Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Rujlar yapılırken birçok testten geçer ve insan sağlığına zararlı değilse satılmak için gönderilir. Müslümanların hassas olduğu bir konu olan domuz yağı rujlarda bulunmaz. Ancak rujların içinde bazı kimyasal maddeler olduğu için kıyafetlere ya da eşyalara bulaştığı zaman lekesinin çıkması biraz zor olabilir.

Kıyafetlerden Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Rujlar dudakta güzel gözükmekte yalnız aynı şeyi kıyafetlerimiz üzerinde söyleyemeyiz. Gömleklerde, tişörtlerde, bluzlara bulaşan ruj lekeleri kıyafetlerimize zarar vermeden kurtulabiliriz. Giysilerimize bulaşan ruj lekelerini çıkartmak için en etkili kullanılan maddelerden birisi alkoldür. Öncelikle bir temiz bezi alıyoruz ispirto ile ıslatıyoruz ve lekeli bölgeye sürüyoruz. Sonra bezin temiz kısmıyla tekrar bastırıyoruz. Ovalama işlemi yapmadan tamponlayarak lekeye müdahale ediyoruz böylelikle lekenin yayılmasını engelliyoruz. Ruj lekesini geçirmek için bulaşık deterjanı da etkilidir. Lekenin üzerine bulaşık deterjanını sürüyoruz ve biraz bekletiyoruz sonra diş fırçasıyla ovalıyoruz. Suyla duruladığımızda geçtiğini göreceksiniz.

Lekeyi çıkarmanın yollarından biri de saç spreyi kullanmaktır. Gün içinde saçlarımızın parlak ve dağılmadan durması için kullandığımız saç spreyini ruj lekesi geçirmek içinde kullanabiliriz. Saç spreyini üstüne sıktığımızda bir süre bekledikten sonra bezle lekenin emilmesini sağlıyoruz. Saç spreyi sayesinde lekemizden kurtuluyoruz

Oksijenli su da lekeyi geçirebilir. Pamuğun üzerine oksijenli su döküp kıyafetimizin üzerindeki lekeye uygularsak lekemizden kurtulmuş oluruz. Örneğin sabah rujunuzu sürerken aniden kıyafetinize bulaştı. Bu durum kadınların güne kötü başlamasını bile etkileyebilir. Kıyafeti değiştirmek yerine o lekeyi çıkartmanın kolay yolu da vardır. Leke bölgesi pamuğa bastırılmış eterle silinmelidir. Silindikten sonra sabunlu sıcak suyla tekrar yıkanmalıdır. Güne kötü başlamaktan bu şekilde kurtulabilirsiniz.

Halıdan Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya dökülen içecek ve yiyeceklerden birçok leke oluşabilir. Bu lekeler bazen elle çıkarılmayacak şekilde olur ve halı yıkamaya gönderilmek zorunda bile kalınabilir. Ama ruj lekeleri bu lekeler gibi değildir. Korkutucu olmayan bu ruj lekeleri kolaylıkla çıkarılabilecek yöntemleri vardır. Evde kullandığınız bulaşık deterjanını kullanarak bile bu lekeleri çıkarabiliriz. Bulaşık deterjanımızı halımızın üzerine döküp ovalayarak çıkarabiliriz. Halıdan ruj lekesini çıkarmak için biraz acele etmemiz gerekir. Lekenin taze olması önemlidir. Önce halıya bir süpürge tutalım. Halının üstünden ruj lekelerini bıçakla kazıyalım fazlalıkları alalım. Ruj lekesini asetonla, ispirtoyla, saç spreyiyle çıkarabiliriz. Hatta lekemiz daha küçükse ıslak mendille bile çıkarabiliriz.

Önemli olan ise bu kullandığımız malzemeleri halının bir köşesinde denememiz gerekir. Böylelikle halıda renk atma ve solma meydana gelip gelmeyeceğini anlamış oluruz. Bir kap suya deterjan damlatıp lekeyi silmemiz gerekir. Fazla bastırmamak lekenin dağılmaması ve emilmemesi için önemlidir. Sildikten sonra kağıt havluyla emilimi sağlayarak sorunumuzu çözmüş oluruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.