Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabahları Bulanık Görme Neden Olur?

Sabahları uyandığınız zaman, etrafınızı bulanık bir şekilde görüyor ve görmekte problemler yaşıyor olabilirsiniz. Bulanık şekilde görme, pek fazla üzerinde durulmayan fakat ciddi hastalıkların belirtisi olabilen bir göz rahatsızlığıdır. Bulanık görme durumunun altında yatan çeşitli fizyolojik ve patolojik sebepler söz konusu olabilir. Tek seferde meydana gelebilen bulanık görme durumu genelde kendi kendine geçer ve tedaviye gerek kalmaz.

Lakin uzun vadeli ve kendi kendine geçmeyen, kendini sürekli olarak tekrarlayan olgular önemli bir göz rahatsızlığına işaret edebilir. Sabahları bulanık görme durumu ilerleyen safhalarda kişilerin gün içinde de bulanık görmesine, görüş bozukluklarına, görme bozukluğuna bağlı mide bulantısı ve baş ağrısına sebep olabilir. Şayet sizlerde de bu şekilde bir problem mevcutsa, en kısa zamanda bir göz doktoruna gidip muayene olmanızı öneririz. Sizlere yazımızda sabahları bulanık görmeye neden olabilecek faktörleri ve tedavisini anlatacağız.

Sabahları Bulanık Görmenin Nedenleri Nelerdir?

Sabahları bulanık görme bazı göz hastalıklarından kaynaklanabilir. Kişide gözlerde ışığa karşı duyarlılıkta bozulma, görme keskinliğinin azalması ve görme alanı kusuru olarak ortaya çıkabilir. Kişinin görme yeteneği zayıf ışıkta ve alacakaranlıkta ya da aydınlık ortamlarda azalabilir. Ağrı duyumu ile beraber ışığa karşı aşırı derecede duyarlılık göstermeye fotofobi adı verilir. Kırılma kusuru veya diğer göz hastalıklarına bağlı olmayan görme bulanıklığına ve görmede azalmaya ise ambliyopi adı verilir. Bu tür rahatsızlıklar dışında, sabahları bulanık görmeye neden olabilecek diğer faktörlerden aşağıda bahsettik.

1. Katarakt

Katarakt adı verilen göz rahatsızlığı, göz merceğindeki saydamlığın yitirilmesi sonucu gözde meydana gelebilen bir hastalıktır. Kişide görme netliği kaybolur. Bu durum ani olarak gerçekleşmeyip, zaman içinde yavaş yavaş ilerler. Katarakt hastalığı olan kişide, sabahları ışığa adaptasyonun hızlı olması gerektiği evrede ya da ani olan ışık değişmelerinde, gözde bulanık görme çok daha yoğun bir biçimde yaşanabilir.

2. Işık Hassasiyeti

Sabah vakitlerinde, bulanık görme durumunun en yaygın nedenlerinden birisi, ani uyanma ile beraber gözün ışığa adapte olamamasıdır. Görülen bu durum saniyeler içinde göz bebeğinin ışığa göre kendisini ayarlaması ile kısa süre içinde düzelir. Görülen bazı göz hastalıklarında, göz bebeğinde oluşan problemlere bağlı olarak göz bebeğinin bu ayarlama işlemi, çok daha geç olarak meydana gelebilir. Böyle bir durumda kişi bulanık görme problemi yaşar.

Sabah vakitlerinde kişinin bulanık görmesi, ani olarak ve hızlı bir şekilde uyanması ile de oluşabilir. Görülen bu durum sinir iletiminde bozulmaya ve gecikmeye sebep olabilir. Böyle bir durumda kişi ilk olarak net bir şekilde göremeyebilir. Kişide sinir iletiminde düzelme ile beraber hızla netleşme sağlanabilir. Bu durumun sık sık yaşanması sinir iletimi ve göz sinirlerinde bir hasar ya da tümör olduğunun habercisi de olabilir. Bu sebeple muhakkak uzman bir göz doktoruna gidip gerekli tetkikleri yaptırmak gerekir.

Sabahları Bulanık Görmenin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katarakt rahatsızlığının tedavisinde, göz mercekleri cerrahi operasyon ile değiştirilir. Böylece kişiler net bir görüşe kavuşur. Cerrahi operasyon sayesinde, sabahları ya da gün içinde tekrar eden bulanık görme sorununun kısa süre içinde geçmesi sağlanır.

Işığa karşı hassasiyet durumunun önlenmesi amacıyla kişi sabah güneşi ile direkt olarak temas etmekten kaçınmalıdır. Çünkü bu durum ilerleyen safhalarda, gözde çeşitli hasarlar oluşmasına neden olabilir.

Görme bulanıklığı halk tarafından pek fazla önemsenmese de, insanın hayat kalitesi bakımından en önemli organlarından biri gözdür ve asla ihmale gelmez. Bu nedenle bulanık görme yani göz bulanıklığı dediğimiz sorunlar yaşanması durumunda, vakit kaybetmeden uzman bir göz doktoruna başvurmalı ve gereken kontrolleri yaptırmalıyız. Doktor bizim için uygun görmüş olduğu tedavi sürecine başlar. Gözün içinde bulunan ve net bir şekilde görmemizi sağlayan sinir lifleri en ufak bir sorun yaşadığı takdirde göz bulanıklığı gibi görme problemleri ortaya çıkabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca göz hastalıkları ihmal edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.