Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabahları Şiddetli Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Sabahları baş ağrısı ile uyanmanın birçok sebebi bulunur. Bunların bazıları çevresel etkenlerden kaynaklanırken bazıları ise kronolojik olup bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu sebeple baş ağrısı için uygulanacak olan tedavinin seçimi için öncelikli olarak kaynağın iyi tespit edilmesi gerekir. Teşhis doğru yapıldıktan sonra uygun tedavi uygulanmalıdır. Bu sebeple bizde sizler için bu yazımızda sabahları oluşan baş ağrıların sebeplerini ve bunlara uygulanabilecek olan tedavileri anlattık.

Sabahları Oluşan Şiddetli Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Baş ağrısı

Sinüs bölgesinde oluşan bazı durumlar sabahları baş ağrısı oluşumuna sebep olabilir. Yanakların üst kısmında, gözler ve burun arkasında bulunan sinüs bölgesinde iltihap oluşumu baş ağrılarına sebep olabilir. Genel olarak başın ön kısmında ve yüzde yoğunlaşan sinüs kaynaklı baş ağrıları kendilerini özellikle günün başlangıcında şiddetli bir şekilde gösterir. Geçici bir süre etkisini gösteren bu baş ağrılarının yanında boğazda ağrıma ve burun ve geniz akıntısı da kendini gösterir.

Bir hafta içerisinde 2 veya daha fazla ağrı kesici alınması baş ağrı oluşumunu tetikler. Başın her iki kısmında sabahları oluşan baş ağrıları ilaçların etkisi ile giderek artar. Bu durum bir ay içerisinde 15 defadan fazla kendini gösterebilir. Bu tip baş ağrılarına sebep olan ilaçlar genellikle kafein, migren ilaçları, aspirin, dekonjestandır. Bu tip ilaçların kullanımını azaltmak veya tamamen bırakmak sabahları oluşacak olan ağrıların şiddetini azaltır. Ancak bu ilaçların bırakılması alışkanlık durumunuza göre birkaç hafta alabilir.

Gerginlik baş ağrısı olarak adlandırılan baş ağrıları genel olarak baş ve boyun bölgenizin bir mengene tarafından sıkıştırılma hissinin oluştuğu kasılma sebepli ağrılardır. Nadiren veya dönemsel olarak kendini gösteren gerginlik baş ağrıları anksiyete, öfke ve stres gibi etkenler tarafından oluşabilir. Giderek kronikleşen bu baş ağrıları sabah uyandığınızda veya günün geç saatlerinde hissedilebilir ve gerginlik kaynaklıdır.

Küme baş ağrısı olarak bilinen baş ağrısı sizlere çalar saat etkisi gösteren bir ağrı türüdür. Çünkü bu baş ağrısına maruz kalan kişiler sabahleyin veya geceleyin uykunun en yoğun olduğu anda baş ağrısı ile uyanabilirler. Oluşan bu küme baş ağrıları genellikle ani olarak başlar ve etkisini kısa sürdürür. Ancak oluşan bu ağrı durumları gün içerisinde 4 kez ve her gün tekrarlanabilir. Oksijenin bol olduğu ortamlarda vakit geçirmek, hayatınızda ufak değişiklikler yapmak ve ilaç kullanmak bu ağrı ile baş etmenizde size yardımcı olabilir.

Sabahları oluşan ağrının sebeplerinden biriside kan şekerinin hızlı bir şekilde düşmesidir. Sabah uyanıldığında kanda olması gereken şeker seviyesinin altında bir şeker seviyesi olursa bu baş bölgesinde ağrı etkisi yaratır. Bu tür bir durumla karşılaşılması durumunda kişi vakit kaybetmeden kan değerlerinin ölçümünü yaptırmalı ve kanda düşüklüğüne sebep olan faktörleri araştırmalıdır. Ayrıca şeker hastalığı riskini de göz önünde bulundurmalıdır. Şeker hastalarının kullanmış olduğu gece insülinin veya oral diyabet haplarının yetersiz kalmış olması baş ağrısına ve baş dönmesine sebep olabilir.

Sabah görülen baş ağrılarının düzenli olarak yaşanması, bireyin beyninde patolojik bir bozukluğun olabilme ihtimalini gösterir. Bu tür durumda hayati önem açısından erken teşhis yapılmalıdır. Erken teşhisin yapılabilmesi için kişinin baş ağrılarının başlaması ile birlikte bir nöroloji uzmanına gitmesi ve gereken tetkikleri yaptırması gerekir.

Sabah Oluşan Baş Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısı

  • Şakak bölgesine, kaşların ortasından alın bölgesine doğru ve burun deliklerinden hemen üzerinden kenarla doğru masaj yapmanız baş ağrısına iyi gelir. Masajı yaparken cildinizi gerdirerek masajı yapmanız daha etkili olacaktır.
  • Stres ve gerilim kaynaklı baş ağrılarında yapılması gereken bu ortamdan uzaklaşarak bir yürüyüşe çıkmanızdır. Açık havada yapacağınız yürüyüş sizleri rahatlatarak baş ağrınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Strese dayalı baş ağrılarında yapılabilecek diğer bir yöntem ise sessiz ve karanlık bir odada bulunmaktır. Burada üzerinizdeki stres azalacak ve kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. Böylelikle oluşan baş ağrısı azalacaktır.
  • Vücudunuzdaki kasıntıyı ortadan kaldırabilmek için sıcak duş alabilirsiniz veya ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletebilirsiniz. Ayağınızı suda beklettikten sonra çorap giyerek uzanın ve dinlenin. Böylelikle beyinde yükselmiş olan kan akışı ayaklara yönlendirilir ve baş ağrınız sona erebilir.
  • Herhangi bir bez parçasını soğuk suya sokarak veya herhangi bir poşete buz koyarak başınıza hafifçe bastırın. Bu ağrınızın azalmasını sağlayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.