Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ruşeymin Faydaları Nelerdir?

Ruşeym, buğday tohumunun en fazla vitamin ve en fazla mineral içeren kısmıdır. Aslında ruşeym, buğday bitkisinin embriyosu olarak kabul edilir. Bu embriyoda ileride yeni bir besleyici buğday bitkisi haline gelecektir. Bu yüzden ruşeym oldukça fazla besin değerine sahiptir.

Ne yazık ki buğdayın tahıl halinden, beyaz una işlenmesi esnasında yapılan işlemlerden dolayı, çekirdek içerisinde bulunan ruşeymin etkisi kaybolmaktadır. Tahıl halindeki buğdayın işlenmesi sırasında sağlıklı yağlar çabuk ekşir. Un üreten firmalarda yapılan ürünün ekşimemesi için, içerisinde bulunan ruşeymi ayrıştırma sürecine girerler. Ruşeym, buğday çekirdeğinin yüzde 3’lük bir kısmını oluşturmaktadır.

Ruşeymin faydalı olmasının pek çok etkeni vardır. Öncelikle içerisinde bol miktarda besleyici değerleri barındırır. 2 yemek kaşığı ruşeymin içerisinde 1.5 gram doymamış yağ, 9 gram karbonhidrat, 4 gram protein, 2 gram lif, 2 gram şeker, 0 kolesterol ve yaklaşık 60 kalori bulunmaktadır. Görüldüğü üzere lif ve protein bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca iyi bir yağlı asit kaynağıdır. Yağlı asit denildiğinde akla ilk gelen elbette ki omega 3’tür. Omega 3 bakımından zengin olan ruşeym, kolesterolü düşürür, sakinleştirici etkisi ile de sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmanızı sağlar.

İçerisinde bol miktarda B vitamini bulunmakta, içerisindeki B vitamini bileşikleri kalp sağlığınızı korumakta ve beyin için gerekli kimyasalları temin etmektedir. Fiber içeriği ise kan şekeri kontrolünüzü, kolesterol kontrolünüzü ve toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Mineral bakımından demir, çinko, magnezyum, kalsiyum, selenyum ve manganez içermektedir. Vücutlarımız bu mineralleri kendini onarmak için ve kimyasal reaksiyonlarda kullanır.

Ruşeymin sağlık açısından diğer faydaları ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu özellikleri ve kanser hastalıklarının risklerini azaltmasıdır. Ayrıca yaşlanmayı geciktirir, kas gelişimini düzenler ve yaraların iyileşmesinde önemli bir rol oynar. Besin değerleri bakımından zengin olması, sindirim sistemine yardımcı olur, damarların tıkanmasını, hasar görmesini engeller ve kilo vermede etkilidir. Şimdi de ruşeymin faydalarını siz değerli okurlarımız için maddeler halinde ve ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

1.Bağışıklık Sistemi

510

Ruşeymin bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapısının olduğunu söylemiştik. Günlük yemek listenizin içerisine ruşeym eklemeniz, kanser ve kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıklar ile savaşmada ve vücudunuzun direncini arttırmada pozitif etkiler yapacaktır. Ruşeymin içerisinde bulunan protein, insan gibi organik sistemlerin antioksidan aktivitesini pozitif bir şekilde artıracaktır. Antioksidanlar da vücutta bulunan serbest radikalleri ve çeşitli hastalıklara sebep olan mikroorganizmaları arar, bulur ve yok eder. Ruşeymin içerisinde proteinlerden gelen hydrolysates, antioksidanların tetiklenmesini ve aktif hale geçmesini sağlar. Böylece daha güçlü bir metabolizma sistemine sahip olabilme imkanına sahipsiniz.

2.Kalp Sağlığı

o-HEALTHY-HEART-facebook

Ruşeymin bir diğer faydası da kalp sağlığını güçlendirmesidir. Yapılan araştırmalara göre tam buğday ve ruşeym alımı koroner kalp hastalıkları riskini minimuma düşürmektedir. Böylece tüm kardiyovasküler sistemin sağlığında artışa sebep olacaktır. LDL olarak bilinen kötü kolesterol, damarları ve arterleri tıkamaktadır. Bu da kalp krizi ve felce sebep olmaktadır. Diyetlerinizin içerisine ruşeymi dahil etmeniz, lif miktarında artışa sebep olacak. Bu da bilimsel olarak kalp hastalıklarının riskinin azaltılması ile direk bağlantılıdır. Ruşeymin içerisinde octacosanol varlığı kolesterol seviyesinin düşmesine, felç riskinin azalmasına ve diğer zararlı etkilerin ortadan kaldırılmasına olanak sağlar. Ruşeym de bulunan yüksek miktardaki omega 3 yağlı asitleri de omega 6 asitlerinin negatif etkisini yok etmekte ve kardiyovasküler sisteminizi korumaktadır.

3.Yaşlanma Önleyici

yaacc8aycc88lacc88c2b1_48115960-copy

Ruşeym, cilt sağlığı veren ve saç kaybını önleyerek yaşlanma önleyici bir özeilliğe sahip olup, bu gücünü de içerisinde bulunan bol miktardaki vitamin ve besin değerlerinden almaktadır. Ruşeym tüketimi bu saymış olduğumuz etkilerden faydalanmanın doğal bir yolu olarak ifade edilebilir. Fakat bazı kişiler ve firmalar, ruşeymin direk olarak kullanımını azaltmak adına, ruşeymi çeşitli kozmetik ürünlerine ekleyerek bu şekilde faydalanmanızı sağlamaktadır. Ruşeymin içerisinde bol miktarda E vitamini de bulunur. Bu vitaminin günlük düzenli olarak tüketiminin çok çeşitli faydaları vardır. Düzenli olarak tüketildiğinde içerisinde bulunan protein ve vitaminler insan vücudunu pozitif yönde etkileyerek, sedef hastalığı, güneş yanıkları, egzema, kırışıklıklar ve saç dökülmesini engellemektedir.

4.Atletik Performans

POW9q

Son popüler araştırmalara göre ruşeym, yüksek miktarda octacosanol alımını doğal olarak sağlamakta, bu da ona ergojenik bir kalite vermektedir. Bunun anlamı ise diyetleriniz içinde bulunan ruşeym, gücünüzü ve performansınızı arttıracaktır. Bunu da depolanmış enerjiyi harcayarak, yeni enerji üreterek biyokimyasal süreci düzenleyerek gerçekleştirir. Ancak bu sistemin çalışmasını engelleyen pek çok değişken de bulunmaktadır. Vücudunuza yabancı ve zararlı ve doğal olmayan maddelerin girmesi, güçlenmenizi engelleyici etkiler yapacaktır. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için fast food olarak bilinen hazır gıdaları tüketmeyiniz.

5.Hücresel Metabolizma

Healthy_Bones

Ruşeymin içerisinde bulunan birçok vitaminden biri olan B vitamini, oldukça faydalı etkiler yapmaktadır. B vitamini bileşiklerinden niasin, tiamin ve folat içerir. Bunlar da hücresel metabolizma sağlığının korunmasında, besleyicilerin de karbonhidratlardan, yağlardan ve glikozdan, hücreler için kullanılabilir bir enerji kaynağına dönüştürülmesini sağlar. Tiaminin bir diğer özelliği de kronik obezite rahatsızlığını meydana getiren metabolik düzensizliklere karşı savaşır. Yüksek metabolizma hızına ulaşmanın anlamı, daha fazla doğal enerji, daha fazla başarılı kilo kaybı ve daha fazla güç demektir. B vitamininin kaynakları, tahıllar ve yüksek besleyici bir kaynağa sahip tam buğday ürünleridir. Bu tip besinler tüketerek B vitaminin yukarıda saymış olduğumuz faydalarından doğal ve sağlıklı bir şekilde faydalanabilirsiniz.

6.Kas Sağlığı

Muscle-types

Diyetlerdeki en iyi protein kaynağı tam buğdaydan gelmektedir. Sporcuların iyi bileceği üzere protein, kas oluşumuna ve kas sağlığına olanak veren yegane besinlerden biridir. Ayrıca dokuların hasar görmesini engeller, vücuttaki enerji seviyesini düzenler, homeostasise yardımcı olur ve vücudun genel dengesinin sağlanmasında önemli bir göreve sahiptir. Protein ayrıca spor yapan kişilerin şekillenmesinde ve kas kütlesinin artmasında görevlidir. Ruşeym de tahıl kaynaklı bir besin olduğu için içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır. Bu sayede yeterli miktarda protein alımına destek olarak ruşeym de tüketebilir ve vücut sağlığını koruyup, şekillenebilme imkanına sahip olursunuz.

7.Kanser

immune-system-1024x571

Ruşeymin bir diğer faydası da kanser etkilerini azaltmaktır. Gündelik diyetlerin içerisine yeterli miktarda ruşeym eklenmesi durumunda, çeşitli kanser hastalıklarına karşı vücudun direnci artacaktır. Ruşeymin kanser üzerinde etkilerine gelecek olursak; temel seviyede glikoz metabolizmasını kesmek üzerine etkilerinden dolayı kanser hücrelerini tetikleyen sistemi engellemiş ve durdurmuş olur. Bu faydalar kanser hücrelerinin ve tümör hücrelerinin ölümüne sebep olur. Ruşeymin kanser üzerinde çok güçlü etkileri vardır.

Böylelikle genel olarak bilgi verdiğimiz ruşeymin, ayrıntılı olarak maddeler halinde açıklamalarına da değinmiş olduk. Şimdi de ruşeym tüketiminin çeşitli yan etkilerini açıklayıp yazımızı sonlandıracağız.

Fazla Ruşeym Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Genel olarak ruşeym tüketmenin herhangi bir yan etkisi yoktur. Ancak aşırı tüketimlerde çeşitli yan etkiler de meydana gelebilmektedir. Bunlardan biri de yüksek kalori oranıdır. Ruşeym ve diğer buğday ürünleri sağlık açısından faydalar içerse de, yüksek kalori miktarına sahiptir. Günlük kalori miktarı hesaplanarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Aksi durumda sağlıksız bir şekilde kilo almanıza sebep olacaktır.

Diğer bir zararı da gluten içermesidir. Büyüyen hücrelerin gluten alması zararlıdır. Ruşeym gibi diğer buğday ürünleri de belirli bir miktar gluten içermektedir. Gluten tüketimi sindirim sistemi için rahatsızlık verici olabilir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için glutensiz besinler tüketmenizi tavsiye ederiz. Böylece çok daha rahat bir sindirim sistemine sahip olacaksınız.

Vermiş olduğumuz bilgiler ile ilk olarak ruşeymin faydalarına değinik. Devamında da ruşeym tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ve çeşitli yan etkilerinden bahsettik. Böylece yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Gördüğünüz üzere ruşeymin yan etkileri oldukça az olmasına rağmen, vücut ve zihin sağlığı için çok çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Besin Değerleri

 • Karbonhidrat (g): 45 8.9
 • Protein (g): 11 2.1
 • Yağ (g): 9 1.8
 • Lif (g): 15 3
 • Kolesterol (mg): 0 0
 • Sodyum (mg): 0 0
 • Potasyum (mg): 0 0
 • Kalsiyum: 0 0
 • Vitamin A: 0 0
 • Vitamin C: 0 0
 • Demir: 0 0

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.