Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Romatizma bir ya da birden fazla eklemin iltihaplanmasıyla gelişen bir hastalıktır. Aslında romatizma 100 farklı türü bulunan ve osteoartrit (kireçlenme), gut hastalığı ve romatizmal artrit gibi hastalıkları da kapsayan bir kavramdır.

Osteoartrit, kemik uçlarında bulunan ve koruma sağlayan kıkırdak dokusunun bozulması sonucu gelişmektedir. Romatizmal artrit ise bir otoimmün hastalıktır. Buna göre romatizmal artrit, vücut bağışıklık sisteminin, eklem astarlarına (Sinovyum) atak yapması ve hücum etmesi sonucu gelişmektedir.

Romatizmal hastalıkların belirtileri ve semptomları ise yaygın olarak şu şekildedir;

 • Ağrı
 • Sertlik
 • İltihaplanma
 • Romatizmal hastalıktan etkilenen eklemde şişkinlik ve kızarıklık.

Romatizmal hastalıkların belirtileri hafif olabileceği gibi, hastalığın türüne bağlı olarak şiddetli şekilde de gelişebilmektedir.

Hareket kabiliyetini azaltan, halsizlik, kas güçsüzlüğü ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmede zorluk yaşatabilen romatizma, kişinin yaşam kalitesini oldukça olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre romatizmal hastalıklardan en fazla etkilenen kişiler, kadınlar ve obezite sorunu olan kişiler şeklinde belirlenmiştir. Kadınlarda gelişmesi riski daha fazla olan romatizma, genetik faktörler, yaş, eklem yaralanmaları ve hastalık öyküsüne bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Romatizma hastalıklarının tedavisinde esas amaç, eklemlerin daha fazla hasar görmesini önlemek ve ağrıları azaltmaktır. Birçok bitki ve ot ise romatizma hastalıklarına iyi gelmekte, semptomların azalmasını sağlayarak hayat kalitesini desteklemektedir.

Ancak, herhangi bir bitkisel çözümü denemeden önce mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Bazı otlar ve bitkiler sizin mevcut sağlık durumunuza uygun olmayabilmektedir. Yüksek tansiyon gibi bazı hastalıklar söz konusu ise ve herhangi bir hastalık nedeniyle ilaç kullanılıyorsa ise, doktora sormadan asla bitkisel yöntemlere başvurmayınız. Çünkü bazı ilaçlar otlar ile etkileşime girebilmekte ve sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Romatizmaya Ne İyi Gelir?

Romatizma hastalıklarına iyi gelen ve tedavisine yardımcı olan bazı doğal yöntemler ve evsel şifa kaynakları aşağıda sıralandığı şekildedir;

1.Zencefil

ginger-b-opt

Zencefil romatizma hastalıklarındaki acı ve ızdırabın giderilmesine yardımcı olmasıyla ünlenmiş bir bitkidir. Ayrıca zencefil, ağrı, iltihap ve şişkinlik gidericidir. Özellikle de iltihaplanma ile mücadele eden zencefil, bundan dolayı romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Buna göre zencefili şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • Etkilenen bölgeye bir miktar zencefil yağıyla masaj yapabilirsiniz. Daha sonra da, 5-10 dakika kadar güneş ışığında bekleyiniz. Böylece romatizmalı bölge ısınacak ve sakinleşecektir.
 • Ya da taze zencefil dilimini ağzınızda çiğneyebilir veya günde bir fincan zencefil çayı içebilirsiniz.

NOT: Eğer kan inceltici ilaç kullanıyorsanız aşırı zencefil tüketiminden uzak durunuz.

2.Zerdeçal

turmeric-powder-spoon-opt3

Zerdeçal romatizmal hastalıklara iyi gelen etkili bir bitkidir. İçeriğinde bulunan kurkumin bileşeni sayesinde zerdeçal, antioksidan ve anti-iltihap özelliklere sahiptir. Buna göre;

 • Günde 1-2 kere, 1 su bardağı sıcak zerdeçal sütü içebilirsiniz.
 • Ya da günde 3 kere, 400-600 miligramlık zerdeçal kapsüllerinden kullanabilirsiniz. Tabi önce doktora danışmak şartı ile.

3.Sarımsak

sarımsağın faydaları

Sarımsak güçlü bir anti-iltihap özelliğe sahiptir ve romatizmadan kaynaklanan ağrı ile şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, Sitokin adı verilen bir kimyasal bileşen içeren sarımsak bu sayede, pro-iltihap yani iltihap inhibe edici şekilde etki göstermektedir. Sarımsağı şu şekilde kullanmanız mümkündür;

 • İltihaplanmayı önlemek için, aç karnına, günde 2-3 diş çiğ sarımsak yiyebilirsiniz.
 • Hem ağrı hem de iltihapların giderilmesi için ise, etkilenen bölgeye sarımsak yağı ile masaj yapabilirsiniz.
 • Bunları dışında, doktora danıştıktan sonra sarımsak takviyesi de kullanabilirsiniz.

4.Tarçın

shutterstock_133083593

Tarçın anti-iltihap ve antioksidan özelliklere sahiptir ve bu nedenle de romatizmadan etkilenen eklemlerde gelişen, şişme, kızarıklık ve sertleşmeyi gidermeye yardımcı olmaktadır. 2012’de fareler üzerinde yapılan bir deneyin yayınlandığı BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Dergisi’ne göre, tarçın özü iltihaplanmayı azaltmaktadır. Ancak insanlar üzerindeki etkisinin biraz daha araştırılması gerekmektedir. Bu durumda, tarçını şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • 1 çorba kaşığı bal ile yarım tatlı kaşığı tarçın tozunu bir büyük fincan ılık suya ekleyiniz.
 • Bu karışımı her sabah aç karnına içiniz.

NOT: Aşırı dozda tüketilen tarçın, kan pıhtılaşması ve kan inceltici ilaçlar ile etkileşime geçtiğinden zararlıdır.

5.Isırgan Otu

stinging-nettle-tea-opt

Isırgan otu, anti-iltihap özellik göstermesinin yanı sıra, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller de içermektedir. Bundan dolayı da ısırgan otu, ağrıların giderilmesine yardımcı olduğu kadar, kemikleri de güçlendirmektedir. İnce tüyleri bulunan ısırgan otu, cilt ile temasa geçtiğinde kimyasal açığa çıkartmaktadır ve bu nedenle ağrıların azalmasını sağlamaktadır. Buna göre;

 • Günde 1-2 defa ısırgan çayı içebilirsiniz; 1 çorba kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu sıcak su içinde, ağzı kapalı şekilde 5 dakika kadar demleyin. Tatlandırmak için içerisine bal ekleyin ve için.
 • Ya da doktora danıştıktan sonra ısırgan otu takviyesi kullanabilirsiniz.

NOT: Isırgan otu hamilelerin kullanımı için uygun değildir. Ayrıca ısırgan, kan inceltici, diyabet ve kalp ilaçlarıyla etkileşime girmekte ve tansiyon değerlerini düşürmektedir.

6.Yeşil Çay

green-tea-leaves-opt

Yeşil çayın içeriğinde bulunan birtakım bileşenler romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan polifenol bileşenleri ise zengin antioksidan ve anti-iltihap özelliklere sahiptirler. Bundan dolayı yeşil çay bağışıklık destekleyicidir ve vücut bağışıklık sisteminin kendi sağlıklı doku ve hücrelerine saldırmasını önlemektedir. Romatizmalara iyi gelmesi için yeşil çayı şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • 1-2 tatlı kaşığı yeşil çayı bir kupa sıcak su içerisine ekleyin.
 • Ağzı kapalı şekilde 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin.
 • Süzgüden geçirin ve sonra da tatlanması için içerisine biraz bal ve limon ekleyin.
 • Bu çayı günde 2-3 defa içiniz.

7.Meyan Kökü

licorice-root

2010 yılında Biyotıp ve Biyoteknoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, meyan kökü anti-iltihap özellik göstermektedir. Fırınlanmış meyan kökü özleri ise romatizmaya benzer akut ve kronik hastalıkların engellenmesinde etkilidir.

Aslında meyan kökü vücudun doğal kortikosteroid bileşeni olarak görev yapmaktadır. Bundan dolayı da iltihaplanmayı azaltmaktadır. Ayrıca meyan kökü, iltihaplanma ve ağrılara sebep olan, vücuttaki serbest radikallerin giderilmesini sağlamaktadır. Buna göre meyan kökünü şu şekilde kullanabilirsiniz;

 • 1 tatlı kaşığı meyan kökü tozunu bir büyük fincan sıcak suya ekleyin. Ağzı kapalı şekilde 10 dakika kadar demleyin. Daha süzün ve için. Bu çayı günde 1-2 defa içebilirsiniz.
 • Ya da doktora danıştıktan sonra meyan kökü takviyesi alabilirsiniz.

NOT: Eğer, diyabet, yüksek tansiyon, kalp ya da böbrek hastasıysanız veya vücudunuzda potasyum seviyesi düşük ise meyan kökünden tamamen uzak durun.

8.Vişne

6

Vişne çok iyi bir magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Her iki mineral de romatizmaya iyi gelmektedir. Magnezyum doğal bir ağrı kesiciyken potasyum ise, iltihap azaltıcıdır. Buna göre;

 • Günde 8-10 adet vişne yiyebilirsiniz. Konserve, dondurulmuş ya da en sağlıklısı taze olarak vişne tüketebilirsiniz.
 • Ya da vişne şurubu içebilirsiniz. Bunun için ise, bir miktar vişneyi su içerisinde birkaç dakika boyunca kaynatınız. Böylece, yoğun ve tatlı bir şurup elde etmiş olursunuz. Vişne şurubunu birkaç ay boyunca her gün içebilirsiniz.

9.Akgünlük Otu

Olibanum, Boswellia serrata

Boswellia veya Hint tütsüsü olarak da bilinen akgünlük, romatizma gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde etkilidir. Bu ot, anti-iltihap ve ağrı kesici özellikleri sayesinde, kıkırdak doku kaybını önlemektedir. Ayrıca akgünlük, eklemelerdeki kan dolaşımını desteklemekte, ağrı, iltihaplanma ve sertlikleri gidermektedir. Yapılan araştırmalara göre akgünlük özellikle de dizlerde gelişen osteoartrit sorununa iyi gelmektedir. Ama diğer romatizmal hastalıklara da iyi gelmektedir.

Doktora danıştıktan sonra, günde 3 defa 300-400 miligramlık akgünlük takviyesi kullanabilirsiniz.

NOT: Hamile kadınlar akgünlük otu kullanmamalıdır.

10.Söğüt Kabuğu

white-willow-bark-opt

Beyaz söğüt kabuğu, salicin denilen bir kimyasal içermektedir. Bu kimyasal ağrı kesici olarak etki göstermektedir. Yani salicinin gösterdiği etki aspirin gibi ilaçların gösterdiği etkiyle benzerdir. Aynı zamanda bu kimyasal, osteoartritle ilişkili eklem ağrıları, özellikle de diz, sırt, kalça ve boyun ağrılarına iyi gelmektedir. Buna göre;

 • 1 tatlı kaşığı kurutulmuş beyaz söğüt kabuğunu bir büyük fincan su içinde kaynatın. Ağzı kapalı şekilde 10-15 dakika demledikten sonra süzün ve için. Bu çayı günde 1-2 defa içebilirsiniz.
 • Ya da doktora danıştıktan sonra beyaz söğüt takviyeleri kullanabilirsiniz.

NOT: Beyaz söğüt kabuğu, hamile ve emziren kadınlar, çocuklar, diyabet ilacı veya yüksek tansiyon ilacı kullananlar için uygun değildir.

11.Kedi Pençesi

Kedi pençesi otu, hem ostreoartit hem de romatizmal artrit gibi romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir. Anti-iltihap, anti-romatizmal ve antioksidan bileşenler içeren kedi pençesi otu, sadece iltihaplanmayı azaltmakla kalmaz, şişkinlik ile ağrıyı azaltır ve bağışıklık sistemini destekler.

Doktora danıştıktan sonra, 250-350 miligramlık kedi pençesi kapsülünü günde bir defa kullanabilirsiniz. Çünkü bu ot, hipertansiyon veya kan inceltici ilaçlarla etkileşime girmektedir.

NOT: Hamile ve emziren anneler için uygun değildir.

12.Diğer Çareler

Alfalfa-During-Breastfeeding

Romatizma hastalıklarına iyi gelen diğer şifa kaynakları ve yöntemleri aşağıda belirtildiği şekilde sıralamak mümkündür;

 • Elma sirkesi – kalsiyum, magnezyum, potastum ve fosfor bakımından zengindir ve bundan dolayı da ağrı giderici, toksin çözücüdür.
 • Balık yağı – omega 3 yağ asitleri içermektedir ve anti-iltihap etki göstermekte, ağrıları dindirmektedir.
 • Kaba yonca – mineral bakımından zengindir ve pH seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Masaj
 • Epsom tuzu
 • Hodan otu – anti-iltihap özellik göstermektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.