Gerek dış etkenler gerek ise üzerinde uygulanan saç ürünleri sebebi ile saçların yorgun düştüğü ve bakımsızlaştığı birçok kişi tarafından bilinen bir durum olarak karşımıza çıkar. Saç bakımı için kuaförlere gidere bir dolu para verilse de birçok kişi verdiği paranın karşılığını alamıyor ve kuaförden yeteri kadar tatmin bir şekilde ayrılmıyor. Zira her ne kadar doğal olduğu söylense de saçlarınıza uygulanmakta olan birçok saç ürünün içinde yığınla kimyasal madde bulunuyor. İşte bu tür sebeplerden dolayı son zamanlarda hemen hemen herkes doğal bakım ürünlerine yönelmiş durumda. Bu nedenle giderek artan bir evde saç bakım modası başladı diyebiliriz.

Çeşitli sebeplerden dolayı sağlığını kaybeden saçlarını yeniden canlandırmak ve eski sağlığına kavuşturmak isteyen kişiler kullanmış oldukları çeşitli tarifler ile birlikte evde bitkisel yağ ve ürünler eşliğinde kendilerine bakım yapıyorlar. Her ne kadar herkes her duyduğu şeyi denemeye çalışsa da bu konu ile ilgili olarak da dikkat edilmesi gereken birçok şey bulunuyor. Bu nedenle şimdi sizlere saç bakımı hakkında her şeyden bahsedecek ve daha sonra birçok saç bakım maskesinden bahsedeceğiz.

Saç Bakımı Konusunda Bilmeniz Gereken Her Şey

Saç bakımı konusunda aklı sorularla dolu olan birçok kişi bulunuyor olabilir. Bu nedenle de saçlarınız için uygun olan bitkisel ürünleri seçmeniz ve bu tür habitatları kullanarak saçlarınıza bakmanız gerekiyor. Elbette saçtan saça göre değişen uygulama çeşitleri de bulunuyor. Bunun nedeni her ürünün her saç yapısına uygulanamıyor oluşu. Yani kuru saçlar için farklı, yağlı saçlar için farklı saç kırıkları için farklı yani kısacası her saç tipi için farklı bir uygulama gerekiyor. Evde yapılacak olan maske ve kürler sayesinde de saçlarınıza bakmanız mümkün. Yıpranmış saçları eski sağlığına kavuşturmak için kuaförlerde yer alan bir dolu kimyasal madde içeren ürünleri kullanmak yerine evinizde bu doğal bakım ürünlerini kullanabilirsiniz. Fakat bu noktada saç bakımı ile ilgili olarak bilmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

 • Saçların her gün bol şampuan ile yıkamak saçlarınız fayda değil zarar getirir. Saçlarınız haftada 2 ya da 3 defa yalnızca tek şampuan kullanarak yıkamanızda fayda var.
 • Saçlarınızı kurutmadan önce saçın nemini alması için havlu kullanabilir ve soğuk rüzgar seçeneğini kullanarak saçlarınızı fönleyebilirsiniz. Böylesi saçlarınız için daha yararlı olur.
 • Saçlarınız için haftada en az bir kez saç bakım maskesi uygulayarak ihtiyacınız olan bakım yağları ile birlikte saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.
 • Saçlarınıza bakım yaparken ısı veren saç şekillendirici ve buna benzer aletlerden, sentetik saç bakım ürünlerinden ve kimyasal içerik barındıran saç boyalarından uzak durmanız gerekiyor.
 • Açık renkte bir saç rengine sahip olmak için çeşitli kimyasalları kullanarak saçını açtıran kişilerin saçları oldukça fazla yıpranır.
 • Saç kırıklarınızı azaltmak  istiyorsanız ayda bir defa saçlarınızı birkaç santim kesmelisiniz.
 • Haftada bir defa yumurtalı saç maskesi yaparak saç kırıklarınızı azaltabilirsiniz.
 • Kepek sorunu ve kuru bir yapıya sahip olan saçlar için saçlarınızı nemli bir şekilde kurumaya bırakmanızda fayda var. Ayrıca zeytinyağı bakım kürlerini uygulayarak saçlarınıza bakabilirsiniz.
 • Saçlarınızın renginin korunmasını istiyorsanız soğuk su ile duş almanızda fayda var. Sıcak su saçlara zarar verir.
 • Protein içerikli bir beslenme planı uygulayarak saç sağlığınızı da korumanız mümkün.
 • Saç diplerinize mesaj yaparak saçlarınızı yıkarsanız, saç diplerindeki kan akışını da harekete geçirerek daha sağlıklı görünen saçlara ulaşabilirsiniz.
 • Saçların at kuyruğu ve sıkı topuz modelleri ile sık sık toplanması halinde saç kökleri zayıflayarak gücünü kaybedeceği için arada bir saçları rahat bırakmakta fayda var.
 • Saç spreyi, jöle ve vaks gibi ürünleri sürekli kullanan kişilerin saçları sağlığını ve doğal görünümü kaybeder. Bu nedenle zorunlu olmadığı takdirde bu ürünleri kullanmamak gerekir.
 • Saçlarını tarayacak olan kişilerin kuru saçı taramasında fayda var. Zira ıslak saç daha çabuk kırılır.

Saç Bakımı Tarifleri

Haftada bir defa düzenli bir şekilde yapılmasında fayda olan saç maskelerini yapmadan önce saçlarınızın temiz ve yıkanmış olmasında fayda olduğunu unutmayın. Bu kriterlere dikkat etmeniz halinde yapacağını doğal saç bakımları saçlarınıza çok iyi gelir.

1. Lavantalı Saç Maskesi

 1. Saç dökülmesine engel olan ve saç bakımı için kullanılan lavantadan 50 gram kadar almalı ve 3.5 su bardağı kadar kaynamış suyun içine ilave etmelisiniz.
 2. Daha sonra demleyene kadar bu karışımı bekletmeniz gerekiyor.
 3. Beraberinde ılıyınca kadar süzmeniz gereken bu karışım ile saçlarınızı yıkamalısınız.
 4. Bu karışımı otuz dakika boyunca saçlarınızda bekletmeniz yeterli olur.
 5. Daha sonra durulamayı unutmayın.

2. Ballı Saç Maskesi

Cilt sorunlarını tedavi eden, sivilceleri geçiren ve pürüzsüzlük veren balın aynı zamanda saç için de birçok faydası bulunur.

 1. Saçlara parlak bir görünüm veren baldan yarım kaşık kadar almalı ve 4 su bardağı kadar sıcak suyun içine koyarak eritmelisiniz.
 2. Daha sonra saç diplerinize değdirmeden bu karışımı uygulamalı ve saçlarınızı durulamadan kurutmalısınız.
 3. Saçlarınızın parladığını gözlerinizle dahi görebilirsiniz.

3. Nemlendirici Saç Losyonu

 1. 100 gram kadar gül suyunun içine üç ampul kadar C vitamini ekleyip bir şişede karıştırmalı ve şişeyi kullanmadan önce de karışımı çalkalayarak homojen bir hale getirmelisiniz.
 2. Daha sonra ise saç köklerinize masaj yaparak uygulamalı ve tarak yardımıyla tüm saçınıza yedirmelisniiz.
 3. Bu işlemin ardından durulama yapmanıza gerek olmaz.

4. Kuru Saçlar İçin Nem Maskesi

 1. Bu yöntemde 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 yumurta ve 1 çorba kaşığı kadar sirkeyi bir kabın içinde karıştırdıktan sonra elde edeceğiniz karışımı saç köklerinden başlayarak saç uçlarına doğru sürmelisiniz.
 2. Dilerseniz bir tarak yardımıyla karışımın saçlarınıza yayılmasını sağlayabilirsiniz.
 3. 15 dakika sonra maskeyi yıkayarak temizlemeyi unutmayın.

5. Yağlı Saçlar İçin Yoğurt Maskesi

Saçları çabucak yağlanan kişilerin 50 gram kadar yoğurt ile bir yumurtayı karıştırıp temiz saçlarına sürmesi ve beş dakika sonra da saçlarını ılık suyla yıkaması gerekiyor.

6. Saç Dökülmesine Karşı A Vitaminli Maske

 1. Bu yöntemde yapmanız gereken şey 1 ampul A vitamini, 4 çorba kaşığı badem yağı ve 150 gram kadar zeytinyağını karıştırmak ve karışımı saç kökleri de dahil olmak üzere tüm saçlara uygulamak olur.
 2. Daha sonra saçlarınızı sıcak havlu ile sarmalı ve iki saat boyunca beklemelisiniz.
 3. Bu zaman diliminin ardından saçlarınızı yıkamayı unutmayın.

7. Saç Uzatan Maske

 1. Hint yağı, A vitamin ampulü ve bir adet yumurta sarısını karıştırdıktan sonra karışımı saç köklerinizden ucuna kadar uygulamalısınız.
 2. Tarak yardımıyla karışımı saçınıza yayabilir ve bir saat kadar bekledikten sonra şampuan yardımı ile saçlarınızı durulayıp, karışımdan arındırabilirsiniz.

8. Parlak Saçlar İçin Maske

 1. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir fincan kadar taze limon suyun içine sirke ekleyip saçınıza yedirmelisiniz.
 2. Daha sonra saçlarınız durularsanız parladığını görebilirsiniz.
 3. Bu maskenin 2 haftada bir kullanılmasında fayda var.
 4. Limon ve sirkenin içinde yer alan antiseptik yani mikro kırıcı özellikler ile birlikte bu maskeyi kullanarak kepek sorununuzun önüne geçebilir, saçlarınıza bakım yapabilir ve aynı zamanda saçlarınızın matlığını söküp atarak ışıl ışıl parlamasını sağlayabilirsiniz.