Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Romatizmal Kalp Hastalığı

Romatizmal kalp hastalığı, kalp ve kalbin kapakçıklarında ortaya çıkan hasara bağlı olarak meydana gelen işlevsel bir sorundur. Bu hastalık sonucunda kalp ve kalp kapakçıkları görevini tam olarak yerine getiremez. Romatizmal kalp hastalığı iyi bir şekilde tedavi edilmemesi sonucunda, kalbin içerisinde bulunan kapakçıklara da sıçrar.

Romatizmal Kalp Hastalığı Nedir?

Romatizmal kalp hastalığı özellikle insan metabolizmasının üst solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklardan sonra eklemlerde iltihaplanma oluşması sonucunda meydana gelir. Eklemlerde ortaya çıkan iltihaplanma ile romatizma kalbe ulaşır. Daha sonra kalp kapaklarında iltihaplanma olur. Kalp kapaklarında meydana gelen iltihaplanma sonucunda kalp kapakları daralır ve işlevini yapamaz duruma gelir.

Romatizmal Kalp Hastalığı Neden Olur?

Romatizmal kalp hastalığı, romatizmal ateşin yol açtığı kardiyolojik bir durumdur. Özellikle boğaz enfeksiyonu uzun süre devam etmiş ya da tam olarak tedavi edilmemiş çocuklar bu rahatsızlığa karşı açık olur. Bu rahatsızlığın ileri safhalarında kalp durabilir ve kişinin ölümüne sebebiyet verebilir. Romatizmal kalp hastalığı, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan romatizmadan daha çok, genç yaşlarda sık görülen ve boğaz enfeksiyonu ile başlayan akut romatizmal ateş olarak isimlendirilir. Boğaz enfeksiyonun oluşmasına neden olan mikroplar iyi bir şekilde tedavi edilmediği zaman, vücut bu mikroplarla savaşırken, kalbe ve böbreklere de bir şekilde zarar verir. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalp kapakçıkları da bu enfeksiyondan çok fazla olumsuz etkilenir. Kalp kapakçıklarından en çok mitral kapakçık olumsuz etkilenerek, daralır, sertleşir ve büzülür. Yani tamamen şekil değiştirir. Kalp kapakçıklarından en fazla etkilenen ikinci kapak olan aort kapaklarının yalnızca birinde ya da daha fazlasında darlık, yetmezlik oluşabilir.

Kalp Romatizması Hastalığının Belirtileri Nedir?

Romatizmal kalp hastalığı belirtilerinin en önemlileri morarma, nefes darlığı, ellerde ve ayaklarda üşüme, öksürük, yorgunluk ve soğuk algınlığı gibidir. Ayrıca sersemlik, mide bulantısı, baş dönmesi, mide bulantısı, yüksek ya da düşük kan basıncı, göğüs ağrısı görülür. Romatizmal kalp hastalığında düzensiz kalp ritmi ve nefes almada zorluk yaşanması gibi belirtiler de yer alır. Romatizmal kalp hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür. Genel olarak küçük yaşta olan çocuklarda da görülebilen bir hastalıktır. Akut romatizmal kalp hastalığı geçiren hastaların yarısında ortaya çıkar. Bu hastalığa sahip olan insanların çoğunda rahatsızlık ilerleyen zamanlarda kalp kapağı hasarları oluşur. Hastalığın enfeksiyonu genel olarak çocukluk yaşlarında daha çok görülür. Romatizmal kalp hastalığı iyi bir şekilde tedavi edilmezse kalp hastalığına neden olur. Bu durum da nefes darlığına, kalp çarpıntısına ve çabuk yorulmaya neden olur. Romatizmal kalp hastalığı çok yavaş ilerleyen ve kendine özgü herhangi bir belirtisi olmayan bir hastalıktır. Romatizmal kalp hastalığı çocukluk döneminde başlarsa belirtileri orta yaşlarda ortaya çıkar. Okul, yurt ve askeri birlik gibi kalabalık yerlerde yaşaması gereken kişilerde hastalığın yayılması daha kolay olur. Üst solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan romatizmal kalp hastalığı hava yoluyla bulaşabilir. Solunum yollarında ortaya çıkan enfeksiyon genel olarak üç hafta içerisinde akut romatizmal kalp hastalığının ortaya çıkmasına sebep olur. Çok sık görülen boğaz enfeksiyonu hastalığının oluşması romatizmal kalp hastalığının ilerleme sürecini hızlandırabilir. Bu sebeple kalabalık yerlerde hastalığın önlenmesi için tedbir alınması gerekir.

Romatizmal Kalp Hastalığının Tedavisi

Romatizmal kalp hastalığı tedavisinde uzman bir doktorun hastalığın kontrolünü sağlaması gerekir. Yapılacak olan muayene sonrasında tahlil ve ultrason gibi testlerin sonucuna göre tedavi yöntemi belirlenir. Romatizmal kalp hastalığının tedavi edilmemesi, hastalığın daha çok ilerlemesine sebep olur. Bu nedenle her hastalıkta olduğu gibi romatizmal kalp hastalığında da erken teşhis ve doğru tedavi yönteminin uygulanması çok önemlidir. Romatizmal kalp hastalığında tedavi olarak uygulanması gereken en önemli adım istirahat ve vücutta yeni oluşma ihtimali olan enfeksiyonlara karşı kendini korumaktır. Vücuda giren streptokokların yol açtığı enfeksiyonu tedavi etmek için hastaya antibiyotik desteği uygulanır. Romatizmal kalp hastalığının tedavisinde aspirin ve kortizon türü ilaç haricinde antiromatizmal ilaçlar kullanılması gerekir. Aynı zamanda insan vücudu için koruyucu olarak hastaya depo-penisilin enjeksiyonu düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu tedaviye ek olarak ayda bir kere uygulanması gereken penisilin tedavisine başlamadan önce, hastaya mutlaka bir test uygulanması gerekir. Romatizmal kalp hastalığı tedavisinde çok nadir olarak kortizon tedavisi uygulanır. Eğer romatizmal kalp hastalığı akut bir şekilde devam ediyorsa, doktorunuz kortizon tedavisine gerekli görebilir.

Hastanın akut dönemindeki tedavisi ilaçlar ile yapılır, daha uzun bir dönemde kalp hareketi sürekli kontrol altında tutulması gerekir. Hastalığın şiddeti doğrultusunda ekokardiyografi yapılarak, kalp kapağının hareketi kontrol altında tutulur. İlaç kullanımı ilerleyen yaşlarda insan vücudundaki doku bozulması nedeniyle kalbi zorlayacak aşamaya gelebilir. Kalp kapaklarına balon ya da cerrahi bir yöntemle, kapakların değiştirilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Romatizmal kalp hastalığına sahip olan kişiler ve kalp tutulumu da olan insanların her hareketinin, tedavinin başarılı bir sonuç vermesi amacıyla sürekli takip etmek gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.