Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rinoplasti

Burun estetiği tıpta rinoplasti olarak bilinir ve burunda meydana gelen tıbbi problemlerin düzeltilmesi, şekilsel bozuklukların giderilmesi ve burun özelliklerinin iyileştirilmesi konusunda çalışır. Özellikle estetik cerrahinin en yaygın olarak talep gören dalı burun estetiği olmaktadır. Rinoplasti ameliyatını her yıl neredeyse bir milyondan fazla insan yaptırmaktadır.

Rinoplastide bazen burnun görünümü korunarak yalnızca burnun fonksiyonları iyileştirilir, bazense burnun kemiğinde ya da kıkırdağında bulunan şekilsel bozukluklar düzeltilir. Rinoplasti oldukça güvenli bir uygulama olmaktadır ve uzman ellerde yapılır ise herhangi bir komplikasyonu da bulunmamaktadır.  Rinoplastide asıl hedef burnun estetik anlamda yüze uyum sağlayacak şekilde düzeltilmesi olmaktadır. Yani dolayısıyla herhangi birinin burnunun aynısını yapmak yerine cerrahlar kişinin yüzü ile en çok uyum sağlayacak olan burnu yaparlar. Bu yüzden de cerrahların daha önce yaptıkları burun ameliyatlarının sonuçlarını incelemenin çok da büyük bir önemi olmayacaktır. Rinoplasti yani burun estetiği sayesinde pek çok insan kaybetmiş olduğu özgüveni geri kazanabilmektedir. Benzer şekilde bu ameliyatların kişinin sağlığını da olumlu yönde etkileyebilir.

Bir rinoplasti ile birlikte kişinin tüm yüzünün görünümü bile değişebilmektedir. Yani burun ameliyatı sayesinde kişi bambaşka bir görüntüye sahip olabilmektedir. Üstelik rinoplasti çerçevesinde yapılan tüm kesiler dışarıdan görülebilecek durumda olmamaktadır. Çünkü her biri burnun içinde gerçekleştirilmektedir. Yalnızca müdahalelerin bir kısmında burun deliklerinin birbirinden ayrıldığı deri üzerinde kesi yapılabilir. Burun ameliyatında burnun ihtiyacına göre kemikler ya da kıkırdaklar çıkarılıp yeniden şekillendirilebilir ya da düzenlenebilir. Ameliyatlarda buruna tampon da yerleştirilebilir. Ancak ameliyatın sonrasındaki sabahta bu tamponlar da yine cerrah tarafından çıkarılmaktadır. Burundaki atel ise genelde ameliyatın sonrasındaki yedinci günde çıkarılmaktadır. Dolayısıyla bu süreç içerisinde burunda bantlar bulunur ve ardından bu bantlar da çıkarılır. Ameliyatın ardından yüzde bir takım şişlikler ve morluklar oluşabilir. Fakat bu morlukların ve şişliklerin tamamına yakını ameliyatın üzerinden iki hafta geçtikten sonra ortadan kaybolmaktadır.

Özellikle cerrahlar hastalarına ameliyatın sonrasındaki en az bir aylık süreçte ağır faaliyetlerden kaçınmalarını önermektedir. Hatta kesinlikle hastaların güneş ışığından da uzak durmaları gerekir. Benzer şekilde buruna yük bineceği için gözlük kullanmak da tavsiye edilmemektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Burun estetiği ameliyatının öncesinde doktor ve hasta arasında yapılacak olan görüşmenin önemi çok ama çok büyüktür. Bu aşamada hastanın doktora soracağı her şeyi sorması gerekir. Aynı şekilde hastanın ameliyattan tüm beklentilerini de cerraha çok iyi bir şekilde aktarması önemlidir. Doktor aldığı bu bilgiler neticesinde hastasını da çok daha doğru bir şekilde yönlendirecektir. Üstelik cerrah hastasını ameliyatın öncesindeki ve sonrasındaki tüm süreçler hakkında bilgilendirmesi gerekir. Hastanın bu süreçte her türlü bilgiyi almaya hakkı vardır. Aynı zamanda bazı hastalar doktordan bazı gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyler de isteyebilmektedir. Yine doktorun bu noktada da hastasını doğru bir şekilde yönlendirmesi ve asla yanıltmaması gerekir. O yüzden hastalara da bir başka burnu örnek göstererek doktordan istemesi tavsiye edilmez. Çünkü her insanın burun yapısı farklı olduğu gibi yüzünün duruşu da büyük farklılıklar taşımaktadır. Hasta birinde gördüğü çok güzel bir burnun kendinde de olmasını isteyebilir ancak bu istek hastanın burunu ve çehresi düşünüldüğünde çok gerçekçi bir istek de olmayabilir.

Her ameliyatın bazı bir takım riskleri olduğu gibi rinoplastinin de bir takım riskleri bulunmaktadır. Ancak yine de doktorun bu riskleri en aza indirgemesi ve olabilecek her ihtimali düşünerek hareket etmesi gerekir. İşte bu noktada da iyi bir cerrah seçiminin önemi çok ama çok büyük olmaktadır. O yüzden hastalar ameliyat öncesinde cerrah hakkında detaylı bir araştırma yapıp cerraha gerçekten güvendikleri takdirde ameliyat kararı vermelidir. Aksi takdirde böyle önemli bir ameliyat hasta için oldukça mutsuz edici bir durum yaratabilir.

Elbette burnun ameliyat sonrasında hastanın istediği gibi olmama ihtimali de vardır. Ancak bu da her şeyin sonu değildir. Başka bir deneyimli cerrah bu hataları yeni bir ameliyat ile düzeltebilme yeteneğine sahip olabilir. Yani her ne kadar çok az bir ihtimal de olsa burnunuz istediğiniz gibi olmasa da sonrasında başka bir başarılı cerrah ile bu sorunu çözmeniz mümkün olacaktır. O yüzden ameliyatın sonunda kötü bir sonuç ile karşı karşıya kalır iseniz kesinlikle umutsuzluğa kapılmamalısınız. Hatta ameliyatın ardında burun da olması gereken şekline kısa bir sürede gelmemektedir. Burun altı ay ile bir yıl arasında olması gerektiği şekline zaman içinde kavuşacaktır. Bu yüzden sonuç hakkında karar verme konusunda acele etmemeniz de yararlı olacaktır. Tüm bunların dışında çok daha az görülen başka riskler arasında da kullanılan ilaçlara karşı hastada enfeksiyon gelişmesi ya da beklenmeyen bir kanama olması durumu vardır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme

Ameliyatın ardından hasta bir müddet biraz ağrı çekebilir. Fakat bu ağrılar ağrı kesiciler ile geçemeyecek ağrılar değildir. Bu yüzden ağrı konusunda korkuya kapılmaya gerek yoktur. Bunun yanı sıra hastanın mutlaka başını sürekli olarak yüksekte tutması gerekir. Bazı doktorlar hastalarına şişlik ve morluğu azaltmak adına soğuk kompres yapılmasını önerebilmektedir.

Burundaki alçı bazen burunda on gün kalır iken bazen de bir hafta içerisinde doktor tarafından burundan çıkartılabilmektedir. Ancak buna karşılık doktor özellikle geceleri splint kullanılmasını tavsiye edebilmektedirler. Tamponlar da ertesi gün çıkarılabileceği gibi birkaç gün de burunda kalabilmektedir. Gözün etrafında ya da yüzde meydana gelen morluklar ile şişlikler ise birkaç gün içinde hafiflemeye başlar ve yaklaşık bir ay içinde de tamamen ortadan kaybolurlar. Ancak hasta hastaneden ya da klinikten çıktıktan sonra morlukların ve şişliklerin daha çok arttığını da gözlemleyebilir. Bu da mümkündür ve aşırı olmadığı müddetçe korkmaya gerek yoktur. Ancak bazı hastaların yüzündeki şişliklerin aylarca kaldığı durumlar da olmaktadır.

Burun ameliyatının hemen ardından hasta burnunda ya da görünüşünde büyük bir değişiklik beklememelidir. Çünkü o ilk zamanlar hastanın henüz iyileşmeye başladığı dönemler olacaktır. Aynı zamanda burnun yeni şeklinin oturması da biraz zaman alacaktır. Yani bilinmelidir ki burnun olması gereken haline dönmesi bazen bir yılı bile bulabilmektedir. Dolayısıyla hastanın bu süreçte karar vermek için biraz sabırlı olması ve hemen umutsuzluğa kapılmaması gerekir.

Bazen hastalar ameliyatın ardından çevrelerinden kişinin burnunda çok büyük bir değişiklik olmadığına dair sözler duyabilirler ki bu sözler genelde hastayı mutsuz eder. Aslında bu sözleri duymak hasta için çok mutluluk verici olmalıdır. Çünkü bu ortaya koymaktadır ki ameliyat oldukça başarılı geçmiştir ve yapılan burun hiç fark edilmeyecek şekilde gerçekçi görünmektedir. Asıl hastayı üzmesi gereken hastanın burun estetiği olduğunun dışarıdan fark edilmesidir. Çünkü bu da ortaya koymaktadır ki yapılmış olan burun yapay durmaktadır ve yüzde doğal bir görüntü oluşturmamaktadır. O yüzden bu süreçte hastanın çevresinden duyduklarına kulak asmaması, yalnızca kendi hissettiklerine odaklanması gerekmektedir. Eğer hasta ortaya çıkan görüntüden memnun ise hiçbir sorun yoktur. Çünkü cerrahlar da bu estetik ameliyatlar ile yalnızca hastayı mutlu etmeyi ve onun kendini iyi hissetmesi sağlamayı amaçlarlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.