Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabah Koşusunun Sağlığa Faydaları

Günümüz endüstriyel dünyasında hazır gıdaların, cips kola gibi abur cuburların, bol şekerli ürünlerin tüketilmeye başlanmasıyla birlikte obezite, kalp hastalıkları, şeker hastalığı gibi birçok sorun iyice gün yüzüne çıkmaya başladı. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere tüm dünyada obez olan insan sayısı gün geçerek artmaya devam ediyor. Eğer bu durumun önü alınmaz ise bu obezite sorunu birkaç on yıl içerisinde dünyada en büyük sağlık sorunu haline gelebilir. Hemen hemen her problemin çözümü olduğu gibi bu probleminde birden fazla çözüm yolu var. Bu çözüm yollarından belkide en önemlisi sayılabilecek çözüm yöntemi ise sabah koşusudur. Sabah koşusunun hem fiziksel anlamda hem de mental anlamda insan sağlığına faydaları vardır. Bu yazımızda sizlere sabah koşusunun faydalarından bahsedeceğiz.

Sabah Koşusu Neden Yapılmalı?

Koşmak insanın günün herhangi istediği bir anında rahatlıkla yapabileceği bir spordur. Peki neden öğlen ya da akşam koşusu değil de sabah koşusu bu kadar önemlidir. Uzmanlar sabah koşusunun çok önemli olduğunu söylerler. Çünkü sabahları hava temiz olduğundan dolayı bol miktarda oksijen içerir. Bol oksijenli ortamda koşu daha fazla yağ yakmak demektir. Ayrıca sabahları insanlar daha dinç olurlar ve bedenleri koşmaya daha yatkın bir halde olur. Bunlarla birlikte yağ yakımı açısından sabahleyin koşmanın önemi büyüktür. Gece boyu insan vücudunda büyüme hormonu salgılanır, karbonhidratlar tüketilir ve geriye kalan tek enerji kaynağı vücudumuzda depolanmış olan yağlardır. Çok abartmamak şartıyla sabah yapılan koşular ciddi miktarlarda yağ yakımına sebep olur. Ama gün içerisinde koştuğumuz takdirde vücut o gün kazanmış olduğu enerjiden tüketmeye başlayacaktır.

Sabah Koşusu Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle her şeyde olduğu gibi düzgünce uyulabilecek bir program yapmak gerekiyor. Yatmadan önce sporda giyilecek ayakkabı, eşofman, tayt , t-shirt her ne varsa hazırlanmalı, kalkılınca boşa vakit harcanmamalı. Erken yatıp 7 – 8 saat arası uyunmalı ki vücut dinlenmiş olsun. Bu sayede kendinizi daha tazelenmiş hissedebilirsiniz.

Koşuya başlamadan önce ısınma hareketleri yapılmalı. Isınma hareketleri, kan akışını hızlandırmasının yanı sıra kaslarıda gevşeterek vücudu koşuya hazır hale getirir. Yoksa ters bir hareketle kolayca sakatlanabilirsiniz.

Ayrıca sabah koşusu için koşuya uygun güzel mekanlar seçilmeli. Asfalt kenarlarında ve kaldırımlarında koşmak hem sağlık açısından hem de yaptığımız sporun bizi sürekli teşvik etmesi açısından pek uygun yerler değildir. Koşuyu parklarda, bahçelerde, bol ağaç olan yeşil mekanlarda yapmak iyi ve faydalı olacaktır. Bu sayade hem güne mutlu hem de zinde başlarsınız.

Bu arada bazı insanlara sabah koşusu yapmak zor geliyor olabilir. Bu gibi durumlarda basit çözümler üretilebilir. Örneğin, hedeflenen mesafe uzak geliyorsa ilk başlarda hedeflenen mesafenin yarısına ulaşıp tekrar dönülebilir. Dönüş yolundayken insanlar kendilerini daha iyi ve huzurlu hissederler.

Ayrıyeten koşuya hızlı başlanmamalı, istikrarlı bir şekilde koşulabilecek bir tempoda koşu sürdürülmeli. Aksi takdirde çok hızlı koşmak insanı çabuk yıldırır. Vücut kendini gereken yüksek tempoya, koşmaya alıştıkça hazırlar.

Buna ek olarak, koşulurken zihinler meşgul edilmeli. Bu sayede koşu daha eğlenceli hale gelir. Koşarken müzik dinlemek ve koşuyu arkadaşlarla yapmak, koşuyu eğlenceli hale getirir ve zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz.

Bunun dışında koşudan dönüldükten sonra insanlar kendilerini ödüllendirmeli. Bir çay veyahut kahveyle birlikte ağır olmayan güzel bir kahvaltı yenilmeli. Bu tavsiyeler koşunuza yardımcı olacaktır.

Sabah Koşusu Kahvaltıdan Önce mi Sonra mı Yapılmalı?

Kilo vermek isteyenlerle kilosunu korumak isteyenler olarak iki durum var. Kilo vermek isteyenlerin kesinlikle aç bir şekilde koşması gerekiyor. Çünkü sabah aç karnına koşulduğu zaman vücuttaki karbonhidrat gece yakılıp bulunmadığından ötürü direk yağ yakımı gerçekleşiyor. Bu vesileyle kilolu olanlar vücut yağlarını yakmış olacaklardır.

Kilosunu korumak isteyenler ise sabah kahvaltı yapmalarında sıkıntı yok. Fakat genede dikkat etmeleri gereken bir husus var. Kahvaltı koşuya çıkmadan en geç 1 saat önce yapılmalı ve sindirimi kolay hafif şeyler yenilmeli. Aksi takdirde vücut, kahvaltıyı sindiremediği için koşma sırasında kesilme meydana gelir. Muz, ceviz, fındık gibi yiyecekleri koşuya çıkmadan önce yemek idealdir. Hem sindirimi kolay hem de enerji verir.

Sabah Koşusunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

1. Sabah koşmak kan basıncının düşmesine yardımcı olur

Kan basıncına sabah koşusunun yararlı etkileri vardır. 40 ile 60 yaş arası gönüllülerin katıldığı bir araştırma katılımcıların uyku düzeni ve kan basınçları takip edilmiştir. Katılımcılardan egzersiz yapmaları istenmiştir. Katılımcılar da sabah 7, öğlen 1, akşam 7 olmak üzere 3 ayrı grup olmak üzere egzersiz yapmıştır. Sabah egzersiz yapanların gün içinde % de 10, gece ise % de 25 kan basınçlarında azalma görülmüştür.

2. Daha hızlı kilo verdirir

Sabah yapılan koşu metabolizmanın gün boyunca hızlı çalışmasını sağlar. Bunun yanında aç karnına yapılan sabah koşusu, gece vücut karbonhidratları yakmış olduğundan dolayı direk yağ yakımı gerçekleştirerek hızlı kilo vermeyi sağlar. Depolanan yağ yakımının üzerine gün içerisinde hızlı bir şekilde çalışan metabolizma vücudun daha çabuk yağ yakmasını sağlar. Artan bir metabolizma vücutta daha fazla kalori yakımını gerçekleştirerek vücudun daha hızlı kilo vermesini sağlar. Bu sebeple hızlı kilo vermek için sabahları koşmak gerekir.

3. Stresi önler

Gün içerisinde sık sık stres ile karşılaşılır. Oluşan bu stresin birçok sebebi bulunur. Stres oluşumunu önlemek veya stresten kurtulmak için vücudun rahatlamaya ihtiyacı vardır. Stres anında gergin bir yapıya bürünen vücudu koşu ile rahatlatmak mümkündür. Sabahları yapılan koşu vücudu yüksek tempoda çalıştırmaya yöneltecektir. Spor sonrasında vücut yoğun tempodan daha rahat bir tempoya geçerek gevşeyecek ve gün içerisinde bu şekilde devam eder. Bu sebeple gün içerisinde karşılaşılabilecek olan streslerin çoğuna yenik düşmeyerek sakinliğini koruyacaktır.

4. Dikkat dağınıklığını önler

Genel olarak odaklanamama sorunu olarak da bilinen dikkat dağınıklığını sabah koşuları ile gidermek mümkündür. Sabah saatlerinde yapılan koşularda vücudun aktiviteleri artmakta ve gün boyu zinde kalınır. Artan beyin ve vücut aktiviteleri doğrultusunda beyin daha çabuk odaklanabilir. Dikkat bozukluğu gibi beyin merkezli sorunları azaltmada için sabah saatlerinde koşu oldukça etkilidir.

5. Daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar

uyku

Uyuma birçok insan temel problemlerdendir. Sabahları yapılan spor vücudun gün içerisindeki metabolizmasını ciddi derecede arttırır. Bu sebeple artan metabolizmanın sonucunda vücut gün içerisinde normal zamana göre daha fazla yorulur. Daha fazla yorulmanın sayesinde gün sonunda vücudun uyku ihtiyacı artar. Bu sebeple uyumakta problem yaşayan insanların sabah yapacakları spor ile gün sonunda uykuya daha çok ihtiyaç duyduklarını göreceklerdir ve gün sonunda daha rahat bir uyku çekeceklerdir.

 6. Eklem ve kemik sağlığını korur

kemik erimesi

Sabah koşularında eklemler ve kemikler daha fazla çalışır. Günlük olarak düzenli sabah koşusu yapan kişilerin eklem ve kemik hareketlerindeki artışlarından dolayı osteoporoz ve artrit hastalıklarına yakalanmaları büyük ölçüde önlenir. Ayrıca sürekli olarak kemiklerin çalıştırılmasından dolayı kemiklerin ani kırılmalarını önler. Bu sebeple kemikler ve eklemler için uzun vadede koruyu bir görev görür. Ancak sabah koşusu sırasında kullanılacak olan koşu ayakkabılarını uygun seçmek gerekir. Çünkü yanlış ayakkabı seçimi eklem ve kemiklere zarar verebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.