Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler

Romatizma pek çok insanda görülen ve bağışıklık sistemi ile alakalı olarak eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalar ile ortaya çıkan kronik bir hastalık olmaktadır. Romatizma rahatsızlığının tedavisi de büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü uzun vadede tedavi edilmemiş olan romatizma hastalığı eklemlerdeki hareket yeteneğinin iyiden iyiye kısıtlanmasına neden olabilmektedir. Çağımızda romatizma tedavisi için uygulanan pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemler hastalığın büsbütün ortadan kaldırılabilmesini sağlamamakta ve hastalığın yarattığı olumsuz etkilerin azaltılmasını ve hastanın yaşadığı zorlukların en aza indirilebilmesine olanak sağlamaktadır. Tabii ki her koşulda romatizma hastalığının tedavisi için de doktora başvurmalı ve doktorun uygulayacağı tedavi yöntemine uyulmalıdır. Çünkü bu hastalık ciddi bir rahatsızlıktır ve profesyonel müdahale gerekmektedir. Fakat doktorun uygulayacağı tedavi sürecine katkı sağlayabilecek birtakım besinler de bulunmaktadır. Bu besinlerin, tedavi sürecinde yan ürün olarak tüketilmesi ile birlikte eklem ağrıları hafifletilebilmekte, vücutta meydana gelen şişlikler ve iltihaplanmaların dozu azaltılabilmektedir. Yine de bu romatizmaya iyi gelen yiyecekleri tüketmeden önce bir doktora başvurarak onun görüşünü almak ve onun tavsiyelerine uymak gerekmektedir.

Romatizmaya İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Nar Özü

Screenshot_6

Özellikle son yıllarda bilimadamları tarafından yapılan araştırmaların neticesinde nar özünün romatizma hastalığı üzerindeki iyileştirici etkileri ortaya konmaktadır. Nar özü tüketimi ile kemik ve kıkırdak bölgelerinde meydana gelen iltihaplanma azalmaktadır. Benzer şekilde her gün düzenli olarak nar suyu veya nar özü tüketen kişilerin romatizmal ağrılarının azaldığı ve şişkinliklerinin yavaş yavaş indiği gözlemlenmektedir. Her ne kadar nar özünün romatizma hastalığı üzerine olumlu etkisi ortaya konmasa da henüz uzmanlar direkt olarak faydalı ve mucizevi bir etkisi olduğunu söylemekten kaçınmaktadırlar. Bu nedenle nar özü tüketirken de aşırıya kaçmamak ve bir hekime danışmak büyük önem teşkil etmektedir.

2- Balık

Screenshot_8

İnsanların sağlıklı bir yaşam için hayatlarından asla çıkartmaması gereken ve her hafta en az iki kez düzenli olarak tüketmesi gereken sağlıklı yiyecek balık, romatizma hastalığının tedavi sürecinde de bir hayli etkili olmaktadır. Balıklar arasından özellikle somonda ve ton balığında bol miktarda omega 3 yağ asidi bulunmaktadır. Bu omega 3 yağ asitleri de iltihaplı bir şekilde oluşan hastalıklara iyi gelmektedir. Bu yüzden doktorlar romatizma hastalığı bulunan kişilerin haftada 3 kez balık tüketmesi gerektiğini belirtmektedir. Bu sayede romatizmal ağrılar azaltılabilecek ve eklemlerin hareketini olumsuz etkileyen iltihabın vücutta daha da fazla yayılmasının önüne geçilebilecektir. Benzer şekilde bazen balık yemek yerine balık yağı kapsülleri de insanlar tarafından tercih edilebilmektedir. Fakat düzenli bir şekilde romatizma ilacı kullanan hastaların, balık yağı kapsülü kullanmadan önce doktorlarına danışarak onay almaları gerekmektedir.

3- Keten Tohumu

Screenshot_9

Tıpkı balık gibi keten tohumu da içeriğinde bol miktarda omega 3 yağ asitleri, omega 6 yağ asitleri ve besin lifi gibi olan lignan içermektedir. Bu nedenle keten tohumunun da romatizmaya iyi geldiğini ve romatizmal ağrıları geçirdiğini söylemek mümkündür. Dolayısıyla her gün yeterli miktarda ama kesinlikle düzenli olarak tüketilen keten tohumu ile birlikte eklemlerde meydana gelen ağrıların hafiflemesi sağlanabilir. Bununla birlikte yine keten tohumu sayesinde eklem sertleşmesinin de azaltılabilmesi mümkün olmaktadır. Fakat düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin keten tohumu kullanmadan önce bir doktora başvurmalarında fayda olacaktır. Çünkü keten tohumu içeriğinde bol miktarda bulundurduğu için bu lifler bazı tip ilaçların vücuttaki emilimini azaltabilmektedir. Bu nedenle düzenli ilaç kullananların çeşitli yan etkilerden korunmak için bir doktora danışmasında fayda vardır.

4- Hodan Otu, Frenk Üzümü

Screenshot_10

Bitki tohumlarında omega 6 yağ asidi olarak bilinen gamma linoelenik asit bulunmaktadır. Bu madde bir nevi doğal iltihap önleyici olmaktadır. Bu nedenle romatizma hastalığının tedavisinde etkili olmaktadır. Yani bu maddenin etkisi ile oluşan iltihaplanmalar ve eklemlerde görülen şişkinlikler belirgin bir şekilde azaltılabilmektedir. Özellikle siyah kuş üzümü, çuha çiçeği ve hodan otu gibi besinlerde bol miktarda gamma linolenik asit yer almaktadır. Dolayısıyla romatizma hastalıklarının tedavisine yardımcı olmakta ve yarattığı olumsuz etkileri azaltmaya katkı sağlamaktadır. Ancak hodan otunun aşırı miktarda tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Çünkü hodan otu karaciğeri fazlaca yorabilmektedir. Bu nedenle bu besinler vücudun ihtiyacı olduğu kadar ve doktor kontrolünde tüketilmelidir.

5- Yumurta

Screenshot_11

Yumurta her daim insan sağlığı için çok faydalı bir besindir. Bu nedenle sağlıklı bir insanın bile düzenli olarak ve vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tüketmesi gerekmektedir. Aynı zamanda yumurtanın içinde fazla miktarda bulunan sülfür de sağlıklı bir doku, sağlıklı bir kemik ve sağlıklı eklemler için çok gerekli bir besin maddesidir. Dolayısıyla eklemlere olumsuz etkisi bulunan romatizma hastalığının tedavi edilme sürecinde düzenli bir şekilde yumurta tüketmenin önemi bir hayli artmaktadır. Bununla birlikte yumurta B vitamini açısından da çok zengin bir besin maddesidir. Doğal olarak yumurta sayesinde kas dokusu ve eklem dokusu sağlıklı bir şekilde gelişme gösterebilmektedir. Her ne kadar yumurta çok sağlıklı ve besleyici bir besin olsa da her daim aşırı miktarda tüketmekten kaçınılması gereken bir yiyecektir. Çünkü bilindiği üzere her besinin aşırı miktarda tüketilmesi vücutta bazı başka olumsuzluklara neden olabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.