Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Reyhanın Faydaları

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan birçok bitki bulunur. Bitkilerin bu şekilde yoğun kullanılmasındaki amaç bitkilerin insan vücuduna birçok faydasının bulunmasıdır. Bitkiler bu faydaları içerisinde bulundurdukları mineral, vitamin ve birçok çeşit yapı taşları sayesinde sağlar. Bitkilerin insan vücuduna olan faydaları dışında birçok amaç ile de kullanılır. Yoğun olarak kullanılan bitkiler arasında reyhan bitkisi de yer alır. Reyhan bitkisi toplum tarafından fesleğen bitkisi olarak da bilinir. Reyhan bitkisi ballıbaba ailesindendir. Kurutulmuş veya yaş olarak tüketilebilir. Her iki türlü tüketim şekliyle de reyhan bitkisi insan vücuduna oldukça faydalıdır. Sizlere bu yazımızda reyhan bitkisinin faydalarından bahsedeceğiz.

Reyhan Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Reyhan bitkisi iki farklı türde kullanılabilir. Bunlar yeşil veya kurutulmuştur. Ayrıca yapılan yemeklerin en sonunda süsleme amaçlı kullanılabilir. Aynı zamanda salata ve çorbaların içerisinde de kullanılır ve içeceklerin içerisine aroma amaçlı katılır. Genel olarak ise çay gibi demlenir ve bal gibi tatlandırıcılar katılarak tüketilir. Böylelikle vücut içerisinde daha hızlı şekilde nüfuz eder. Böylelikle etkisini çabuk gösterir.

Reyhan Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Fesleğen bitkisi olarak bilinen reyhan bitkisinin insan vücuduna birçok faydası vardır. Bu faydalardan aşağıdaki kısımda detaylı bir şekilde bahsedilmiştir.

1. Mineral ve Vitamin Deposudur

Reyhan bitkisinin içerisinde bulunan vitamin ve minerallerin yoğunluğu oldukça fazladır. İçerisinde A,B,C ve K vitaminleri boldur. Böylelikle vücudun ihtiyacı olduğu vitaminleri vücuda sağlar. Ayrıca bu alınan vitaminler direk olarak vücudun ihtiyaç duyduğu bölgelere iletilir. İletilen vitaminler bu bölgelerde kullanılır ve düzenlenme işine katılır.

Fazla kalan vitaminler depolanmak üzere vücudun başka yerlerine gönderilir. Reyhan bitkisinin içerisinde bolca bulunan minerallerden biriside magnezyum ile betakarotendir. Bu ikisinin fazlaca olması vücudun bunlara olan ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Bunlar vücut içerisindeki kaslarla kan damarlarını rahatlatır. Diğer bir deyişle kardiyovasküler sistemi destekleyicidirler.

Kalp krizi oluşumlarını önler. Kan akışını rahatlatarak kalp ritminde gerçekleşebilecek olan düzensizlikleri ortadan kaldırır. Ayrıca magnezyum ve betakarotenle fazla olduğu için antioksidan özelliğini gösterir ve serbest radikallere karşı savaşır ve kanser oluşumunu önlemeye çalışır.

2. Gözlerin Daha İyi Görmesini Sağlar

İçerisinde bulunan yapı taşları sayesinde gözün görme gücünü arttırır. Gözün yapısına katılan bu yapı taşları gözün görüşünü destekler. Herhangi bir şekilde görme problemleri yaşayan kişilerin reyhan bitkisini tüketmesi gözde oluşan bu problemlerin daha hızlı ortadan kalkmasını sağlar.

Ayrıca gözden alınan iletilerin beyne daha iyi ve hızlı iletilmesine olanak sağlar. Böylelikle görmedeki bozukluklar düzelir. Ancak reyhan kullanımının gözlere iyi gelebilmesi için reyhan tüketiminin düzenli ve sürekli olması gerekir. Çünkü her kullanım ile oluşan iyileşme miktarı zamanla artarak çok daha etkili sonuç verecektir.

3. Hastalıklara Karşı İyi Gelir

Vücutta meydana gelen birçok hastalığa iyi gelir. Bunların en başında kemik ve kalp hastalıkları gelir. Bilindiği gibi kalp işleyişi ve kemik sağlığı alınan besinlerle sağlanır. Reyhan bitkisinin içerisinde bulunan bileşenler kemiklerin yapısına katılır ve eklemlerin şişmesine sebep olan enzimlerin oluşturulmasına engel olur. Romatizma ve romatoid artrit hastalığının oluşmasına engel olur.

Bunun dışında DNA üzerinde gerçekleşebilecek olan hasarlara engel olarak genetik değişimlerin önüne geçen bir etki gösterir. Ayrıca öksürüğün kesilmesini ve bronşit hastalığının etkilerinin azalmasını sağlar. Boğmaca hastalığına iyi gelir ve balla tatlandırılıp tüketilmesi halinde bu hastalık oldukça hızlı bir şekilde geçer.

Astım tedavisinde oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan ve suda çözünen flavonoidler radyasyona karşı vücuda direnç verir ve vücudu radyasyondan korur. Patojen bakterilerinin büyümesini engeller ve akciğer iltihaplarına sebep olan bakterilerinde gelişmesine engel olur.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bilindiği gibi bağışıklık sistemi vücudumuzun temel savunma mekanizmasıdır. Bu savunma mekanizması birçok kısımdan oluşmakta ve her bir kısmın kendine özel ihtiyaçları bulunur. Genel olarak bağışıklık sistemi alınan besin takviyeleri ile güçlendirilmekte ve her bir besin türünün bağışıklık sisteminde ayrı bir rolü bulunur.

Reyhan bitkisinin içerisinde birçok besin türü, mineral ve vitamin bulunur. Ayrıca bunlarla beraber bağışıklık sistemine katılan birçok bileşen bulunur. Bütün bu yapı taşları bağışıklık sistemi elemanlarının yapısına katılarak hem bunların üretimini hem de üretimlerinin düzenlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemi takviye elemanlarla dışarıdan gelen tehlikelere karşı vücudu daha etkili korur ve vücudun hasta düşmesini büyük ölçüde engeller.

5. Kemikleri Güçlendirir

kemik erimesi

İçerisinde bulunan fosfor ve birçok yapı taşı sayesinde kemiklere büyük fayda sağlar. Bu fayda öncelikli olarak içerisinde bulunan bileşenlerin kemiğin yapısına katılması ile başlar. Bu katılımlar zamanla birikerek kemiğin normale göre daha güçlü ve daha sağlam bir hal almasını sağlar.

Bu etkiyi alabilmek için reyhan bitkisinin tüketiminin düzenli ve sürekli olması gerekir. Bu tür etkiler için reyhan bitkisi içerisindeki yapı taşları sürekli olarak birikerek asıl etkiyi gösterir. Bunların dışında kemiklerde gerçekleşebilecek olan birçok hastalığa karşı kemiğe direnç sağlar ve kemiğin bu hastalıklar karşısında zayıf düşmesini önler.

5. Sindirim Sistemini Düzenler

Bilindiği gibi sindirim sistemi ağızdan başlayıp mide ile devam ederek bağırsaklarda son bulur. Öncelikli olarak sindirim sistemi sindirim organlarının görevini yapması ile sağlanır. Mide ve bağırsaklar sindirim sisteminin büyük bir kısmını oluşturur. Midenin sindirim faaliyeti mide içerisine salgılamış olduğu asit ile gerçekleşir ve bu asit mide içerisinde bulunan besinleri kimyasal sindirime uğratarak bağırsaklara gönderir.

Bağırsaklara geçen bu besinler bağırsak içerisinde birçok enzim ve sıvı sayesinde tekrardan sindirime uğrar. Ancak çoğu zaman alınan besinler yüzünden sindirim istenildiği gibi gerçekleşmez. Bu durumlar için reyhan bitkisi sindirim kanallarına katılır ve buralara karışarak sindirimin daha etkili olmasını sağlar.

Hazımsızlık ve ishal gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bilindiği gibi hazımsızlık tüketilen besinlerin çok az bir kısmının sindirilmesi ile olur. Reyhan bitkisi ise tüketildiğinde sindirimi kuvvetlendirerek hazımsızlığın devam etmesini engeller. İshal ise bağırsaklardan atılacak olan dışkının sıvılaşmasıdır ve reyhan bitkisi bağırsaklara girerek dışkının sıvılaşmasını önler.

6. Saç Bakımı İçin Faydalıdır

Reyhan bitkisi saç bakımlarında oldukça sık kullanılır. Bilindiği saçların bakımı oldukça zordur ve düzenli olarak bakım ister. Reyhan bitkisini su içerisinde kaynatarak saçları yıkama işlemi gerçekleştirilirse saçlara besleyici bir etki gösterir. Saçların reyhan bitkisi ile yıkanması ile saçlar daha parlak olacak ve daha gür çıkacaktır. Ayrıca saç dökülmesini engeller. Bu etkiyi alabilmek için saçları düzenli olarak reyhan kaynatılmış su ile yıkanması gerekir. Saç bakımları uzun süreli bir işlemdir ve düzenli olarak saçlar beslenmelidir.

7. Baş Ağrılarına İyi Gelir

Reyhan bitkisinin demlenerek tüketilmesi veya koklanması baş ağrısına iyi gelir. Reyhan bitkisi baş ağrısının olduğu bölgeye etkileyerek o bölgedeki ağrının geçmesini sağlar. Ayrıca düzenli olarak demlenen reyhanın içilmesi baş ağrıların önceden oluşmasını engeller.

Ayrıca sinir sistemini gevşeterek birey üzerinde oluşan stresi de ortadan kaldırır. Strese dayalı baş ağrılarının bu şekilde önlenmesini gerçekleştirir ve uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin reyhan tüketmesi uyku sorununu ortadan kaldırır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.