Rezeneyi kapsayan familyaya bakacak olursak eğer maydanozgiller familyasını görebiliriz. Bu bitki yaygın olarak Akdeniz Havzasında yetişmektedir. Ancak özellikle deniz kıyısından ve kuru nehir topraklarda yaygındır ve dünyanın birçok yerinde yaygın haline gelmiştir. Şifası genel olarak tüm bölgede bilinerek kullanılmıştır. Yılık bir bitki olan rezenenin sarı çiçekleri ve tüylü yaprakları vardır. Kokulu bir bir bitki olan rezenenin yaprakları saplıdır ve genellikle yeşilimsi koyu renkli bir meyveye sahiptir. Özellikle tohumları tamamen bir protein deposu olmakla beraber oldukça faydalıdır. Kullanım bakımından oldukça faydalı bir bitki olan rezenenin hem yaprakları hem tohumu mutfaklarımızda geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Özellikle yaygın olarak rezene çayıyla ün salmıştır. Sadece bunlarla da kalmayıp tıbbi ilaçlarda da kullanıldığı bilinenler arasındadır. Ayrıca rezenenin aromatik bir tadı olmasından dolayı Avrupa ülkelerinde yaygın olarak salatalarda iyi bir tatlandırıcı olduğu düşünülerek kullanılmaktadır.

Rezene bitkisinin içerisinde bulunmakta olan maddeler ve element çeşitlerine bakacak olursak eğer kalsiyum, sodyum, magnezyum, potasyum, fosfor, özellikle A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin olduğunu görebiliriz.

İçerisinde bu derece çeşitli yararlı besin bulundurmasından dolayı rezenenin öncelikli olarak sindirim sistemini sağlaması, kansere karşı mücadele etmesi, kolesterolü dengelemesi, kan hücrelerinde artış sağlaması ve cilt sağlığına olumlu etkiler oluşturması gibi birçok faydası olduğu söylenebilir. Bizlerde yazımızın ilerleyen bölümlerde bu faydaları sizler anlattık. Ardından aşırı tüketilmesinden kaynaklanan sorunlardan da kısaca bahsederek yazımızın sonunda rezenenin besin değeri hakkında sizleri bilgilendirip yazımızı sonlandıracağız.

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Yazımızın bu bölümünde rezenenin yukarıda da belirttiğimiz gibi faydaları hakkında bilgiler vereceğiz. Rezene bitkisi mükemmel bir antioksidan olmakla birlikte serbest radikallere karşı da iyi bir koruyucudur.

Rezene güç ve uzun ömrün bir sembolü olarak gösterilmiştir. Aynı zamanda kişinin cesaretini artırmak için etki ettiğine eski Yunanlılar tarafından inanılmaktaydı.

Rezenenin iyi bir antioksidan olmasında bahsetmiştik, bu özelliğinden dolayı çeşitli sağlık yararları için rezene tüketilmektedir. Antioksidanlar vücutta istenmeyen serbest radikal reaksiyonlarını engellemek için gereklidir. Daha sonraki aşamada ciddi anlamda birçok hastalığı önlemektedir. Buna örnek verecek olursak eğer en temel olan kanser hastalığıdır. Rezenenin tohumlarında yer alan antioksidanlar bazı kaemoferol ve dejeneratif reaksiyonları önlemek için bilinen kuersetindir.

1.Sindirim Sistemi

Digestion

Rezenenin içerisinde yüksek miktarda lif bulunmaktadır ve bu nedenle özellikle sindirim sistemine yüksek oranda olumlu etki yaratmaktadır. Lifler sindirim sisteminde hazmı kolaylaştırmaktadır ve bu nedenle insanların hızlı ve kolay bir şekilde sindirimini gerçekleştirmeye yardımcı olmaktadır. Bu durumun dolayısı ile bağırsak sağlığına da yarar sağlamakta ve oluşması muhtemel bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu bir görev üstlenmektedir.

2.Kanser

kanser-belirtileri-nelerdir-kanser-nasil-olusur

Rezene kolonlarda bulunan kanserojen toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır ve bu nedenle kolon kanserini azaltmaya karşı bir koruyucu göreve sahip olmuştur. Dahası bu bitkide kanseri önleyici etkilere sahip olan bir anti-enflamatuar fitobesi adında anetol maddesi bulunmaktadır. 2012 yılında Teksas Üniversitesi tarafından yapılmış olan çalışma sonucunda fitobesin maddesi büyüyen meme kanseri hücrelerini de durdurabilmektedir. Bu nedenle bu bitki kanser hücrelerinden hem vücudu korumakta hem de oluşmuş olan hücrelerin yayılmasını önlemektedir.

3.Regli Ağrıları

eb736fc3230accaf_period.jpg.xxxlarge

Stres ve kötü beslenme de dahil olmak üzere birçok faktör bir kadının düzenli olarak adet döngüsünü bozabilir. Rezene bitkisi de adet akışını düzenleyen özelliklere sahip maddeleri içermektedir. Ayrıca menopoz bozuklukları ve göğüs büyütme gibi sorunlarda da kadınlara yardımcıdır.

2012 yılında İran’da Babol Üniversitesi Sağlık Hizmetleri ve Tıp Bilimi  araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmada rezenenin ağrılı adet belirtileri azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Buna ek olarak aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde libidoyu arttırmaya da yardımcıdır ve bu durum seks hayatınızı olumlu yönde etkilemektedir.

4.Vücutta Su Tutumu

POWER-POSE

Rezene çayını düzenli olarak tüketmek idrar söktürmeye yardımcı olduğu gibi vücuttan aşırı sıvı atılımına da yardım etmektedir. Ayrıca göz altlarına rezene çayı kürü uygulayarak sıvı retensiyonu nedeniyle oluşan göz altı torbalarından da kolayca kurtulabilirsiniz. Göz altı torbalarını önlemesi ve su tutma giderici olma özelliklerine ek olarak, rezene vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve idrar yolu problemi riskini azaltır. Ayrıca terlemeye teşvik edecek terletici özelliği de vardır.

5.Obezite

dick

Rezenenin iştah kapatıcı ve tokluk hissi verme gibi özellikleri bulunmaktadır ve bu nedenden dolayı obezite ile mücadele için mükemmel bir kaynaktır. Rezene taneleri doğal yağ yakıcı olarak bilinmektedir ve vücuttaki yağları parçalama konusunda oldukça başarılıdır. Ayrıca rezenenin idrar söktürücü özelliğinden ve su tutmamasından dolayı kilo kaybında kişilere yardımcı olmaktadır. Bu bitki ile kilo kaybını kolaylaştırmak için düzenli olarak belirli oranda her gün tüketmek gerekmektedir.

6.Ağız Kokusu

53218agiz-kokusu

Özellikle yemeklerden sonra nefesimizi tazelemek için birkaç tane rezene tohumu çiğnemek oldukça faydalı bir sonuç ortaya çıkarabilir. Bunun sonucunda hem ağzınız tatlanacak hem de kötü nefesinizden arınmış olacaksınız.

Rezenenin antimikrobiyal özelliğinden dolayı kötü nefese neden olan mikroplarla mücadele edilmektedir. Ayrıca buna ek olarak antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri de iltihaplı diş etlerini yatıştırmakta ve bu nedenle oluşan ağız kokusuna engel olmaktadır. Bu durum için rezene tohumu çiğnemek yerine ılık rezene çayı ile gargara yapmak kötü kokuyu önlemek için etkin bir yöntemdir.

7.Tansiyon

d90bf0656fa714c7b091d1ecefaeb339_ways-to-lower-your-blood-pressure-lede-580x326-1_featuredImage

Rezenenin içerinde önemli miktarda bulunan potasyum vücudumuzda önemli bir besindir ve hayati önem taşımaktadır. Potasyum özelliklerinden birisi kan basıncını düşürerek damarlardaki gerilimi azaltmasıdır. Bu nedenle rezene sayesinde yüksek tansiyon, kalp krizi, inme gibi geniş yelpazedeki sağlık sorunları ile karşılaşma riski azalmaktadır. Ayrıca diyabetik hastalarda kan basıncı sorunları nedeni ile insülin ve glukoz düzeylerinin yönetiminde zorluklar meydana gelebilir ve birçok ölümcül komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle özellikle diyabet hastalarına tüketim miktarına dikkat ederek düzenli olarak rezene almaları tavsiye edilmektedir. Çünkü her gün alınan rezene vücudun günlük potasyum ihtiyacını neredeyse karşılamaktadır.

Rezenenin Aşırı Tüketiminin Zararı Var Mıdır?

Her besinde olduğu gibi rezeneyi tüketirken de alınan miktara dikkat edilmelidir, hatta eğer fazla alınırsa yararlarından ziyade vücuda zarar bile vermeye başlayabilir. Özellikle besinlerin içerisinde bulunan yararlı maddelerden maksimum seviyede yararlanmak istiyorsak tüketim miktarına dikkat etmemiz gerekmektedir.

 • Özellikle sindirim üzerinde etkisi olan rezenenin aşırı tüketilmesi durumunda içerinde yoğun miktarda bulunan lifler aracılığı ile ishale neden olabilir.
 • Küçük çocuklarda rezene tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Karaciğer ve böbrek hastaları üzerindeki etkileri henüz kanıtlanmadığı için doktor gözetiminde tüketilmesi önerilmektedir.
 • Hamile bayanlarda süt yapıldığı söylense de yine de doktora danışılarak alımın gerçekleşmesi gerekmektedir.
 • Fazla tüketilmesi durumunda ergenlik dönemindeki genç kızlarda göğüslerin erken gelişmesine neden olabilir.
 • Rezenenin bazı ilaçlarla etkileşime geçebileceği söylenmektedir. Bu nedenle ilaç alımından en az iki saat önce tüketim durdurulmalı ve iki saat sonra tekrar alınmalıdır.

Rezenenin fazla tüketilmesini neden olduğu durumlardan da bahsederek yazımızın sonuna geldik. Siz okurlarımız için rezene bitkisi hakkında her türlü bilgiyi ayrıntılı bir şekilde vermeye çalıştık. Ayrıca son olarak sizlerle paylaşacağımız tablo aracılığı ile rezenenin besin değerlerini açık bir şekilde görebilirsiniz.

REZENENİN BESİN DEĞERİ

Tablo bir porsiyon yani 100 gr rezene baz alınarak hesaplanmıştır.

 • Kalori (kcal): 31
 • Toplam yağ: 0,2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 52 mg
 • Potasyum: 414 mg
 • Karbonhidrat: 7 g
 • Diyet lifi: 3,1 g
 • Protein: 1,2 g
 • A vitamini: 134 IU
 • C vitamini: 12 mg
 • Kalsiyum: 49 mg
 • Demir: 0,7 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 17 mg