meydana gelir. Bu da yırtıkların oluşmasına neden olabilir. Ancak retina dekolmanına en sık neden olan şey, gözün içinde yer alan ve retinayı kaplayan yumurta akı kıvamındaki vitreus maddesinin büzüşmesidir. Vitreus adı verilen madde gözün içinde retinaya, gözün arka kısmından bazı noktalardan retinaya yapışık şekilde bulunmaktadır. Vitreus büzüşünce, retinayı çekmeye başlar ve bu da retinada yırtıklara neden olur. Retinada meydana gelen yırtıklar, bu sıvı şekilde bulunan vitreus, bu yırtıklardan geçer ve retinanın göz duvarından uzaklaşmasına, ayrılmasına sebep olur. Retina dekolmanı zaten retina yırtılması ya da retina ayrılması anlamını verir. Retina ayrıldığında da görme eyleminde zorluklar meydana gelmeye başlar. Bu sorundan muzdarip olan bireyler, genelde ışıklı, parlak yerlerde yüzen siyah noktalar gördüklerini düşünürler. Bu siyah noktalar genelde önem arz etmez. Ancak bazılarının retina bölgesinde yırtık meydana gelirken siyah noktalar meydana gelebilir. Hasta bireyler parlak ışıkları gördüklerini belirtebilirler. Bu noktada bu belirtiler meydana geliyorken, göz doktorları, retinada meydana gelen yırtılmayı teşhis edebilirler ve erken teşhis koyabilirler. Bazı durumlarda da, bu parlak ışıklar ve siyah noktalar ortaya çıkmadan da retina dekolmanı durumu meydana gelebilir. Bu hastalar görüş alanlarında karanlık noktalar fark edebilirler. Eğer retina dekolmanı durumu ilerlerse, bireyin görüşü kaybolur yani birey okuyamaz ve insanları göremez.

Retina Dekolmanı Tedavisi Hangi Yollarla Yapılabilir?

Retina dekolmanı sorunu bazı tür tedavi yöntemleri ile tedavi edilebildiği bilinmektedir. Retina da bir yırtığın meydana gelmesinin ardından retinanın ayrılması erken teşhis ve erken tedavi yöntemleri ile engellenebilir. Hangi yöntemin kullanılacağı ve tedavi seçeneğinin uygulanacağı hasta bireyin durumuna göre seçilir. Bu kısımda bu tedavi türlerinin neler olduğunu ve tedavinin nasıl yapılabileceği konusuna değineceğiz.

Retina dekolmanı durumunu herhangi bir göz doktoru teşhis edebiliyorken, retina dekolmanını herhangi bir göz doktoru tedavi edemeyebilir. Bu  noktada alanında uzman bir doktorun tedavi etmesi gerekebilir. Bu noktada tedavi noktasında doktorun uzman bir doktorun seçilmesi oldukça önemlidir.

1. Lazer Tedavisi

Retinada bir yırtık meydana gelirse, retina hemen ayrılmayacaktır. Eğer tam bu noktada erken teşhis ile durum fark edilirse, doktor lazerle bu yırtık açıklarını kapatır ve bir ameliyata gerek duyulmadan tedavi sağlanır. Lazerle tedavi yöntemi hem hasta için hem de doktor için oldukça kolay ve kullanışlı bir yöntemdir. Hasta birey herhangi bir acı duymadan retinasında bulunan yırtıkların doldurulması ile tedavi edilebilir.  Ancak lazer tedavisi çoğu durumlarda retina ayrılmasını engellemiş olsa da ameliyatın zorunlu olduğu durumlarla karşılaşılır.

2. Cerrahi Müdahale

Retina dekolmanı sorunu ameliyatsız tedavi olmayacaktır. Günümüz benzer durumlarında genel olarak kullanılan yöntem ise, vitrektomi ameliyatı yöntemidir. Modern teknolojik yenilikler sayesinde retina dekolmanı sorununun tedavi edilme düzeyi %90’lı seviyelerin üzerindedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.