Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ruh Halini Düzeltmenin Yolları

Dünyada yaşanan kötü gelişmeler, yoğun çalışma temposu, çevrenizde şahit olduğunuz insanlık dışı olaylar, sosyal çevrenizin sizi içine sürüklediği yalnızlık derken ruh halinizde negatif bir seyir olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu yazımızda sizler için ruh halini düzeltmenin yolları adına bir liste hazırladık. Hayata daha pozitif bakıp, moralinizi yüksek tutmak, ruh halinizi iyileştirmek için aşağıda yazanları uygulamanızda fayda var.

1. Daha Fazla Dinlenin

Birçoğumuz işten, okuldan çıkıp eve gelince dinlenmek yerine yaşadığımız kötü olayları düşünüp zaten iyi durumda olmayan ruh halimizi iyice kötü bir havaya sokarız. Eğer sizi yoran bir iş temposunda çalışıyorsanız, ya da gününüzü yorucu işler yaparak geçirdiyseniz boş vakitlerinizde kötü şeyleri düşünüp ruh sağlığınıza negatif etki yapmak yerine dinlenmeyi tercih edin. Uyku ve kısa süreli şekerlemeler insanları rahatlatır, hayata daha pozitif bakmasını sağlar. Bir sonraki güne dinlenmiş, uykunuzu almış olarak başlayın. Yine kötü şeyler yaşayacak olsanız bile bu sefer kendinizi daha dirençli, daha güçlü hissedersiniz. Fırsat buldukça bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirin.

2. Sağlıklı Beslenin

Ruhsal sıkıntılar yaşayan, psikolojik sorunlar çeken insanlarda görülen en büyük belirtilerden birisi de iştah eksikliği ya da aşırı yeme bozukluğudur. Beslenme, aza kaçınca da çoğa kaçınca da insanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını olumsuz etkiler. Zor günler yaşıyorsanız ya da kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız beslenme düzeninizi iyi bir şekilde ayarlamanızda fayda var. Sürekli fast food ürünleri tüketmek yerine sağlıklı besinler yemeyi tercih edin. Evde yemek yapacak vaktiniz ya da enerjiniz yoksa, ille de dışarıdan yemek istiyorsanız fast food ürünleri için harcayacağınız parayı ev yemekleri satan lokantalara ödeyebilirsiniz. Bu sayede fast food ürünlerinin bedeninize verdiği zarardan kurtulabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin anahtar koşullarından biri de düzgün sebze ve meyve tüketimidir. Kendinize zengin salatalar hazırlayıp yiyebilir, gün içerisinde ufak ufak meyve atıştırmaları yapabilirsiniz.

İçecek olarak ise bitki çaylarını tüketerek ruh sağlığınıza pozitif bir ivme kazandırabilirsiniz.

3. Kafeine Dur Deyin

Serotonin bedenimiz ve ruhumuz için çok önemli bir hormondur. İçilen her bir fincan kahve, yaklaşık 10 saat kadar insan bedenindeki serotonin miktarının azalmasına sebep olabilir. Her gün kahve içen insanlar serotonin eksikliği yüzünden ruhsal açıdan kendilerini çok iyi hissetmeyebilirler. Serotonin hormonu vücutta eksik olduğu zaman, insanlar gergin, sinirli ve rahatsız hisseder ve eskisi kadar kolay mutlu olamazlar. Kafeinin zararlarından bir tanesi de uyku konusunda sorunlarına sebep olmasıdır. Uyku gibi ruh sağlığı açısından çok önemli bir şeye engel olan kafeini hayatınızdan ne kadar uzak tutarsanız ruh sağlığınız için o kadar iyi bir şey yapmış olursunuz. Doktorlar kafein tüketimi yerine yeşil çay tüketimini öneriyorlar.

4. Kahvaltı Yapın

Kahvaltı birçok uzmana göre günün en önemli öğünü. Kahvaltı yapmadan işe ya da okula gitmek güne başlarken yapılan en büyük hatalardan birisi.

Kahvaltı, 10 dakika fazla uyumak adına 5 dakikalık kısa bir dilime sıkıştırılacak bir öğün değildir. Kahvaltınızı ne kadar doyurucu ve güzel bir şekilde yaparsanız gününüzde o kadar güzel geçer. İyi yapılmış bir kahvaltının ruh halini düzelttiği, insanların daha mutlu hissetmesine sebep olduğu bilinen bir gerçek. Bu yüzden eğer düzgün kahvaltı yapmadan evden çıkıyorsanız, sabahları biraz daha erken kalkıp iyi bir kahvaltı ile güne başlamak size çok iyi gelecek.

5. Daha Çok Güneşe Çıkın

Alışveriş merkezleri, büyük iş binaları, rezidanslar, yerin onlarca kat altındaki metro istasyonları derken açık havaya ve güneş ışığına hasret kaldık. Öyle bir durumla karşı karşıyayız ki birçok iş merkezi ve AVM direkt olarak metro istasyonlarına bağlı olduğu için açık havaya çıkmadan binalardan toplu taşımaya geçiş yapabiliyoruz. Bu durumda vücut gereken güneş ışığına maruz kalmadığı için bazı sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Güneş ışığına az maruz kalan insanların gün içerisinde enerjilerinin düşük olduğu, ruhsal açıdan daha kötü hissettikleri tespit edildi. Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi de dünyanın kuzeyinde yer alan ülkelerde yaşayan insanlarda daha çok ruhsal hastalık görülmesidir. Bu yüzden açık havada yürüyüş yapmaya ve güneşe daha çok çıkmaya özen göstermemiz gerekiyor.

6. Spor Yapın

Daha mutlu bir hayat ve daha dengeli bir ruh hali için spor da oldukça önemli bir faktör. Hatta bazı çalışmalara göre spor, antidepresan ilaçlara nazaran ruh halini daha sağlıklı bir şekilde düzene sokuyor. Spor sayesinde hem vücudunuzun hareket ihtiyacı karşılanıyor, hem daha sağlıklı bir bedene kavuşuyor hem de kötü düşüncelerden uzak kalarak daha berrak bir zihne ve daha mutlu bir ruha sahip oluyorsunuz.

7. Daha Renkli Bir Ortam Yaratın

Yapılan son araştırmalar parlak ve sıcak renk tonlarının insanları daha mutlu kıldığını ortaya koydu. Bu yüzden çalışma masanızda, vitrininizde daha renkli, daha parlak maddelere yer vererek daha iyi hissedebilirsiniz. Zaman zaman kendi giysilerinizi de parlak ve renkli seçerek bunu sağlamanız mümkün.

8. Sarılın…

Gerçek bir sarılma insanı en çok rahatlatan eylemlerin başında gelir. Sarılma sayesinde insanlar daha mutlu hisseder ve rahatlama yaşarlar. Bu yüzden hem kendinizi rahatlatmak hem de karşınızdakinin ruh halini daha sağlıklı seviyeye çekmek için yapmacıklıktan uzak, gerçek sarılmalar gerçekleştirin.

9. Klasik Müzik Dinleyin

Ruh halimiz olumsuz sinyaller verdiği zaman duygusal şarkılara kaçmak en büyük eğilimlerimizden birisi. Gelgelelim hiçbir duygusal, arabesk, efkarlı şarkı insanı rahatlatmaz, aksine daha kötü hale getirir. Bu yüzden sadece üzgün olduğumuz zamanlarda değil, genel olarak hayatımızın önemli kısmında kaliteli klasik müzikleri dinleyerek kendimizi daha iyi hissedebiliriz.

10. Nefes Egzersizleri Yapın

Temiz havayı soluyabileceğiniz bir ortamda, bu belki bir park belki de evinizin balkonu olabilir, derin nefes alın ve huzuru yakalamaya çalışın. Bu nefes alışverişini 10 kere yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

11. Piknik ve Doğa Gezileri Yapın

Doğa ile ne kadar iç içe olursanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden zaman zaman sepetinize biraz yemek doldurup doğa ile iç içe kendinize ziyafet çekebilir, bu güzel yemeğin ardından da güzel bir doğa yürüyüşü ile hem yediklerinizi yakar hem de doğanın size verdiği huzuru iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.