Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Sabun Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle bir evde en sık kullanılan ve en çok bakterilerin biriktiği yer banyo ve tuvaletler oluyor. Banyo ve tuvalet temizliklerinde genelde kireç çözümüne etkili ürünler kullanılıyor. Fakat bu alanlarda kullanılan bir de sabunlar vardır. Yer sabunları ya da arap sabunları daha doğal olacağı için bu ürünler daha çok tercih ediliyor. Fakat suyun oldukça kireçli olması hem sabunların leke bırakmasına neden oluyor hem de yüzeyde kireçlenmeye neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek pek de kolay görünmeyebilir. Fakat sizlerle paylaşacağımız yazımızın devamında yer alan pratik yöntemleri uygulayarak sabun lekelerinden oldukça kolay kurtulabilir ve banyonuzun ışıldayan yüzeyiyle birlikte aldığınız sonuçtan memnun kalabilirsiniz.

Fayanstan Sabun Lekesi Nasıl Çıkar?

Ürünlerin kullanım alanlarına göre lekelerin bölgesel olabilmesi normaldir. Bu bölgesel lekeler elbette tamamı lekeli olan bir yeri temizlemekten daha kolay bir şekilde çıkacaktır. Özellikle el yıkama lavabolarında sıklıkla kullanılan sıvı sabunlar bulunduğu alana yayılarak bir süre sonra orada iz kalmasına neden olabiliyor. Uzun süre müdahale edilmediğinde de bu lekeler kalıcı bir hal alıyor. Su aslında oldukça etkili bir çözücüdür. Fakat suyun tek başına kullanılması bazı kimyasalların giderilmesinde yeterli olmayabilir. Bunun için yapmanız gereken işlem suyla birlikte bir karışım elde etmeniz olacaktır. Eğer sizlerin de banyolarında fayanslarında sıklıkla sabun lekesi kalıyorsa bu alanlara uygulayacağınız en etkili ve doğal çözüm oldukça asidik bir özelliğe sahip olan sirke suyu olacaktır. Sirke ve suyla hazırlayacağınız bu karışımı elde ettikten sonra bir tel yardımıyla birlikte bu karışımı sabun lekesi bulunan alana sürün ve bu şekilde ovalayın. Ovalama işleminin ardından da suyla birlikte durulayın. Durulama işleminden sonra fayansınızın ne kadar parladığını sizlerde gözlerinizle göreceksiniz.

Kurumuş Sabun Lekesi Nasıl Çıkar?

Her leke kendi çapında kalıcı olsa da kurumuş lekeler diğer lekelere göre daha zorlu lekelerdir. Bu zorlu lekeleri çözündürmek için pek çok ürün mevcut ancak bunlar hem sizin sağlığınızı tehlikeye atacak hem de bütçenizi sarsabilir. Bu yüzden yapabileceğiniz küçük basit karışımlarla bu lekelerden kurtulabilirsiniz. Kurumuş sabun lekesi de bu zorlu lekelerden biridir. Kurumuş sabun lekeleri özellikle banyolarda sık sık bulunur. Her ne kadar temiz olduğunu bilinse de görüntü olarak lekeli bir görünüm ereceğinde yaptığınız temizliğin kendini göstermesine izin vermeyecektir. Bunun için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Öncelikle suyla birlikte kurumuş olan sabun lekesini yumuşatın. Yumuşadığından emin olduktan sonra da bu lekelerin üzerine bir kaç damla limon suyu damlatın ve sert bir süngerle bu alanı ovalayın. Bu ovalama işlemi kurumuş olan sabun lekesinin yüzeyden çıkmasına yeterli olacaktır. Daha sonrasında da bu alanı suyla durulayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde hiçbir temizlik ürününe gerek kalmadan sabun lekelerinden kurtulmak oldukça basit olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.