Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Rutubetli Havanın Sağlığımızı Tehdit Eden 8 Zararı

Birçoğumuz hayatımızda en azından bir kez rutubetli bir ortamda bulunmuşuzdur. Nefes alış verişlerinizi bile etkileyecek derece bir rahatsızlık hissine neden olan rutubetli ortamlar insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olabilmektedir. Özellikle rutubetli ortamlarda büyüyen çocuklar ilerleyen dönemlerde ciddi rahatsızlıklar yaşayabilirler. Rutubet aslında ıslaklık anlamına gelir. Ortamdaki su veya nemin yüksek olduğu durumlar için kullanılan rutubet, genellikle düzgün havalandırılmayan ve uygun ısıtma yapılmayan evlerde ortaya çıkar. Bodrum katları, güneşin az geldiği kuzey cepheye bakan odalar, banyo ve tuvalet gibi suyun yoğun olduğu bölgeler rutubetin en çok görüldüğü yerlerdir. Bıraktığı kötü koku ile rutubeti hemen hissedebilirsiniz. Ayrıca pencere ve duvarlarda küfle karşılaşmanız demek o ortamın rutubetli olduğu anlamına gelir. Duvarlarda küflenme ve boyalarda dökülme varsa rutubet ortamı adeta çürütmeye başlamıştır diyebiliriz. Biz de bu yazımızda rutubetin insan sağlığı üzerindeki etkilerini sizler için konu aldık. Gelin ortamdaki nemin bize nasıl zararlar verebileceğine beraber göz atalım.

1. Küflenme ve Sağlığımıza Zararları

Rutubetin en önemli etkisi küflenmeye yol açmasıdır. Küf dediğimiz koyu renkli birikintiler aslında birer mantar çeşididir. Tıpkı diğer mantarlar gibi küf mantarının da oluşması için belli ortam koşullarının sağlanması gerekir. Bunların başında sıcaklık ve nem gelmektedir. Eğer rutubetli bir eviniz varsa ve uygun sıcaklık koşulları sağlanmışsa küf mantarı üremeye ve evinizi ele geçirmeye başlayacaktır. Duvarlardan pencerelere, mobilyalardan ahşap eşyalara kadar her yerde üreyebilen küf mantarları önlem alınmazsa ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. En basitinden küf ile temas etmek burun kanallarında, gözlerde ve boğazda tahrişe neden olabilir. Kaşınma, hapşırma ve öksürme ilk belirtiler arasındadır.

2. Küf Alerjisi

Bazı insanların küfe karşı alerjisi olabilmektedir. İlk belirtileri hapşırma, öksürük, konjesyon, burun arkasında akıntı, gözlerde sulanma ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkar. Küf sporlarının soluduğunuz havaya karışmasının ardından ortaya çıkabilecek bu belirtiler özellikle yağmurlu günlerde artış gösterebilir. Hipersensitivite pnömonisi ismi verilen durum küf sporlarına hassas kişilerde zaman içinde daha da gelişebilir. En sık görülen Hipersensitivite pnömonisi olan ve çiftçi akciğeri ismi verilen durumda ateş, üşüyerek titremeler, kanlı balgam ve kas ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkar ve akciğerdeki nedbe dokusu kalıcı hasara uğrar. Uzun süre küflü ortamlarda bulunmak ve küf iel temas edilen işlerde çalışmak bu hastalığa yol açabilmektedir.

3. Küf Kaynaklı Astım

Astım hastası bireylerin aynı zamanda küfe karşı alerji gerliştirmesi durumunda ortaya çıkan küf kaynaklı astım, hasta bireyde çok şiddetli astım krizlerine sebebiyet verebilmektedir. Astım hastası olan kişilerin rutubetli ortamlarda bulunmaları ani bir astım krizi için hazırlıklı olunması anlamına gelmektedir. Bu nedenle eğer astım hastasıysanız rutubet ve küf şüphesi yaşadığınız ortamlarda bulunmamaya ve ortamı en kısa sürede terk etmeye dikkat etmelisiniz.

4. Allerjik Bronkopulmoner Aspergillozis

Mantar kaynaklı bu akciğer hastalığı olan Allerjik Bronkopulmoner Aspergillozis da yine küflü ve rutubetli ortamlarda bulunmaktan oluşmaktadır. Akciğerde ortaya çıkan enfeksiyonların vücuda bile yayılabildiği bu hastalık, astımla aynı belirtileri gösterdiği için ancak doktor tarafından teşhis edilebilmektedir.

5. Aşırı Duyarlılık Zatürresi

Havadaki küf sporlarının solunması sonucu akciğerlerde iltihaplanma meydana gelir. Çok sık rastlanılmasa da son derece tehlikeli bir hastalık olabilmektedir. Hastalığa yakalandıktan sonra tozlu bir ortamda bulunmak bile sizi rahatsız edebilir.

6. Romatizma

Vücudumuzun hareketini sağlayan kas ve iskelet sistemimizde şişlik, ağrı, hareket sınırlamasına yol açan romatizmanın neden meydana geldiği hala tam olarak bilinmemektedir. Yaş, cinsiyet ve genetik gibi faktörlerin etkili olduğu romatizmanın rutubetli ve soğuk yerlerde bulunan insanlar daha fazla görüldüğü de tespit edilmiştir. Bu nedenle uzun süreler boyunca rutubetli bir evde yaşamış ya da böyle bir ortamda çalışmışsanız ilerleyen yaşlarda romatizma ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

6. Alerjik Mantar Sinüziti

Havadaki küf sporlarının solunması sonucu sinüslere yerleşmesi ve buralarda gelişmesi sonucu ortaya çıkan alerjik mantar sinüziti aslında bir sinüs enfeksiyonudur. Ama normal bir sinüzite göre çok daha şiddetli bir hal alabilir ve ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilir.

7. Rutubetli Ortamda Çocuklar

Bebek ve çocuk sağlığı için ortamın belli bir nem düzeyinde tutulması son derece önemlidir. Henüz tam olarak gelişmemiş ciğerlere sahip olan çocuklar rutubet ve küf mantarından yetişkin bir insana göre çok daha fazla etkilenir. Uzun süre boyunca rutubetli bir ortamda yaşayan çocuklarda ilerleyen yaşlarda ciddi solunum yolu hastalıkları ortaya çıkabilir. Büyümelerinden bağışıklık sistemlerine kadar her konuda etkili olan nem ve rutubete dikkat edilmelidir.

8. Bağışıklık Sistemine Zararları

Rutubetli ortam demek her türlü bakteri ve mikrobun çok daha hızlı üremesi anlamına gelir. Bu da bağışıklık sisteminizin zayıflaması, çok daha kolay hasta olmanız ve çok daha geç iyileşebilmeniz anlamına gelir. Bu nedenle bulunduğunuz ortamın nem dengesini kontrol etmeyi, evinizi sık sık havalandırmayı ve doğru bir ısıtma uygulaması yapmayı unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.