Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Roll On Lekesi Nasıl Çıkar?

Deodorantlar ozon tabakasına verdiği zararlar göz önüne alınmış ve sonrasında roll on üretilmeye başlanmıştır. Fakat roll on insan sağlığına zararları vardır. Bu ürünlerin içinde kanserojen etkisi bulunur. Bu ürünler östrojenik özellikler gösterdiği için özellikle kadınlara östrojen hormonu vücutta arttıkça kadınlar göğüs kanseri riskini tetikliyor. İçinde alüminyum bulunduğundan dolayı vücudumuza bu maddeleri kullanarak alüminyum ve östrojen hormonu depoluyoruz. Avrupa’da bilinçli tüketicilerin tepkisi üzerine alüminyum bu tür maddelerde kullanımı yasaklanmıştır. Bir ülkede ne kadar çok bilinçli olursa o kadar bilinçli tüketim olur ve böylelikle o ülke gelişmesini hız kesmeden devam eder.

Kıyafetlerde Roll On Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarında sıcaklardan kaynaklanan ter sorunlarına çözüm bulmak için roll on kullanabiliriz. Roll on deri yüzeyinde kalırken kötü kokuyu önler. Ama kullandığımız bu ürün maalesef kıyafetlerimiz üzerinde bazı lekelere sebebiyet verir. Koltuk altında kullanılan roll on terle karışarak kıyafetlerde sarı lekelere sebep olur. Roll on kullanımından sonra oluşacak lekelerden sonra yapılmaması gereken tek şey kıyafeti ütülemek. Kıyafete ütüleme yapılırsa o lekenin çıkarılması o kadar zorlaşır. Ütülemeyip lekelerin kıyafetlerin iç dokusuna işlemesini engellemiş oluruz. Roll on lekelerini çıkarmak için klasik deterjan yöntemlerinden bazı farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler üzerinden kolayca bu lekeleri çıkarabiliriz.

Bu tarz lekelerin baş düşmanı ev hanımlarının da bildiği gibi tuzdur. Tuz ile kıyafetin suda bastırılması gerekir. Bir süre bekledikten ılık suyla kıyafetimiz duruladıktan sonra etkisini göreceksiniz. Bu lekelerin başka düşmanı ise sirkedir. Beyaz sirke sarı ter lekeleri için bire bir iyi gelmektedir. Sirke çok iyi bir leke çıkarıcıdır. Kıyafetlerdeki leke kısmını su ile ıslatıp beyaz sirkenin içinde bekletin. Bir gece bekledikten sonra ılık suyla durulayın ondan sonra lekeniz büyük ölçüde geçecektir. Roll on kullanımından sonra tişörtteki lekeleri geçirmek diğer bir yöntem ise amonyaktır. Tabi ki amonyak seyreltilerek kullanılır. Amonyak sarı lekeleri geçirmede 2-3 dakika etkili olacaktır.

Kurumuş Roll On Lekeleri Nasıl Çıkar?

Sıcak günlerde kötü kokmamak için roll on kullanıyoruz. Kullandığımız bazı roll onlar maalesef tişörtlerimizde, gömleklerimizde ve benzeri kıyafetlerimizde çeşitli lekeler bırakıyor. Genellikle sarı olan bu lekeler kimilerinin lekeli kıyafetlerini atmasına sebep oluyor. Özellikle kurumuş roll on lekeleri başımıza bela oluyor. Kıyafetlerimizi atmamak için lekeleri çıkaracak bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bir tanesini kullanmak için limon ve bir diş fırçası bize yardımcı olabilir. Küçük bir kaba su ve limon ekleyip karıştırıyoruz, karıştırdıktan sonra kabartma tozu ve tuz ekliyoruz.Bu kaba aldığımız diş fırçasını batırıyoruz ve lekenin üstüne uyguluyoruz. Diş fırçası ile lekenin üstünü fırçalıyoruz. Bu fırçalama işlemini leke gidene kadar devam ettiriyoruz. Bu uygulama lekenin boyutuna göre değişebilir. Tekrarlama gereksinimi duyabilirsiniz. Fakat sonucunda lekenin büyük ölçüde geçtiğini ve tekrar sarı lekelerin geçip beyazlamasını sağlayacaktır. Kıyafetlerinizi raflara kaldırıp kullanmamaktan bu yöntemle kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.