Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabah Yorgunluğu İçin Doğal Tedavi

Bazı zamanlarda insanlar sabah yataktan çıkmakta zorlanır. Yorgunluk, mevsimsel hava sıcaklığı, yoğun iş temposu, stres, yanlış beslenme ya da uykusuzluk gibi birçok faktöre bağlı olarak kendini sabahları yorgun hisseder. Bu tür faktörler insanların sabah yorgun bir şekilde uyanmasına neden olur. Bunun yanı sıra, aynı zamanda kansızlık, depresyon ya da tiroit hastalığı da sabah yorgun bir şekilde uyanmanın sebepleri arasında yer alır. Bu tür faktörler ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Sabah yorgun uyanmak, gün içerisinde çalıştığınız iş yerinde, işinize odaklanmayı, mutlu ve enerjik olmanızı engeller. Sabah yorgun uyanmanın bazı bitkisel tedavi yöntemi bulunur. Bitkisel tedavi yöntemlerinden herhangi birini düzenli bir şekilde uygulayarak, sabah yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

Sabah Yorgunluğu için Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sabah yorgun uyanıyorsanız, mutlaka hayatınızda eksik ya da yanlış olan bir durum olduğunu anlamına gelir. Bunun için yapacağınız bitkisel yöntemlerle kısa bir süre içerisinde eski enerjik halinize geri dönebilirsiniz.

1. Meyve Suyu

Doğal Tedavi

Meyvelerin içerisinde yer alan doğal şeker ile kaybettiğiniz enerjinizi tekrar geri kazanabilirsiniz. Meyve hem tok kalmanızı sağlar hem de sabahları enerjik bir şekilde uyanmanıza yardımcı olur. Her sabah düzenli bir şekilde içeceğiniz taze sıkılmış meyve suyu ile günlük ihtiyacınız olan enerjiyi alabilirsiniz. Her sabah meyve suyunu taze olarak, meyve sıkacağından elde edebilirsiniz. Eğer yine enerjiniz düşerse, gün içerisinde tekrar içebilirsiniz.

2. Sebze Tüketimi

Doğal Tedavi

Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin düzenli olarak her gün tüketilmesi insan sağlığı için çok önemli. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olan bir insan, güne her zaman enerjik bir şekilde başlar. Sabah uyandığında herhangi bir yorgunluk ya da halsizlik hissetmez. Yeşil yapraklı sebzelerden olan ıspanak ya da çemen otunu günde en az bir öğün olacak şekilde tüketmeniz gerekir. Ispanak ya da çemen otunu buğulama ya da fırında pişirerek tüketebilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzeler insan vücudunun hemoglobin seviyesini arttırır. Aynı zamanda insan vücudunun demir ve potasyum minerallerini arttırarak, vücudun daha enerjik olmasını sağlar.

3. Yeşil Çay

Doğal Tedavi

Büyük oranda antioksidan içeriğine sahip olan yeşil çay hem sağlık hem de sabah yorgunluğunu ortadan kaldırmak için çok önemli bir besin. Aynı zamanda yeşil çay stresi ortadan kaldırmada çok etkili bir sonuç elde etmenizi sağlar. Yeşil çayın üretimi aşamasında, yaprakları siyah çaya göre daha az işlendiği için daha sağlıklı bir çay. Hamilelik ve daha sonraki aşama olan emzirme sürecinde yeşil çayın tüketilmesi sakıncalı olabilir. Aynı zamanda düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza danışmadan yeşil çay içmeyin.

Yeşil çay yapmak için, bir su bardağı suyu kaynatın ve içerisine bir tatlı kaşığı yeşil çay ilave edin. Bir süre beraber kaynattıktan sonra, ılık bir kıvama gelmesi için bekletin. Ilık bir kıvama gelince içerisine doğal tatlandırıcı olan bal ilave ederek içebilirsiniz. Yeşil çay idrar yollarını çok çalıştırdığı için günde 2 fincandan fazla içmemek gerekir. Her gün düzenli bir şekilde içeceğiniz yeşil çay ile sabah yorgun uyanmanın önüne geçebilirsiniz.

4. Meyan Kökü

Doğal Tedavi

Sabah yorgun kalkma sorununu engellemek için meyan kökü iyi bir alternatif olabilir. Odunsu sapları olan ve aynı zamanda mor çiçekleri olan meyan kökünü yılın her mevsiminde olan bir bitki. Sabah yorgunluğunu engellemek için yapılan bitkisel tedaviler arasında ilk sıralarda yer alır. Meyan kökünün içeriğinde yer alan flavonoid ve saponin gibi maddeler sayesinde yorgunluğu giderir. Daha çok enerjik olmanızı sağlar. Aynı zamanda insan vücudunda yer alan böbrek üstü bezlerinde tonik etkisi oluşturarak, enerjinin daha çok artmasına yardımcı olur. Sabah yorgunluğunu yok etmek için düzenli bir şekilde kullanılması gereken meyan kökü karaciğer, şeker ve aynı zamanda böbrek hastalığında tüketilmemesi gerekir. Hamilelik ve emzirme döneminde meyan kökü bitkisi tansiyonu yükselttiği için tüketilmesi sakıncalı olabilir.

Meyan kökünü her sabah çay şeklinde içerek, güne daha mutlu ve enerjik bir şekilde uyanabilirsiniz. Bunun için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tatlı kaşığı meyan kökü bitkisi ilave edin. Bir süre beraber kaynattıktan sonra, ılıması için biraz bekletin. Meyan kökü bitkisi ılık bir kıvama gelince içebilirsiniz. Meyan kökü dünyanın birçok ülkesinde enerji içeceği olarak tüketilir.

5. Ginseng

Doğal Tedavi

Ginseng, özellikle Çin’de çok sık kullanılan meşhur bir bitki. Yorgunluğu yok etmek ve insan vücudunun kaybettiği enerjiyi tekrar sağlamak için uzun süredir dünyanın birçok ülkesinde kullanılır. Bu özelliğinden dolayı uzun yaşam iksiri olarak da bilinir. Ginseng bitkisi pozitif enerjiyi açığa çıkarır ve tetikler. Aynı zamanda insan vücudundaki kan dolaşımını da arttırarak tüm bedeni ve zihni canlandırır. Sabahları yorgun bir şekilde uyanıyorsanız, bunu engellemek için her sabah ginseng bitkisini çay şeklinde tüketebilirsiniz. Bunun için bir su bardağı suyu kaynatın ve içerisine ginseng bitkisini ilave edin. Bir süre bu şekilde kaynattıktan sonra ılık bir kıvama gelmesi için bekleyin. Ilık bir kıvama gelen ginseng bitkisi çayını her sabah içebilirsiniz.

6. Arı Poleni

Doğal Tedavi

İnsan vücudunda ortaya çıkan birçok önemli hastalığın tedavisinde arı polenine ihtiyaç duyulur. Özellikle kansızlık, romatizma ve hepatit hastalıkların tedavisinde kullanılır. İçeriğinde yer alan yüksek oranda B grubu vitaminler ile sinir hücrelerini destekler. Bu sayede sabah yorgun olarak uyanma sorununuzu tamamen giderir. Arı polenini her sabah meyve suyu ya da sütün içerisine bir tatlı kaşığı koyarak içebilirsiniz. Düzenli olarak arı poleni tükettiğiniz zaman vitamin, mineral, demir ve aminoasit değerleriniz normal bir seviyeye gelir.

7. Üzüm Çekirdeği

Doğal Tedavi

Üzüm çekirdeği içeriğinde çok güçlü bir antioksidan barındırır. Antioksidan sayesinde insan vücudunda yer alan tüm hücreleri oksijenin zararlı etkilerinden korur. Üzüm çekirdeğinin insan vücuduna katkısı bununla sınırlı değil. Üzüm çekirdeğinin içeriğinde yer alan maddeler ile yorgunluk ya da halsizlik gibi sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Her sabah ya da gün içerisinde içtiğiniz herhangi bir içeceğin içerisine bir tatlı kaşığı koyarak içebilirsiniz. Aynı zamanda bir kase yoğurdun içerisine koyarak da tüketebilirsiniz. Düzenli olarak üzüm çekirdeği tükettiğiniz zaman sabahları eğer yorgun bir şekilde uyanma sorununuz varsa, bu soruna ideal bir çözüm olur.

8. Ceviz

Doğal Tedavi

Cevizin içeriğinde çok yüksek oranda antioksidan bulunur. Aynı zamanda omega-3 yağ asidinin en önemli kaynağı olan ceviz insan vücudunda yer alan damarlar için tam koruma sağlar. Cevizin faydaları arasında en önemli olanı ise, sabahları yorgun bir durumda uyanmanızı engellemesi. Vücudunuzda oluşan stresi tamamen yok ederek, sabahları daha enerji dolu ve mutlu uyanmanıza yardımcı olur. Bunun için günün herhangi bir saatinde, istediğiniz oranda ceviz tüketebilirsiniz.

9. Keten Tohumu

Doğal Tedavi

Keten tohumunun içerisinde büyük oranda B 12 vitamini bulunur. B 12 vitamini hem sinir sistemi hem de hafıza için çok önemli. B 12 vitaminin insan vücudunda eksik olması durumunda yorgunluk, sinirlilik ve depresyon gibi sağlık sorunları ortaya çıkar. Bu tür sağlık sorunlarını yok etmek için düzenli olarak keten tohumu tüketebilirsiniz. Keten tohumu beden ve zihin yaşlanmasını da geciktirir. Sabahları yorgun bir şekilde uyanıyorsanız, düzenli bir şekilde keten tohumu tükettiğiniz zaman herhangi bir yorgunluk belirtisi kalmaz. Aynı zamanda keten tohumunun içeriğinde yer alan Omega-3, Omega- 6 ve Omega-9 yağ asitleri sayesinde insan vücudunun daha enerjik bir yapıya kavuşmasını sağlar.

10. Biberiye

Doğal Tedavi

Akdeniz Bölgesi’ne ait bir bitki olan biberiye sinirleri yatıştırma ve aynı zamanda kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak için ideal bir besin. İnsanların en büyük sorunu yorgunluğu hafifletir. Eğer sabahları yorgun bir şekilde uyanıyorsanız, düzenli olarak biberiye tükettiğiniz zaman bu sorun ortadan kalkar. Biberiye bitkisini çay şeklinde her sabah ya da günün farklı zamanlarında içebilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir bardak suyu kaynatın ve içerisine bir tutam biberiye otunu ilave edin. Bir süre daha birlikte kaynattıktan sonra, ılık bir kıvama gelmesi için bekletin. Ilık bir kıvama gelince içebilirsiniz. Yorgunluğa neden olan sinir sistemini yatıştırır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde tüketilmesi sakıncalı olabilir. Biberiye otunu salataların üzerine ilave ederek de tüketebilirsiniz.

11. Siyah Çay

Doğal Tedavi

Kafein oranı yüksek olan çaylar arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde sabah yorgunluğunuza iyi bir çözüm olabilir. Yüksek kafein oranı olduğu için hamilelik ve emzirme dönemlerinde içilmesi gece uykusunu kaçırabilir. Siyah çayı kendinizi daha enerjik hissetmek ve yorgunluğu yok etmek için düzenli olarak gün içerisinde içebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.