Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Romatizma Hastalığı

Romatizma hastalığı insanlarda neredeyse her yaşta sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Romatizma hastalığının insanın savunma mekanizmasında birçok bozukluğa yol açma ihtimali vardır. Fakat toplum içerisindeki genel kanı, romatizma hastalığına soğuk ya da sıcak hava değişimlerinin neden olduğu yönündedir ancak bu tabii ki yanlış bir düşüncedir. Romatizma hastalığı yakaladığı kişiye oldukça sıkıntılı süreçler yaşatan, özellikle kilolu insanlarda daha fazla acıya neden olan ve eklemlerde ağrılar, şişlik şeklinde nükseder. Bu hastalık tedavi edilmediği sürece çok daha ciddi problemlere de yol açabilir.

Romatizma hastalığına genel olarak eklemlerde bir tür iltihaplı sıvının toplanması anlamına geliyor. Romatizma kökenli rahatsızlıklar genelde sürekli olarak görülür, yani kronik hastalıklardır. Bir insana romatizma hastalığı olduğuna dair bir tanı yapıldığında, bu rahatsızlığın kronik olduğu ve sürekli olarak tecrübe edeceğini bilmesi gerekir. Fakat bu hastalığın süreci doktor desteği ve ilaç kullanımı ile daha rahat geçebilir.

Romatizma Hastalığı Neden Olur?

Romatizma hastalığı eklemler ile alakalı bir rahatsızlık olduğundan genellikle vücutta bulunan kas, kemik, eklem gibi bölgeleri etkiler. Bu bölgeler arasındaki bağlantıyı oluşturan dokular romatizma hastalığı nedeni ile hasar alır ve romatizmalı kişilerin şikayetleri de bu nedenle ortaya çıkar. Eklem dokularında ortaya çıkan bu sorunlar eklemde şişlik oluşmasına, kızarıklıklara neden olabilir. Daha da önemlisi bu sorunlar kişinin hareketlerinin kısıtlanmasına ve zaman zaman şekil bozukluğuna dahi neden olabilir. Ayrıca bazı romatizma kökenli hastalıkların yalnızca eklem bölgelerini değil, vücutta başka organları ve sistemleri de etkilendiği bilinmektedir. Romatizma hastalığı ve buna bağlı rahatsızlıkların kişide neden ortaya çıktığı net olarak bilinemese de, genel olarak genetik mirasın, cinsiyetin, yaşın ve çevresel faktörlerin hastalığın oluşmasında etkili olduğu şeklinde bir kanı vardır. Bundan dolayı romatizma kökenli hastalıkların net ve tek bir nedeni bulunmuyor. Bu hastalığın tespiti ve tedavisi de kişilerden gelen şikayetler doğrultusunda yapılıyor.

Örneğin romatizmanın neden olduğu ağrılar bu hastalığı taşıyan kişilerin en çok sıkıntı çektikleri durumlardan birisidir. Fakat burada önemli olan her eklem ağrısına romatizma denip denemeyeceğini bilmektir. Eklemlerde meydana gelebilecek her rahatsızlık romatizma ile alakalı olmayabiliyor. Romatizma hastası çoğu kişide güne başlarken eklem ağrıları, hareket etmede zorluk ve eklemlerde sertleşme gibi şikayetler görülebiliyor. Fakat romatizma toplum içerisinde eklem ağrılarına bir eş anlam oluşturduğu için her ağrıyı romatizmaya yormamak gerekiyor. Bunun için böyle şikayetlerin sıklaştığı durumlarda mutlaka doktorun tanısına başvurmalısınız.

Romatizma Hastalığının Belirtileri

Romatizma hastalığının yaşattığı sıkıntılar genellikle bu hastalığın tespit edilmesinde anahtar bir rol oynar. Fakat bunun için hastalığın belirtilerine dair bilinmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Zira genel olarak hemen hemen her eklem ağrısına romatizma deme eğilimi olan kişiler bunu kesinlikle bir doktora onaylatmaları gerekiyor. Hastalığın en sık görülen belirtileri genel olarak kaslarda güçsüzlük ve ağrı vardır. Ayrıca bel ve sırt bölgesinde ağrılar oluşur ve ciltte sertleşme, döküntü görülebilir. Bunların yanında uzun süren yüksek ateş, parmak ve tırnaklarda renk solması, öksürük, nefes darlığı gibi solunum sisteminde oluşan şikayetler de romatizmaya işaret edebilir. Romatizma hastalığının nedeni net olarak bilinemediği için belirtileri de çeşitlik gösteriyor. Fakat romatizma hastalarında en sık görülen belirtiler şunlardır:

 • Sindirim sistemi ile alakalı sorunların yaşanması,
 • Böbreklerin işlevlerini yerine getirememeye başlaması,
 • Felç gibi çeşitli nörolojik rahatsızlıkların yaşanması,
 • Kalp ve kan dolaşım sistemlerinde sorunların ortaya çıkması,

şeklinde nükseden belirtiler romatizma hastalığı olan kişilerde sıklıkla görülür. Bu belirtilerin şiddetinin artması veya sıklaşması durumunda romatizma şüphesi ile doktorunuza görünmelisiniz. Ayrıca romatizma daha önce söylediğimiz gibi vücutta çeşitli yerlere zarar verebilmektedir. En sık görülen çeşidi olan omurga ve eklemlerde yaşanan romatizmanın belirti ve sorunları şunlardır:

 • Eklemleri rahatsız eden ağrılar ve şişlikler,
 • Güne başlarken yaşanan hareket kısıtlılığı,
 • Sabahları eklemlerde hissedilen sertlik ve bu sertliğin gün içinde yavaşça geçmesi,
 • Parmak solgunluk ve tırnaklarda şekil bozukluğu,
 • Beze, yara ve deri sertliği gibi cilt sorunları,
 • Genel olarak kaslarda güçsüzlük,
 • Merdiven inme çıkma eylemlerinin zorlaşması ve oturup kalkarken zorlanma,

gibi şikayetler büyük çoğunlukla eklem romatizmasına işaret etmektedir. Yine bu şikayetlerin sıklığı ve şiddeti arttığı takdirde doktorunuza başvurmalısınız.

İltihaplı Romatizma Hastalığı Belirtileri

Romatizmanın iki ayrı çeşidi bulunuyor. Şu ana kadar bahsedilenler dışında iltihaplı romatizma şeklinde bir çeşidi daha vardır. İltihaplı romatizma diğerinden farklı olarak mikroplar nedeni ile ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin işlevini yitirmesi ve ürik asit benzeri maddelerin verdiği hasarlar nedeni ile ortaya çıkar. Bu romatizma türü diğerlerine nazaran çok daha sancılıdır. İltihaplı romatizma neredeyse bütün organlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca bu hastalık sadece yaşı büyük insanlara özgü değildir. İltihaplı romatizma hastalığı bebeklerde dahi ortaya çıkabilir. Belirtileri arasında şunlar vardır:

 • El ve ayaklarda görülen şişlikler,
 • His kaybı yaşanması,
 • İştah kaybına ya da şişkinliğe neden olması,
 • Cilt altında görülen şişlikler,
 • Uykunun düzensizleşmesi,

gibi belirtiler şiddetle iltihaplı romatizmaya işaret eder. İltihaplı romatizma normaline göre daha şiddetli ve sancılı olacağı için mutlaka doktor kontrolüne girilmesi gerekiyor.

Romatizma Hastalığının Tedavisi

Romatizma hastalığı daha önce belirtildiği gibi kronik yani sürekli bir hastalıktır. Bu hastalıkla başa çıkmanın yolu, onu bastırmak ve ortaya çıkmasına neden olacak şeyleri yapmamaktan geçer. Son yıllarda birçok yeni ilacın ortaya çıkması ve kullanılmaya başlaması ile romatizma hastalığı konusunda ciddi ilerlemeler yapıldı. Fakat yine de bu hastalığın tamamen ortadan kaldırılması gibi bir durum şuan için söz konusu değil. Bundan dolayı romatizma hastaları şunu bilmelidir ki, hastalığın tedavisi sıkı bir hasta-doktor işbirliği gerektiriyor. Romatizma zaman zaman ortada yokken birden şiddetlenebilir. Bu nedenle bu hastalıkla ömür boyu mücadele etmeye hazır olmak gerekiyor. Romatizma tedavisindeki asıl amaç da, kişinin yaşam konforunu arttırmak, bunu yaparken de hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Romatizma hastalığı tedavisinde genel olarak temel ve yardımcı şeklinde iki tür ilaç kullanılır. Bu ilaçlar kişinin bağışıklık sistemi üzerinde etki yaratır ve kullanımında düzenli bir doktor takibi ve çeşitli testleri gerektirir. Tedavide en sık kullanılan ilaçlar arasında kortizon bulunuyor ve bu ilaç kimi zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Fakat buradaki önemli ayrıntı, kortizon da dahil olmak üzere bütün romatizma ilaçlarının mutlaka doktor kontrolünde kullanılmasıdır. İlaç tedavisi yanında, doktorun önerdiği egzersizler de romatizmanın neden olduğu eklem ağrıları ve sertliklere iyi gelebilir. Güne başlarken yapılan egzersizler, hastanın eklemlerinin gün içinde rahat etmesini sağlayabilir.

Bunlara ek olarak, tedavi kapsamına giren yapılmaması gereken şeyler de vardır. Örneğin kaplıcaların romatizmaya iyi gelip gelmeyeceği sıklıkla tartışılan bir konudur. Fakat kaplıcalar her tür romatizmaya iyi gelmediği gibi hastalığı daha da üst boyutlara çıkarabilir. Çünkü iltihaplı romatizma türlerinde sıcak su uygulanması şikayetleri daha da arttırabilir. Eğer kireçlenme gibi bir şikayet var ise, kaplıcalar faydalı olabilir. Yine de bütün bunların bir doktor kontrolünde yapılması hastanın faydasına olacaktır. Unutmayın ki romatizma kökenli hastalıkları yenmek için mutlaka profesyonel bir yardım almanız gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.