Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabahları Burun Akıntısı Durumu Nasıl Geçer?

Sabahları uyandığınız zaman burnunuzdan belirli bir miktarda akıntı geldiğini fark edersiniz. Bu sorun sürekli olarak yaşandığı zaman kronik bir hale gelebilir. Burun akıntısı rahatsız edici bir duruma gelerek, kişinin sağlıklı bir uyku süreci geçirmesine de engel olabilir. Bu sebeple sabahları verimli ve uykunuzu almış bir şekilde uyanamazsınız. Aynı zamanda gün içerisinde halsiz ve yorgun olmanıza da neden olabilir. Her yaştan insanda sık sık görülen burun akıntısı ciddi bir sebebin belirtisi olarak görülebilir.

Sabahları Burun Akıntısı Durumu Nasıl Olur?

sabah burun akıntısı durumu

Sabahları, uyandığınız zaman ortaya çıkan burun akıntısı her yaşta insanda sık sık görülebilen bir durum olabilir. Bu rahatsız edici durumun birçok oluşum nedeni olabilir. Özellikle bazı mevsim geçişlerinde daha sık meydana gelir. Bahar aylarında havada bulunan polen ve birçok alerjen maddeye karşı insan vücudu daha duyarlı olur. Bu durum da vücutta bazı tepkiler oluşmasına neden olabilir. Alerjinin en çok görülen belirtisi ise sabahları oluşan burun akıntısıdır. Burunda meydana gelen patalojik sağlık sorunları ve fizyolojik rahatsızlıklar burun akıntısına yol açabilir.

Burunda birtakım sebeplere bağlı olarak tümör ortaya çıkabilir. Ciddi bir sağlık sorunu olan tümör oluşumu, vücudun herhangi bir yerinde de ortaya çıkabilir. Ancak burunda tümör oluşursa, bu durumun en önemli belirtileri arasında sabahları fark edilen burun akıntısı olur. Aynı zamanda burunda yapısal olarak meydana gelen geniz eti de bu duruma yol açan sebepler arasında yer alır.

Burundan akıntı gelmesinin en sık karşılaşılan sebebi sinüzit olabilir. Bu sağlık sorunu, kafanın içerisinde yer alan sinüs boşluğunun iltihaplanması ve enfeksiyonudur. Sinüzit ortaya çıkan belirtiler nedeniyle can sıkıcı bir hastalığa dönüşse de çözümsüz değildir. Özellikle burun akıntısı, baş ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler şeklinde kendini gösterebilir.

Omurilik sıvısı kafatasında birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen delik aracılığı ile vücuda sızar. Beyin omurilik sıvısında sızıntı gibi bir sağlık sorunu genel olarak daha önceden kafa travması geçirmiş, obezite ve sinüs sorununa sahip olan insanlarda çok sık görülebilir. Bu hastalığın en belirgin belirtisi ise sabahları meydana gelen burun akıntısı. Aynı zamanda baş ağrısı, görme ve işitme yeteneğinin zayıflaması gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Zaman zaman burun mukozasında yaşanan deformasyon sonucunda burun akıntısı oluşabilir. Gece, uyuduğunuz zaman eğer oda nemsiz kalıyorsa, burun mukozası her nefes alıp, verişinde biraz daha zorlanır. Bu sorunu azaltmak için insan vücudu tepki olarak mukozanın ıslanmasına neden olur ve burun akıntısına yol açabilir. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri beyindir. Beyin ya da beyin zarında birtakım faktörlere bağlı olarak hastalıklar oluşabilir. Bu hastalıkların ortak şikayetleri arasında genelde burun akıntısı yer alır.

Sabahları Burun Akıntısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

sabahları burun akıntısı sorunu

Genel olarak, daha çok sabahları burun akıntısı sorunu görülebilir. Bu sorunla uyanmak herkesi rahatsız eder. Sabahların oluşan burun akıntısı uyandığınız zaman, kendinizi halsiz ve yorgun hissetmenize neden olur. Kronik bir duruma gelirse eğer, kişinin yataktan kalkması daha çok zorlaşır ve bu durum iş ya da sosyal hayatını olumsuz bir şekilde etkiler. Bu sorunu yok etmek için ilk olarak altında yatan sebebin tespit edilmesi gerekir.

Burun akıntısı oluşumunun gerçek sebebi eğer bakteri ya da virüs kaynaklı ise, tıbbi bir yardım alınabilir. Düzenli olarak kullanılması gereken ilaçlar enfeksiyonu ortadan kaldırmada etkili olabilir. Evde de bazı tedavi yöntemleri uygulayarak, bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Örneğin hidrasyon yöntemini düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Burun akıntısına yol açan neden, eğer sinüzit ise, günde 2,5 ya da 3 litreye yakın su içmeniz gerekir. Aynı zamanda gün içerisinde bol sıvı almaya çalışın, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin güçlenmesi için düzenli olarak meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin. Doğal antibiyotik özelliğine sahip olan soğan ve sarımsağı gün içerisinde yemeye çalışın. Özellikle soğan ve sarımsak tüketimi, sinüzitten kısa bir sürede kurtulmanızı sağlayabilir.

Başka bir yöntem ise, buhar solumak. Buhar özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında burun tıkandığı zaman yapılabilir. Bir kasenin içerisine kaynar su ilave edin ve içerisine birkaç damla nane yağı, okaliptüs ve çay ağacı yağı damlatın. Başınızın üzerini bir havluyla kapatın. Derin nefes alıp, verin. Bu uygulamayı birkaç kere yaptığınız zaman burun akıntısı sorununa çözüm olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.