Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabah Güneşinin Sizi Depresyondan Çıkaracak 7 Faydası

Özellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde vücudumuzda mevsim geçişlerinden kaynaklı bazı değişiklikler yaşanmaya başlayabilir. Güneşin doğma ve batma saatlerindeki değişiklik biyolojik saatinizi değiştirdiği için uykusuzluktan depresyona kadar birçok farklı etki ortaya çıkabilir. Özellikle bu dönemde kendinizi mutsuz, halsiz ve sıkıntılı hissediyorsanız bunun sebebi yeterli güneş ışığını almıyor olmanız olabilir. Biz de bu yazımızda sizler için güneş ışığının ruh ve beden sağlığınızı nasıl etkilediğini konu aldık. Gelin sabah güneşi ile nasıl daha sağlıklı olunabileceğine beraber göz atalım.

1. Depresyona Karşı Sabah Güneşi

Siz de hava kapalı iken kendini depresyonda hissedip evde oturan güneş açtığında kendini sokağa atmak isteyenlerden misiniz? Eğer bu ruh haline sahip bir bireyseniz mevsim geçişlerinde ani depresyonlar yaşıyor olmanız muhtemeldir. Güneşle beraber değişen biyolojik saatinizi düzenlemek aslında çok basit. Sabah uyandığınızda sadece yarım saat güneş ışığı altında oturmak ya da güneşli bir ortamda bulunmak ruh halinizi tamamen değiştirebilir.

2. Halsizlik ve Umutsuzluğu Güneş İle Yenin

Eğer sabahları çok erken saatlerde kalkmıyor ve yeterli güneş ışığını alamıyorsanız beyninizdeki kimyasal maddelerin düzeyleri farklılık gösterebilir. Normalde olması gerektiğinden farklı dağılım gösteren bu kimyasallar nedeniyle kendinizi umutsuz, depresif ve halsiz hissedebilirsiniz. Bunun önüne geçmek için öncelikle uyku düzeninizi güneşe göre ayarlamanız ve yeterli güneş ışığını aldığınızdan emin olmanız gerekmekte. Sabah güneşin size veridiği enerji ile yürüyüş yapmak ya da en azından kahvaltınızı balkonda güneş ışığı içinizi ısıtırken yemek bile ruh halinizi tamamen değiştirebilir.

3. Mevsim Geçişlerinin Çözümü Sabah Güneşi

Bildiğimiz üzere hava değişimi ve güneşin doğma batma saatleri değişince sadece ruh halimizde değil vücudumuzda da belli değişiklikler meydana gelmeye başlıyor. Kabızlık, uykusuzluk, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi belirtiler göstermeye başladıysanız bunun sebebi değişen mevsim olabilir. Bu belirtiler ortaya çıkalı 1-2 hafta olduysa ve hala kendinizi kötü hissediyorsanız bir şeyler yapmanın tam sırası. Biraz daha erken ya da geç saatlerden uyanarak biyolojik saatinizi güneşe göre ayarlar, vücudunuz için yeterli uykuyu alır ve fiziksel aktivitelerinizi artırırsanız mevsim geçişlerinin yarattığı kabızlık ve baş ağrısı gibi fizikler etkilerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

4. Odaklanma Ve Motivasyon İçin Güneş Işığı

Sürekli yapay ışıkların bulunduğu, güneşin görünmediği kapalı yerlerde oturmak ve çalışmak beyninizin potansiyelini ortaya çıkarmasına engel olabilir. Eğer yaptığınız işe odaklanamıyor, canınız hiçbir şey yapmak istemiyor ve kendinizi sürekli uzaklara dalmış gitmiş şekilde buluyorsanız bunun sebebi yeterli güneş ışığı almayışınız olabilir. Verimli bir çalışma için öncelikle yeterli uykuyu aldığınızdan emin olmalısınız. Daha sonrasında çalışma saatlerinizi mümkünse güneşe göre ayarlamayı deneyebilirsiniz. Birçok kişi sabah erken saatlerde daha verimli çalıştığı için önemli ve dikkat gerektiren işlerinizi bu saatlerde yapmayı deneyebilir. Ara sıra mola vermek, hafif egzersizler yapmak ve vitamin ağırlıklı beslenmek de işteki veriminizi arttıracak etkenler olabilir.

5. Kadınlarda Daha Fazla Görülüyor

Mevsim geçişlerinde yaşanan depresyon erkeklere göre kadınlarda daha fazla görünüyor. Çok sayıda farklı nedenden evde daha fazla vakit geçirmek zorunda kalan kadınlar yeterli güneş ışığını alamadıkları için mevsim geçişlerinde depresifleşmeye daha meyilli oluyorlar. İş hayatı, ev işleri ve çocuklar derken kendilerine vakit ayıramayan kadınların öncelikle uyku düzenlerini güneşe göre ayarlamaları ve her gün güneş ışığından faydalanarak kendilerine vakit ayırmaları bu depresyonu yenmede yardımcı olabilir. Sabah güneş ışığında yapılacak ufak bir yürüyüşe ve hafifi egzersizlere bir şans tanıyabilirsiniz.

6. Güneş Işığının Faydaları Saymakla Bitmiyor

Sadece kendinizi kötü hissettiğinizde değil güneş ışığı ile her gün kendinizi daha canlı, enerjik ve mutlu hissedebilirsiniz. Sağlığınız için güneşe önem verin çünkü güneş kas ve kemik yapınız güçlendirir, kemik erimesine karşı sizi korur, böbrekler ve karaciğer için faydalıdır, çocukların gelişimini destekler, kalsiyum emilimine yardım eder, kolesterolü düzenler, metabolizmayı hızlandırır, romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir, birçok kanser türüne karşı koruma sağlar, uykusuzluğu düzenler ve regl ağrısından sırt ağrısına kadar birçok ağrıya iyi gelir. Ayrıca D vitaminini en çok güneşten alabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

7. Depresyonu Hafife Almayın

Eğer kendinizi mutsuz, umutsuz, yorgun ya da çaresiz hissediyorsanız bu her zaman önemlidir. Psikolojik sağlık da tıpkı fiziksel sağlık gibi önemlidir. Bu konuda yardım istemekten çekinmemelisiniz. Her şeyin üstesinden kendi başınıza gelmek zorunda değilsiniz. Bunu yaşayan sadece siz değilsiniz ve kendini sizin gibi hisseden milyonlarca insan olduğuna emin olabilirsiniz, yalnız değilsiniz. 🙂

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.