Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rutubet Lekesi Nasıl Çıkar?

Genellikle kapalı alanlarda olan rutubet sorunu evimizde ortaya çıktığında tedirgin oluruz. Ev kiralarken veya alırken rutubet oluyor mu diye hemen bakarız. Çünkü rutubet kötü koku yanında insan sağlığına da zararlıdır. Rutubetli evlerde insanın ruhu da daralır. Sık sık havalandırmadığımız evlerde ortaya çıkan rutubet sorunu için yeterli sayıda pencere ve yeterli ışık olması bu sorunu ortadan kaldırabilir. Evlerimizden rutubetin ana sorunu ise evin iyi yalıtılmamış olmasından kaynaklıdır. Evde rutubet olduğunu anlamanız mümkündür. Evin içinde keskin bir çürük meyve kokusuna benzer bir koku varsa evinizde rutubet vardır.

Duvardan Rutubet Lekesi Nasıl Çıkar?

Sadece görünüş ve kötü koku açısından değil rutubet insan sağlığına da çok zararlıdır. Duvardaki rutubet lekesi evlerdeki yalıtım eksikliğinden meydana gelir. Oda içinde sıcaklığın artması ile duvarların terleme yapması nedeniyle olur. Bodrumda ve banyolarda daha sık bu lekelere rastlanır. Duvardaki rutubet lekeleri her zaman siyah olmayabilir bazen sarı ve kahverengi olur.Tavan ve duvarlarda oluşan bu lekeleri engellemek için evinizi sık sık havalandırın. Evinizin iç kısımlarına ısı yalıtımı döşetmekte bu lekelere ve kokuya çare olunabilir. Bu şekilde odanızın sıcaklığı normal olacak ve rutubet lekeleri oluşmayacaktır. Evin fazla havalanmaması ve ışık görmemesi nedeniyle oluşan bu lekelere çözüm bulabilirsiniz.

Öncelikle tavanızda ve duvarlarınızda oluşan bu lekeleri elinize bir kuru bez alarak lekeler iyice gidene kadar silin. Sildiğiniz bu bölgeye zımparayla kazıyın. Zımparaladıktan sonra bir beze çamaşır suyu dökün. Bezi alarak zımparaladığımız yeri iyice silin. Çamaşır suyu duvardaki lekelerin oluşmasını ve küf mantarların ölmesine yol açar. Daha sonra bir kovaya temiz bir su koyun ve bir bezi temiz suyla ıslatın. Zımparaladığınız ve çamaşır suyla sildiğiniz yeri şimdide temiz ve ıslak bir bezle silin. Bu işlemle duvardaki rutubet lekelerinin ne kadar çok geçtiğini fark edeceksiniz. Evdeki kokuyu ve duvarlardaki bu lekelerin çıkması içinizi ferahlatacaktır.

Çamaşır Üzerindeki Rutubet Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşırlarımızın üzerinde küf yani rutubet lekeleri olduğunda rahat rahat kullanmayız. Genelde yağmurda ıslanmış kıyafetlerde rutubet kokusu ve küf lekeleri ortaya çıkar. Çamaşırlarımız çamaşır makinesinde fazla sürede kaldığında oraya bu kokular çıkar. Bu sorunlar maalesef ev hanımlarının başının belasıdır. Bunların önlemlerini alabiliriz. Rutubet lekelerini limon ve tuzla ıslattıktan sonra kurutmak lekelere iyi gelecek çözümlerdendir. Rutubet lekelerini ortadan kaldırmak için öncelikle çamaşırlarımızın etiketinde yazan yıkama talimatlarına uymalıyız. Çünkü yıkayacağımız en yüksek dereceyi ve çamaşır makinesindeki uygulayacağımız programa bakmak gerekiyor.

Çamaşırlarınızı amonyaklı suyla yıkamanız iyi gelecektir. Rutubet lekelerinde diş fırçasını alarak lekenin olduğu bölgeyi fırçalayın. Yaptığınız bu fırçalama işlemi işe yarayacaktır. Çamaşırımıza zarar vermeyecek şekilde en yüksek sıcak suda yıkamamız gerekmektedir. Bu lekelerin en büyük düşmanı sıcak sudur. Pamuk olan çamaşırlarda zaten bu sorun olmayacaktır. Çamaşır suyu kullanmakta çözüm yollarındandır. Çamaşır suyu giysilerinizin renklerini soldurabileceği için beyazlarda kullanılması gerekir. Çamaşır suyu lekelerde çok etkilidir. Rutubet lekelerinde başka bir yol ise beyaz sirkedir. Beyaz sirke lekelerinizde oldukça etkili olacaktır. Öncelikle bir kovaya suyumuzu dolduruyoruz.Doldurduğumuz suyun içine beyaz sirke atıyoruz ve çamaşırlarımız içinde beyaz sirke olan olan kovamıza koyuyoruz ve 1 saat bekliyoruz. Sonucunda ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.