Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabırlı Olmanın Yolları

Sabırlı olmanın iyi bir şey olduğunu biliriz de nedense hep kıyısında durur bir türlü içine giremeyiz bu davranışın. Saniyeler içinde zaten sınırları belli olan sabrımızın sonuna gelir, sabrımızı zorlayanlara hak ettikleri cevabı veririz. Bundan sonra olacaklardan ise biz sorumlu tutulamayız elbette zira sabrımızı test edenler bunu hak etmişlerdir! Bu mudur gerçekten sabır? İşler istediğimiz gibi gitsin, her şey tam da biz istediğimiz zamanda ve istediğimiz şekilde gerçekleşsin diye diğer insanlara tanıdığımız süre mi? Yoksa göz yummak, dayanmak, katlanmak mı? Zamanını beklemek mi? Yeterince sabırlı olursak her şey istediğimiz gibi olur mu? Sırf sabrettiğimiz için işler yoluna girer mi? Sabırlı olmanın kime ne faydası var? Cevaplar için sabırsızlanıyorsanız, yazımızın devamını okuyup sabırlı olmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

“Sabırlı Olmak” Ne Demek?

Sabır değerli bir meziyettir bizim kültürümüzde. Kadim medeniyetlerin inanç gelenekleriyle İslamiyet öğretisinin birlikte etkili olduğu Anadolu kültüründe sabır, insanın kendini tanıması, hırslarından arınması, nefsini terbiye etmesi anlamına gelir. Bu yorumuyla insanın olgunlaşmasını, kemale ermesini, huzura kavuşmasını ifade eden sabır günümüzün değişen yaşam biçimi içinde ise beklemek, tahammül etmek, katlanmak, yoksunluk çekmek gibi olumsuz duygular uyandıran hatta bir çeşit kendine acıma halini ifade ediyor.

Tasavvufta sabır, kişiyi memnun etsin ya da etmesin her durumu kabul etmek anlamına gelir. Bu da şükretmeyi beraberinde getirir ve kişinin kendine olan saygısını artırır. Psikolojide ise sabır, yokluğuyla ele alınır. Sabırsızlık, kişinin kimi olumsuz duygu ve davranışlarının sebebi olarak kabul edilir. Sinirlilik, öfke, kendini yetersiz görme, hayal kırıklığı gibi duygular, sabırsızlığın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu ve benzer duygular gerginliği artırır hatta fiziksel şikayetlere neden olabilir. Nezaket, hoşgörü, saygı, espri anlayışı, karşısındakini dinlemek gibi tüm toplumlarda kabul gören ve insani ilişkilerin sağlıklı kurulması için çok önemli olan kişilik özellikleri, sabırlı olmakla birebir bağlantılıdır.

Sabırsızlığın Sebepleri

Bir kişilik özelliği olmasının dışında sabırsızlığın başka sebepleri de olabilir. Bazı insanlar diğerlerine göre daha sabırsızdırlar ve bu onların kişilik özelliği olabilir. Sabırsızlık hali kişilerde aniden ortaya çıkmış ve devam ediyorsa, psikolojik bir baskıdan söz edilebilir. Kendiniz değilseniz bile çevrenizdeki insanların ve özellikle çocuklarla ergenlerin her geçen gün daha aceleci, agresif hatta saldırgan olduklarını fark ediyor olmalısınız. Yapılan pek çok araştırma, beklentileri kolayca karşılanan insanların hızla yeni beklentiler içine girdiğini ve her defasında bunu daha da sabırsızca beklediklerini gösteriyor.
Sabırsızlık bazen de kişinin sahip olduğu fizyolojik ya da psikolojik bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu durumda sabırsızlığı değil, kişiyi sabırsız davranmaya iten hastalığı ele almak gerekir. Diyabet ve benzeri metabolizma hastalıklarıyla, hiperaktivite, anksiyete, panik atak, depresyon gibi psikolojik hastalıkların belirtileri arasında sabırsızlık da bulunur.
Peki sabırlı olmak bize ne kazandırır?
1- Sabırlı olmak, düşünmeden ani tepkiler vermemizi engeller. Anlık düşünce ve duygularla yanlış kararlar almamızın önüne geçer.
2- Sabırlı olduğumuz süre içinde diğer insanlara karşı daha hoşgörülü, beklentilerine de daha duyarlı oluruz. Etrafımızda olan bitenin farkına varırız. Örneğin trafikte araba kullanırken sabırlı olmak, yayalara karşı daha nazik, diğer şoförlere karşı daha saygılı olmamızı sağlar. Trafik kurallarına uymak zül gelmez. Bunun sağladığı faydayı da herhalde anlatmaya gerek yok.
3- Sabırlı olursak, yaptıklarımızı, bir sonraki adımda yapacaklarımızı ve bunun neye sebep olabileceğini düşünme fırsatımız olur. Böylece bir anda hissettiğimiz öfke duygusu hafifler ve kötü sonuçlar doğurmadan son bulur.
4- Hayattan zevk almak için sabretmek gerekir. Zaman zaten bizden bağımsız eksiliyor. Acele ederek zaman kazandığımız falan yok. Aksine zamanı kaçırıyoruz.
5- Sağlıklı insan ilişkileri sağlıklı ve etkin bir iletişimle mümkün. Bu da ancak karşımızdaki insanı dinlemeyi başarırsak gerçekleşebilir. Sürekli konuşan, kendini anlatan ama siz bir şey söylemeye kalktığınızda lafınızı kesen ya da sizi dinlemediği her halinden belli olan bir insanla birlikte olmayı kim ister?
6- Sabretmeyi başarabilen ve isteklerini, duygularını akıl süzgecinden geçirerek kararlarını verebilen insanlar hem işlerinde hem de sosyal ilişkilerinde daha başarılı olurlar. Başarı, insanın kendine olan güvenini pekiştirir.

Sabırlı Olmanın Yolları

Her birimizin doğuştan sahip olduğumuz bir kişilik yapımız var. Bunun üzerine, anne babamızın kişilikleri, bize olan yaklaşımları ve bize öğrettikleri, akrabalarımız, komşularımız, okuduğumuz okullar, başımıza gelen olumlu ya da olumsuz her olay eklenerek düşünce yapımızı şekillendirir ve davranışlarımızı doğurur. Yani hepimiz birbirimizden çok farklıyız. Tepkilerimiz gibi sabır eşiğimiz de birbirinden farklı. Birimizin asla kabul edemeyeceği ve anında tepki vereceği bir olay bir diğerimiz için son derece normal ya da en azından katlanılabilir olabilir. Doğrusunu söylemek gerekirse, sabırlı olmak herkes için giderek zorlaşıyor. Bilim insanları tarafından hız çağı olarak nitelendirilen günümüzde insanların isteklerine ulaşması da fazlasıyla kolaylaştı çünkü. Çocuklar direkt internetin içine doğuyorlar ve gerçek hayatın tek tuşla her istediğine ulaşılabilecek bir yer olmadığını anlamakta güçlük çekiyorlar. Bilgisayar ekranında ya da televizyonda yazılar, görüntüler gözlerinin önünden akıp geçiyor, olduğu yerde duran kitap yazıları ise hiç de ilgi çekici değil onlar için. Önce çocuklarımıza sonra da kendimize biraz durmayı, beklemeyi, sabırlı olmayı telkin etmemiz gerek. Bunun için neler yapabiliriz?

1. Eve Geldiğinizde Telefonunuzu Sessize Alın

Zaten ailece geçirebileceğiniz 3-4 saatiniz var, onu da esirgemeyin en sevdiklerinizden. Siz takip etmeseniz de her şey olacağına varacak zaten; çocuklarınızın büyümelerini, yürümelerini, ilk kelimelerini kaçırmayın. 10 sene sonra bugünkü fotoğraflara baktığınızda, neler kaçırdığınızı görüp üzüleceksiniz.

2. Çocuklarınıza da Sabırlı Olmayı Öğretin

Sabırlı olmanın temelleri çocuklukta atılır. Beklentileri hemen karşılanan çocukların, ilerde sabırlı bireyler olmalarını bekleyemezsiniz. Hayatta her istediklerini elde edemeyeceklerini bilmeli, beklentilerini erteleyebilmeyi, şartların olgunlaşmasını beklemeyi öğrenmeliler. Bu davranış onların ileride, elde edemedikleri şeyler için hayata küsmelerinin de önüne geçer.

3. Derin Bir Nefes Alın!

Sabrınızın taşmaya başladığını hissettiğiniz zamanlarda, nefis kokulu bir çiçek koklar gibi derin bir nefes alın. İçinizden kendinizi sakinleştirecek sözleri tekrar edin. Zaman zaman bu tür nefes egzersizleri yapmak, bunu alışkanlık haline getirmenize yardımcı olur. Günümüzde nefes egzersizleri, öfke kontrolü tedavilerinde yaygın olarak uygulanan bir metot.

4. Düşünce Yapınızı Değiştirmeye Çalışın

Sabırsız insanlar sık sık öfke kontrollerini kaybeder ve duygularını abartırlar; o an adeta dünyanın sonudur, başlarına gelen tam bir felakettir vs. Oysa bu hiç de gerçekçi bir yaklaşım değil. Böyle durumlarda zihninize, başınıza gelenin bir “felaket” değil, belki de bir “fırsat” olduğu düşüncesini yerleştirmeye çalışın. Evet o an için belki bir şeyler yanlış gitmiş olabilir ama bu asla dünyanın sonu değil, mutlaka başka bir yolu olmalı. Belki de şimdi uygun bir zaman değil, sonra yeniden denemelisiniz.

5. Uzaklaşın

Bazen sabırlı olmak, siz ne yaparsanız yapın, mümkün olmayabilir. Olaylar tamamen sizin dışınızda gelişiyor ya da ortamda sizden daha sabırsız bir başkası bulunuyor olabilir. O zaman yapılacak en doğru şey, oradan uzaklaşmak ve başka bir şeyle meşgul olmak.

6. Bir Hobi Edinin

Zihninizi, sizi sıkboğaz eden düşüncelerden uzaklaştırmak, olumlu düşünceler geliştirmek için yapmaktan zevk aldığınız işlerle uğraşın. Çiçek yetiştirmek, resim yapmak, bir yabancı dil öğrenmeye çalışmak ya da bulmaca çözmek gibi uğraşlar kendinizi dinlemenizi ve daha iyi tanımanızı sağlar.

Sabretmek öğrenilebilir bir davranış biçimi olduğu gibi aynı zamanda öğretici bir davranıştır. Sabrederken, çevremizde olup biten başka şeylerin farkına varırız. Farklı bakış açıları keşfeder, sorunlara daha uygun çözümler üretebiliriz.

Anne babaların çocuklarına karşı gösterdikleri sabırsız tutum çoğu zaman işleri daha da karmaşık hale getirir. Sabır eşiğini yükseltmek için önce kaygı düzeyini düşürmek gerekir. Çocuğunuzun davranışları sabrınızı zorluyorsa biraz sakin olup onu dinlemeye çalışın. Ani ve olumsuz tepkiler vermeniz onu daha da inatçı yapar. O inatlaştıkça ve siz sabırsız davrandıkça hiçbir meseleyi çözemezsiniz. Bu şekilde bir sonuç alamıyorsanız, dikkatini başka bir şeye yöneltmesini sağlayın. Çocuğunuzun sabrınızı zorlamasının sebebinin, sizinle daha çok vakit geçirmek istemesi olabileceğini de aklınızdan çıkarmayın. Bu şekilde davranarak dikkatinizi üzerine çekmek istiyor olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.