Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabahları Yorgun Uyanıyorum, Neden Olur? Nasıl Geçer?

Uyku esnasında vücudun tüm yaşamsal fonksiyonlarının işleyişi minimum düzeye inerek enerji kaybı önlenir. Bu da vücudun hem fiziksel hem de ruhsal olarak dinlenmesini sağlar. Ancak bazı sebeplerden ötürü vücudun gece aktif olarak dinlenmesine rağmen yorgun uyanılır. Özellikle okul ve iş hayatı yoğun olan kişiler için bu durum gün içinde performans düşüklüğüne yol açar.

Sabah Yorgun Uyanmanın Sebepleri

uyuyan kadın

1. Kansızlık

Kansızlık, vücudun tüm hücrelerine oksijen taşımakla görevli olan hemoglobinin azlığından kaynaklanır. Hemoglobin hücreleri vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karşılayarak organların her birine enerji sağlar. Hemoglobin eksikliğinde organlar işlevlerini tam anlamıyla yerine getiremez ve kişi kendini her zamankinden daha yorgun hisseder.

2. Depresyon

Depresyon, vücudun yeteri kadar serotonin salgılayamamasına sebep olan psikolojik bir rahatsızlıktır. Damarların genişliğinden sorumlu olan serotoninin eksikliğinde damarlar yeterli derecede oksijen taşıyacak alan bulamaz. Bu da sabahları uyanıp yataktan kalkmak istememe, yorgun uyanma gibi sorunlara sebep olur.

3. Tiroid hastalıkları

Endokrin sisteminde önemli bir rol oynayan tiroid hormonu, kandaki şeker oranının azalıp yükselmesiyle birlikte dengesiz bir grafik sergiler. Hastalar bu durumda genelde kolayca yaptıkları işlerde bile güçsüz hissederler.

4. Kanser

Sabahları yaşanan yorgunluk çok genel bir problem olsa da bu problemi kronik bir şekilde yaşayanlar için kanser gibi hastalıklardan söz edilebilir. Kanser hücreleri, tüm bağışıklık sistemini hedef alarak bünyenin zayıflamasına ve giderek daha halsiz, güçsüz hissetmeye neden olur. Vücuttaki şekeri ve oksijeni kolayca tüketir, bu da diğer hücrelerin yeterince beslenememesine yol açar. Özellikle üçüncü ve dördüncü evrede olan hastalar sabahları uyanmakta sıkıntı çekerler.

5. Kalp rahatsızlıkları

Kalp hastalıklarının erken teşhisinde önemli rol oynayan sabah yorgunluğu hastaların gün içerisindeki hareketlerinin de kısıtlanmasına neden olur. Hastalar özellikle merdiven çıktıktan sonra nefes nefese kalır, bacaklarının vücutlarını taşıyamadığını hissederler.

6. Fibromiyalji

Fikromiyalji hastalığı yumuşak doku bozukluğu olarak tanımlanır. Hastalar sabahları eklemlerinde ve kaslarında yaşadıkları ağrılar sebebiyle saatlerce koşmuş gibi yorgun hissederler. Uyku bozukluğuna da yol açan fibromiyalji hastalığının teşhisinde belirleyici unsur ağrıların devamlı olarak aynı bölgede hissedilmesidir.

7. Uyku apnesi

Uyku apnesi nedeniyle geceleri yaşanan solunum zorluğu ve kısa süreli ani solunum durması vücudun gece boyunca yeterince dinlenememesine, çok fazla enerji harcamasına neden olarak sabahları yorgun ve halsiz bir şekilde uyanmaya sebebiyet verir.

8. Huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu rahatsızlığı belirtilerini genellikle gece uykuya dalarken kendini gösterir. Bacaklarda meydana gelen ve tam anlamıyla ifade edilemeyen ağrı, zonklama gibi belirtilerin bacakların hareket ettirilmesi isteğini artırır. Bu sebepten ötürü sabit bir pozisyonda kalmak ve uykuya dalmak zorlaşır. Uyku problemi dolayısıyla sabahları yorgun hissetmek de kaçınılmaz olur.

9. Addison hastalığı

Addison hastalığı böbrek üstü bezlerinde meydana gelen hormon düzensizliğidir. Böbrek üstü bezinden salgılanan hormonların yetersizliği sonucunda vücutta karbonhidrat ve yağ dengesi bozulur. Sabahları yorgun uyanmanın asıl nedeni ise hastaların vücutlarında ihtiyaç duyduklarından daha az enerji üretilmesidir. Bu, hücrelerin yeterince dinlenememesine ve gün içinde giderek yorulmasına neden olur.

10. İdrar yolu hastalıkları

İdrar yolunda gerçekleşen iltihaplanmalar sonucunda idrar yolu enfeksiyonları ortaya çıkar. Başta sık sık tuvalete çıkma gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu durum özellikle geceleri böbreklerin çalışmasıyla birlikte uykunun bölünmesine yol açar. Sabahları dinç bir şekilde uyanmaya engel olan bu problem kısa bir süre içerisinde antibiyotik tedavisiyle çözülebilir.

Sabah Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

kahve içen kadın

 • Stres sebebiyle ortaya çıkan dönemsel yorgunluklar için sinirlerin onarılmasına yardımcı olan biberiye çayı tüketilebilir. Demleme usulüyle hazırlanan biberiye çayının günde 1-2 bardak kadar tüketilmesi sinirlerin yatışmasını sağlar.
 • Eğer sabah yorgunluklarına ağrıyan kaslar sebebiyet veriyorsa bu problem sabahları düzenli olarak muz tüketerek giderilebilir.
 • Adrenalin duygusunu aktif hale getirerek sabahları daha enerjik hissetmek mümkün. Bu konuda yardımına başvurulabilecek bitkisel kaynaklardan biri olan meyan kökünü üç bardak suyun içerisine yaklaşık 200 gram kadar koyarak kaynatın. Sabahları aç karnına bir bardak için.
 • Sabah uyandığımda çok yorgun oluyorum diyorsanız tüketebileceğiniz bitkilerden biri de fesleğen. İçerisinde antioksidan maddeler bulundurduğu için sinirlerin uyarılmasına yardımcı olan fesleğen yapraklarını birkaç adet olmak üzere bir litre suyun içerisinde kaynatın. 10-15 dakika çayın demlenmesi için bekleyin. Bu çayı günde 2-3 kez, aralıklarla içebilirsiniz.
 • Kahvaltıda içilen bir bardak greyfurt suyu, içerisindeki organik asitler sayesinde sinirleri hızlı bir şekilde uyarır ve gün içinde daha aktif hissetmeye yardımcı olur. Greyfurt sıkıldıktan sonra asidini kaybetmemesi için hemen tüketilmesi ve greyfurtun taze olması gerekir.
 • Sabahları yaşanan yorgunlukların sebebi vitamin eksikliği olabilir. Bunun için test sonuçlarına göre doktorun tavsiye ettiği vitamin takviyelerinin düzenli olarak alınması gerekir.

Sabahları Yorgun Kalkmamak İçin Ne Yapılabilir?

 • Geceleri gözlerinizi yorarak uykuya dalmak için elinize aldığınız cep telefonları ve diğer elektronik aletlerin vücuttaki etkisi aslında beklediğiniz saatten daha geç uyumanıza neden olur. Teknolojik aletler, uyku sırasında salgılanan, vücudun dinlenmesine yardımcı olan melatonin hormonunun seviyesini düşürür ve yorgun hissederek uyanmaya neden olur. Bunun için mutlaka elektronik aletlerden uzak bir ortamda uyamaya özen gösterin. Eğer hızlı bir şekilde uyumak istiyorsanız loş bir ışıkta kitap okuyabilirsiniz.
 • Ortamın yeterince karanlık olması vücudun dinlenmesi için oldukça önemlidir. Gece olabildiğince karanlık ortamda uyumaya özen gösterin. Hatta bunun için bir uyku bandı bile kullanabilirsiniz.
 • Eğer sabah gün ışığını kapatacak bir yerde uyanıyorsanız bir an önce bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Güneşten gelen ışınlarla birlikte beyin artık uyanması gerektiğini anlar ve tüm vücudun harekete geçmesi için sinyaller gönderir.
 • Vücut sıcaklığından daha düşük bir sıcaklıkta suyla duş almak vücudun kan akışını hızlandırır ve daha dinamik hissetmeye yardımcı olur.
 • Sabahları yorgun uyanmak gün içerisindeki performansı düşürerek bir sonraki gün de aynı durumun yaşanmasına neden olur. Bu yüzden gece yatmadan önce uyku hazırlanılması ve kalitesi bir uyku süreci geçirilmesi geçir. Uyku için yapılan hazırlıklardan biri de tuvalete gitmektir. Çünkü gece uyurken de böbrekler çalışır.
 • Derin uyku tabirinin süresi ortalama 4 saat olarak tanımlanır. Bu 4 saatin kesintisiz bir şekilde uykuda geçirilmesiyle birlikte ertesi güne daha iyi hissederek başlanabilir. Gece yatmadan 2 saat evvel tüketilen besinler bu süreyi etkiler. Bu sebepten dolayı bağırsakları yoran gıdalardan uzak durulması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.