Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Romatizmanın En Belirgin 7 Belirtisi

Romatizma hastalığı eklem ve kemiklerin etkilenmesi ile meydana gelir. Hastalığın tedavisi ise genelde çeşitli ilaçlar, düzenli egzersiz, sağlıklı bir diyet ve dinlenme ile mümkündür. Durumunuz ile baş etmenin en iyi yolu ise romatolog diye isimlendirilen bu konuda uzman doktorlara danışmak ve tedavi olmaktır.

Eklem iltihabının pek çok tipi olmakla birlikte, bunlar 100 den fazla hastalık olarak romatizma rahatsızlıkları başlığı altında sıralanmaktadır. Bu konu altında incelenen eklem iltihabı, kırmızı, tıkanmış eklem ile kıkırdak, eklem dokusu ve tendonlar olmak üzere iltihaplanmış bağlantı dokularından oluşur. Bel rahatsızlıkları bir oto-bağışıklık sistemi rahatsızlığı olup, vücudun bazı kısımlarının kendini tahrik etmesi ile gerçekleşir. En çok ağır işler yapan ve bel bölgesine sürekli ve ağır yükler binen kişiler de gerçekleşir.

Romatizma Sebepleri Nelerdir?

Genel sebebi eklemlerin aşınma ve yıpranmasıdır. Eklemlerde oluşan zayıflık, bağışıklık sisteminin o kısımları hedef almasına sebep olur. Uzun zamanda diğer dokularda bu durumdan etkilenebilir. Ancak genel olarak en çok etkilenen kısımlar eklemlerdir. Doktorlarda bu duruma neden olan etkenleri tam olarak bilmemektedir. Bazı araştırmacılar virüs veya bakteri ile birlikte enfeksiyon oluşması ve hastalığı tetiklediğini savunmaktadır. Fakat bu hipotezi savunacak deliller tam olarak kabul görmemiştir. Romatizma ağrılarının asıl sebebi bağışıklık sisteminin, sağlıklı dokuları işgalci olarak görevi onlara karşı saldırıya geçmesi ile meydana gelir. Bu durumu tetikleyen faktörler ise iltihaba ve hasara sebep olan, zincir reaksiyonlardır.

Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Romatizma hastalığı doğru ve düzgün bir şekilde teşhis edebilmek için bir takım belirtilerin bilinmesi ve bu doğrultuda bilinçli bir şekilde hareket edilerek, oluşacak sakıncalı durumların da önüne geçilmelidir. Bel rahatsızlığı ile ilgili oluşan birtakım belirtiler aşağıdaki gibidir.

1.Yorgunluk

iltihapli-romatizma-hastaligini-ne-kadar-taniyoruz_1882643_720_400

Henüz diğer belirtiler açık bir şekilde ortaya çıkmadan önce yorgunluk ortaya çıkar. Bu yüzden diğer belirtiler ortaya çıkmadan haftalar hatta aylar öncesinde yorgunluk belirtileri açık bir şekilde gözükür. Yorgunluk bazı durumlarda sağlıksız hissetme ve hatta depresyon ile birlikte oluşur.

2.Sabah Katılığı

kismi-felc

Eklem iltihabının en erken belirtilerinden biri de sabah sertliğidir. Bu durum eklemlerin kendini tam olarak yenileyemediğine işaret ediyor olup, genellikle sabahları meydana gelmekte ve birkaç dakika sürmektedir. Genel olarak iltihaplanmış eklem ağrılarına işarettir. Otururken, kestirirken ve uzun bir süre hareketsiz kalındığında ortaya çıkar.

3.Eklem Sertliği

romatizma2

Bir veya daha fazla eklemde sertlik oluşması da romatizma ağrılarının erken belirtileri arasındadır. Aktif olup olmamanıza bakmaksızın günün her vaktinde meydana gelebilir. Bu katılık genellikle ellerdeki eklemlerde oluşan sertlik ile başlar. Yavaş yavaş oluşabildiği gibi ani bir şekilde de oluşabilir.

4.Eklem Ağrıları

romatizma

Hareket esnasında veya dinlenme halinde eklem sertliğini takip eden bir eklem gerilmesi ve ağrısı durumu oluşabilir. Bu da vücudun her 2 kısmını da eşit olarak etkilemektedir. En yaygın olarak oluşan kısımlar ise parmaklar ve bileklerdir. Ayrıca dizlerinizde, ayaklarınızda, omuzlarınızda ve ayak bileklerinizde de meydana gelebilir.

5.Ateş

denge-sorunlari-sosyal-yasaminizi-etkilemesin

Diğer rahatsızlıklar ile birlikte meydana gelen eklem ağrısı ve iltihabı, ateşin artmasına sebep olur ve bu da erken bir romatizma belirtisidir. Vücut sıcaklığı 38 °C kadar çıkabilir.

6.Uyuşukluk ve Karıncalanma

romatizma3

Tendonlarda meydana gelen iltihaplanma sinirlerde basınç oluşmasını sağlar. Bu da ellerde karpal tünel sendromu denilen uyuşmaya, karıncalanmaya ve yanma hissine sebep olur. Hareket ettiğinizde ellerinizden ve ayaklarınızdan çatırdama ve gıcırdama sesleri gelir.

7.Hareket Kısıtlaması

Romatizma-egzersiz

Belki de insanları en çok etkileyen belirti hareketlerde olan kısıtlamadır. Eklemlerde oluşan iltihap çeşitli bel ağrılarına sebep olur ve romatizma hastalarının hareket kısıtları başlar. Eskisi gibi esnek ve çevik olmak yerine yavaş hareket eden ve ani hareketlerden kaçınan insanlar oluşur. Ani hareketlerde belinizde çeşitli ağrılar oluşur.

Romatizma Teşhisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda verilen belirtiler doğrultusunda bel ağrısı ile bir doktora gittiğinizde romatizma olup olmadığınızı anlamak için birtakım testler yapılır. İlk olarak size birtakım sorular sorulacak ve testler yapılacaktır. Bunlar:

  • Belirtiler hakkında yani bel ağrısına ne zamandan beri sahip olduğunuz ve ne kadar sıklıkla ağrıların oluştuğu gibi sorular sorulur.
  • Devamında ise bir fiziksel test yapılır. Eklemleriniz incelenir, herhangi bir iltihap veya hasar olup olmadığı kontrol edilir.
  • Kanınızdaki veya eklem sıvılarınızda bulunan iltihap için ve romatizma eklem dokusu hasarlarını ölçmek için bir laboratuvar testine tabi tutulursunuz.
  • X-Ray cihazına girerek daha önce gerçekleşmiş olan eklem hasarları kontrol edilir.

Romatizmanın erken teşhisi, tedavi sürecini oldukça olumlu etkileyecektir. Bu yüzden bel ağrısı ile ilgili yukarıda vermiş olduğumuz verileri dikkatli bir şekilde inceleyip, derhal bir doktora gitmelisiniz. Ayrıca ağır kaldırma ve belinizi zorlayacak ani hareketlerden de uzak durmanız ve bel ağrınızı hafifletecek birtakım egzersizler ile yeterince dinlenmeye özen gösteriniz. Aksi takdirde bel ağrınız giderek artacak ve çok daha ciddi bir durum ile karşı karşıya kalacaksınız.

Romatizma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bel ağrısına bağlı olarak gelişme gösteren romatizmayı engellemenin en etkili yolu, iltihaplanmayı kontrol altına alarak, romatizma ağrılarını yavaşlatmak ve durdurmaktır. Tedavi süreci genellikle çeşitli ilaçları, işle ilgili veya fiziksel tedaviyi ve düzenli olarak bel egzersizleri yapmayı içerecektir. Bazı insanlarda oluşan eklem hasarı çok daha ileri seviyede olup, tek tedavi cerrahi bir operasyondan geçmektir. Erken teşhis çoğu hastalıkta ve rahatsızlıkta olduğu gibi romatizmada da oldukça önemli bir yer tutar.

Yazılacak ilaçların uzman doktorunuz tarafından reçeteli olarak yazıldığına emin olunuz. Size verilecek ilaçlar eklemlerde oluşan iltihabı önleyecek, iltihap durdurucu bir ilaç olacaktır. Ayrıca verilen diğer ilaçları da alarak bel ağrısını durdurmaya yönelik gerekli adımların atılması gerekir. Ek olarak doktorunuzun yazmış olduğu ilaçlar kalp krizini ve inme riskini arttıran ilaçlar olacaktır. Kalp hastalarının dikkat etmesi gereken bir durum olup, bazı ilaçlar kan basıncını arttıracak olup, mide bulantısı, ülser ve mide kanamasına sebep olabilir. Bu yüzden sizlerde bulunan ekstra bir rahatsızlık veya hastalık, teşhis işlemi sırasında doktorunuza bildirilmelidir. Aksi takdirde yanlış bir tedavi uygulanarak sağlığınızı tehlikeye sokabilirsiniz.

Romatizma tetiklendiğinde, eklemlerinizde sertleşmeler ve ağrılar oluşur. Bu hasarı ve ağrıları olabildiğince önlemeye çalışmalısınız. Bu durumu önlemek için çeşitli egzersizler yapmalı, aktif olmalı ve dinlenmeye gerekli önemi vermelisiniz. Bel ağrısı sıkıntısı çektiğiniz zamanlarda;

  • Erken Teşhis: Bel rahatsızlığının ilerlememesi için bir an önce doktora gitmeli, hastalık teşhisi koydurmalı ve tedaviye başlamalısınız.
  • Daha Sık Doktora Gitmeli: Çok daha az bir hasar ile bel rahatsızlığından kurtulmak için olabildiğince düzenli aralıklar ile doktorunuza gitmelisiniz.
  • Egzersiz: Bel ağrısı için olmazsa olmazlar arasındadır. Doktorunuzun tavsiye ettiği fiziksel aktivite hareketleri eklemlerinizin daha da güçlenmesine sebep olacak, daha güvenli ve efektif bir şekilde vücut sağlığınıza kavuşacaksınız.
  • Dinlenme: Yapılan fiziksel egzersizler ile yeterli dinlenme arasındaki dengeyi kurmanız iyileşme sürecinizi kısaltacak faktörler arasındadır.
  • İlaçlar: Reçeteli olarak doktorunuz tarafından verilen ve eklem iltihaplanmasını azaltarak, durduran ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Tüm bu durumlara uyulması durumunda bel rahatsızlığına bağlı romatizmadan en kısa süre içerisinde kurtulma imkanı bulacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.