Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabahları Yatağınızı Topladığınız İçin Sağlığınızdan Olabilirsiniz!

Düzenli bir ev ortamı için birçoğumuz daha yataktan kalkar kalkmaz hemen yatağı toplarız. Misafirperver bir toplumdan gelmenin etkilerinden biri de evinizde yatağın hep toplu olmasıdır. Çünkü bir misafir gelse sanki yatak odamızda ağırlayacakmışız gibi, yatağı çarşafları alt üst görürse diye çekiniriz. Küçük bir çocuk ne zaman ki kendi yatağına sahip olur ilk öğretilen şeylerden biridir yatak toplamak. Peki, evimiz düzenli görünsün diye düşünüp hemen topladığımız yatağımız, sağlığımız için ne kadar faydalı? Sabah hemen yatak toplamanın aslında oldukça zararlı olabileceğini biliyor musunuz? Bilim adamları incelemiş biz de size sabah yatak toplamanın neden zararlı olduğunu listeledik. Gelin bu listeye beraber göz atalım!

1. Yapılan Araştırmalar Yatak Toplamanın Zararlı Olduğunu Gösteriyor

Londra’daki Kingston Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre yatak toplamak sağlığımız açısından pek de faydalı değil. Bunun sebebi aslında yatağınızda yalnız yatmıyor olmanızdır. Biz onları göremesek de çarşaflarımızı ve yatağımızı milyonlarca mite ve akarnitle paylaşıyoruz. Bu mikroskobik boyuttaki canlılar insanda sağlık problemlerine yol açabilmekte.

2. Mayt (Mite) Nedir?

Mikroskobik boyutlarda bir asalak olan maytlar, insan derisi ile besleniyor. Farkında olmadan vücudunuzdan dökülen deri parçaları maytlar için birer ziyafet niteliği taşıyor. 1 gram insan derisinin milyonlarca mayta yiyecek olabildiğini biliyor muydunuz? Üstelik bu görünmeyen canavarlar her geçen saniye çarşaflarımıza, yorganlarımıza ve yatağımıza dışkılarını bırakmaktan da geri kalmıyorlar. Yapılan araştırmalar uzun süre boyunca kullanılan yatakların ve nevresim takımlarının mayt dışkısı, mayt yumurtası ve maytların diğer atıkları ile dolu olduğunu göstermiştir.

3. Maytların Sebebiyet Verdiği Sağlık Problemleri

Maytlar insan derisinden beslendikleri için yataklarda ve koltuklarda yaşamaya meyillidirler. Yatağınızın çarşafını sürekli değiştiriyor bile olsanız maytlar yatağın içerisinde yaşayabilirler. Bu nedenle her gece yatağınıza yattığınızda kaşınmaya başlıyorsanız bunun sebebi yatak mikropları olan maytlar olabilir. İnsan derisi ile temas ettiklerinde size kaşıntı hissi verebilirler. Ayrıca bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar da başlatabilirler. Yastık kılıflarınızdan soluduğunuz mayt atıkları nedeniyle astım gibi solunum yolu problemleri ortaya çıkabilir.

4. Akar Nedir?

Akarlar da tıpkı maytlar gibi gözle görülemeyen mikroskobik canlılardır. Özellikle tozlu ortamlarda bulunan bu canlılar sıcağı ve nemi sever. Yatağınızdan halınıza, mobilyalarınızdan yastığınıza kadar her yerde olan akarların, 1 gram toz tanesi içerisinde 19.000 – 20.000 adet akar bulunabilir. Kaşınmanıza ve kimi zaman kızarıklara neden olan bu canlılar görünmüyor olsalar da insan vücudundaki etkileri büyük olabilir. Özellikle halılarda emekleyen çocuklar için büyük tehlike oluşturan bu mikroorganizmalardan kurtulmak aşırı derecede zordur.

5. Yatak Toplamanın Yatağınızdaki Mikroorganizmalara Etkileri

Sabah uyandığınızda bütün gece terlediğinizi ve vücut ısınızın arttığını fark etmişsinizdir. Zaten bu nedenle yataktan çıktıktan sonra insanlar daha çok üşürler. Bütün gece boyunca vücudunuzun ısısı ile sıcaklığı artan yatağınız, bütün bu yatak canlılarının üremesi için gerekli mükemmel ortamın ilk koşulunu sağlar. Doğal olarak yatağınız henüz sıcakken yatağı toplamanız, havalandırmadan kapatmanız maytları mutlu edip arttırmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Bununla beraber bütün gece boyunca terlediğiniz için yatağınız siz hissetmeseniz bile kuru değil, hafif nemli kalır. Yani yataktaki canlıların üremesi için mükemmel ortamın ikinci koşulu sağlanmış olur. Sabah hemen yatağınızı toplayarak yatağınızdaki yaklaşık 1.5 milyon canlının üreyip iki katına çıkması ve sizi hasta etmesi için harika bir fırsat vermiş oluyorsunuz.

6. Bu Canlılardan Nasıl Kurtulabiliriz?

Birçok ülkede çarşaf temizliği için özel spreyler yapılmış durumda. Kimyasallarla bu canlıların belli bir süre üremesini engelleyebilir ve rahat bir nefes alabilirsiniz ama bu en sağlıklı yöntem değildir. Bazıları buharlı temizleyicilerin yataktaki mikroorganizmaları öldürdüğünü düşünse de bu da kesin bir çözüm değildir. Eğer yatağınızı paylaştığınız bu minik canavarların size zarar vermesini istemiyorsanız sabah uyandığınızda bırakın yatağınızın içi güneş görsün. Yorganınızı açık bırakın ve biraz cam açın. Temiz hava yataktaki sıcaklığı ve nemi temizlerken güneş mikroorganizmaları öldürecektir. Ayrıca bu araştırmayı yapan bilim adamları, nevresim takımlarınızı sık sık yıkayıp değiştirmeniz gerektiğini ve yataklarınızı havalandırıyor bile olsanız uzun süreler boyunca kullanmamanız gerektiğini belirtiyor. Yoksa maytlar ve akarlar nedeniyle astım, egzama, kronik bahar nezlesi, değişik solunum yolu alerjileri ve hatta uykusuzluk bile yaşayabilirsiniz.

7. Bu Mikroorganizmalardan Uzak Durmak İçin

Antialerjik özellikli nevresim kılıfları maytları uzak tutmak için birebirdir. Bu nevresim takımlarından kullanarak hem mayt ve akarların yarattığı alerjik reaksiyonlardan kaçınabilir hem de yatağınızda yalnız başınıza olduğunuza emin olarak gönül rahatlığı ile yatabilirsiniz. Ayrıca kaz tüyü yastık ya da yorgan kullanıyorsanız yatağınızdaki mikroorganizma sayısının nromalden daha fazla olduğuna emin olabilirsiniz. Çünkü kaz tüyü bu organizmaların üremesi için adeta mükemmel bir ortamdır. Doğal olarak hem kendi sağlığınız hem de tüyleri yolunarak eziyet edilen hayvanların sağılığı için bu tarz ürünleri kullanmayı bırakabilirsiniz. Yatak mikroorganizmalarından kaçınmak istiyorsanız yün ya da pamuklu nevresimler de pek işinize yaramaz. En iyisi saf ipek dokulu nevresim takımları kullanmak olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.