Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Röntgen Kanser Yapar Mı?

Hepimizin yolu en az bir kez hastaneye düşmüştür ve doktorların teşhis koyabilmesi adına istediği tetkiklerden biri de röntgendir. Gerekli ya da gereksiz bir şekilde bu röntgenleri en az bir kez çektirmişizdir. Baş ağrısından tutun da kırılmalara kadar tüm hastalıkların neredeyse tamamının teşhisinde röntgen kullanılır.

Uzun yıllar önce icat edilen röntgen sayesinde birçok hastalık erken teşhis sayesinde tedavi ile son bulabiliyor. Baş ağrısı şikayeti ile gittiğiniz zaman bile röntgen çektirilmesinin sebebi budur. Çünkü insan oğlunun vücudundaki birçok rahatsızlığı ve belirtileri ortaktır. Bunları ayırt etmek oldukça zordur. Hem insanlara uygulanan tedavinin yanlış olmaması adına hem de insanların sağlığını korumak adına bu cihazlar oldukça önemlidir. Ancak her teknolojik cihazın bir yan etkisi olduğu gibi röntgen cihazlarının da yan etkisi bulunuyor. Kadın erkek fark etmeksizin birçok hastanın hastalıklarının teşhisinde oldukça önemli bir yere sahip olan röntgeninde bir yan etkisi mevcuttur. Uzman bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar sonucu bazı veriler ortaya çıkmıştır. Şimdi onları sizlerle paylaşacağız.

Röntgen Kanser Yapıyor Mu? 

Röntgen, tıp dalında oldukça büyük bir icattır. Ancak bu icadın yaymış olduğu x ışınları röntgen kadar masum değil. Yaymış olduğu bu ışınlar insan sağlığını bozmaktadır. X ışınları hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasını ve yapısının da değişmesine neden olur. Bu kontrolsüz oluşum nedeniyle beraber ilk akla gelen hastalık elbette kanser olmaktadır. Kanser yapan hücrelerin kontrolsüzce çoğalması sonucunda oluşan kanserler çağımızdaki kanser hastalarının %2’sinin sebebidir. Ancak bu aşırı röntgen çektirme sonucunda oluşan bir veridir. Örneğin hepimiz birkaç kez röntgen çektirebiliriz ve hiçbir zarara da uğramayız. Ancak küçük yaştan beri kronik bir sağlık sorunu olan bir çocuk ömrünün sonuna dek röntgen çektirmek zorunda kalabilir. Düzenli olarak alınan bu x ışınları bu kişiye elbette olumsuz etkilerini daha etkili gösterecektir.

Uzmanlar yaptıkları araştırmaya göre insanın ortalama röntgen çektirme olasılığı her gün yanımızda cep telefonu taşımamızla aynı orana denk gelmektedir. Gereksiz ve fazla miktarda x ışınlarına maruz kalındığı zaman vücut baş ağrısı gibi bazı olumsuzluklar gösterir. Onun dışında sürekli olarak röntgene maruz kalan kişilerde kanser bulgusuna rastlamak da normaldir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.