Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabahları Ayak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak ağrısı, ayakların gün boyunca vücudun ağırlığını taşımasından ya da farklı problemlerden dolayı oluşan ve yaşam kalitesini bozan bir unsurdur. Sabahları yataktan ayağınızdaki ağrı yüzünden kalkamıyorsanız bunun altında yatan neden yorgunluk ile ilgili basit bir sorun olmayabilir. Bu nedenle sabahları ayak altında oluşan ağrıların nedenleri araştırılmalı ve nasıl geçebileceğine karar verilmelidir.

Sabahları Ayak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

ayak

Sabahları oluşan ağrıların nedeni yorgunluktan dolayı olmasının yanı sıra aşağıda sıraladığımız rahatsızlıklardan herhangi biri yüzünden de olabilir.

1. Topuk Dikeni

Sabahları oluşan ayak ağrısının nedeni topuk dikeni olabilir. Bunun nedeni günlük etkinliklerden sonra bütün ağrıların uyku esnasında ayakta toplanmasıdır. Ayakta toplanan ağrı sabah uyandığınızda attığınız ilk adımlarınızda kendini gösterir. Aynı zamanda bir yerde uzun süre oturup kalktığınızda topukta ağrı meydana geliyorsa bunun nedeni kesinlikle topuk dikenidir. Topuk dikeni yürüme mesafesini azaltır ve yürürken şekil bozukluklarına neden olur bu yüzden kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir problemdir.

Topuk dikeni çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır ve topuk kemiğinin altında kalsiyum birikimine bağlı olarak meydana gelen sert çıkıntıdır. Topuk dikeni olarak isimlendirilmesinin sebebi şeklinin dikene benzemesidir. Topuk dikeninin boyu 1-2 cm kadar uzayabilir ve bu çıkıntı röntgen filminde görülebilir. Topuk bölgesinde şiddetli ağrıya yol açan durum topuk bölgesindeki yumuşak dokunun ve bağ dokusunun iltihaplanmasıdır.

Topuk dikeni aşağıdaki sebeplerden dolayı meydana gelebilir.

 • Herhangi bir sebepten dolayı oluşan yürüme bozukluğu,
 • Ayak topuğunda ve yumuşak dokuların bulunduğu bölgeye yük bindirilen sporlar, aşırı egzersiz, işte uzun süre ayakta durmanızı gerektiren meslekte çalışmak,
 • Ortopedik olmayan, uzun süre kullanmanıza rağmen ayağa tam olarak oturmayan, eskiyip işlevini kaybetmiş olan ayakkabıların uzun süreli kullanımında,
 • Düztaban olmak, çok kemerli ayak şekli, şeker hastası olmak,
 • Hızlı kilo artışı olan kişilerde kilodan dolayı topuğa uygulanan basınç,
 • Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı topuk dikeni riskini artırır.

2. Nasır

Ayağın belli bir bölgesinde sürtünme veya baskı meydana geldiği zaman cilt baskıya tepki olarak nasırları oluşturur. Nasır her yerde görülebilir fakat ayak basınca daha çok maruz kaldığı için çoğunlukla ayakta görülür. Sıkan ayakkabıları tercih etmek, yüksek topuklu ayakkabı giymek, ayağın fazla kemikli olması, yürüyüş bozuklukları ayakta nasır görülmesine sebep olabilir. Nasır her zaman belirti göstermeyebilir. Nasır oluşurken oluşan bölgede keskin bir ağrı hissedilir. Yumuşak nasırlarda basınç olmadığı zaman ağrı hissedilmez fakat sert ve geniş nasırlarda ağrı daha belirgindir.

3. Tendon Zedelenmesi

Sabah meydana gelen ayak ağrısının sebebi ayak tendonunun hasar görmesi olabilir. Tendon zedelenmesinin meydana gelmesinin sebebi kasların aşırı zorlanmasıdır. Genellikle sporcularda meydana gelen tendon hasarına, trafik kazası, yapısal bozukluk, yüksekten düşmek, uygunsuz ayakkabı seçimi ve zorlama neden olabilir. En yaygın görülen belirtisi zedelenen bölgede oluşan ağrıdır. Bunun yanı sıra sızlama, karıncalanma, şişme gibi belirtiler de görülebilir.

4. Doku Zedelenmesi

Doku zedelenmesi iki şekilde gerçekleşebilir. Birincisi doğrudan etkili olarak ayak dokusu zedelenmesidir. Kesici, zedeleyici bir madde ile vücuda zarar verilmesi sonucu oluşur. İkincisi direkt etkili zedelenmedir. Bunun meydana gelmesinin sebebi ayak ve ayak bileğinin esneme sınırını aşarak esnetme ve zorlamadır. Ayakta doku zedelenmesi, aniden koşma, çarpma durumları, ani dönüş yapmak gibi ani hareketler, ısınmadan spor yapmak, trafik kazası durumlarında ortaya çıkar.

Sabahları Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

ayak masajı

 • Ayağınızdaki ağrıyı geçirmek için öncelikle ayağınızı ılık suya koyup dinlendirin. Daha sonra şok etkisi yaratıp ayağınızın rahatlamasını sağlamak için ayağınızı soğuk su dolu bir kaba koyun. Bu şekilde ayağınızdaki ağrı hafifler.
 • Ayağınızı rahatlatmak için gün içerisinde ayağınızı dinlendirin ve ılık suda bekletin.
 • Ayağın kalp seviyesinden yukarıda tutulması kan dolaşımına iyi gelir. Her gün yaklaşık 10 dakika ayağınızı kalp seviyesinden yukarıda tutmanız ayakların rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Gün içinde ayakta sabit dururken baskıyı tek bir ayağınıza vermeyin. Ayaklarınızı değişimli olarak kullanın.
 • Ayaklarınızı çok yormamaya çalışın ve ayakkabılarınızı değiştirerek gitmeyi tercih edin.
 • Ayağınızın altına cam şişe veya tenis topu gibi bir cisim koyarak ayağınızı ileri geri hareket ettirin. Bu hareket ağrıyı dindirir ve ayağınızı rahatlatır.
 • Ağrıyan bölgenize ve ayağınıza masaj yapın. Masaj yapmak kan dolaşımını düzenleyerek ayağınızın rahatlamasına yardımcı olur.
 • Eğer ayak ağrılarınız nasırdan kaynaklanıyorsa evde tedavi uygulamak yerine doktora görünün.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.