Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Argan Yağı Kullanımı

Kozmetik ürünlerin en önemli malzemesi olarak kullanılan argan yağı, cilde ve saça uygulandığı zaman büyük fayda sağlar. Argan yağının saç için kullanılmasının amacı, saçlara parlaklık, canlılık ve onarıcı bir etki sağlamaktır. Argan yağının en önemli özelliği saçı besleyerek ve onararak hızlı uzamasına yardımcı olmasıdır.

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı Fas olarak bilinen argan yağı, argan ağacından elde edilir. Fas bölgesinde yüzyıllardır saça uygulanan ve ciltte kullanılan argan yağı, saç tellerini yumuşatır ve saçta oluşan kırıkları büyük oranda azaltmaya yardımcı olur.

Kırılan saç tellerini yeniden onararak, daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağlar. Güçlü bir kök yapısına sahip olan saçlar, zamanla daha iyi beslenerek, hızla uzamaya başlar. Argan yağı özellikle saç uzamasında çok etkilidir. Ancak devamlı kullanımda etkisini gösterir. Saçın kabarmasını önleyerek, daha kolay taranmasını sağlar. Kalın telli, ince telli, boyalı, kıvırcık, dalgalı ya da düz gibi farklı saç yapısı için güvenle kullanılır. Saçınıza isterseniz bakım yapmak için, isterseniz kolay taramak için farklı sebeplerle kullanabilirsiniz.

Saç derisinde ve saç üzerinde herhangi bir yağ birikimine neden olmaz. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarının çok fazla olduğu zamanlarda, saçınızın yıpranmasını önlemek için güvenle kullanabileceğiniz doğal bir yağdır.  Argan yağını saçınıza ya da cildinize uygulamak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Saç bakımı için güvenle kullanabileceğiniz argan yağı, saçı ve saç derisini iyi bir şekilde nemlendirir. Nemlenen saç daha sağlıklı ve hacimli olur. Eğer saçınızda çok kırık varsa, saç uçlarını da belirli bir miktar sürebilirsiniz. Çok fazla sürmediğiniz zaman, durulama ihtiyacınız da olmaz.

Ayrıca argan yağı saç derisini nemlendirdiği için, kepek ve farklı saç derisi sorununuz varsa bir süreden sonra tamamen yok eder. Nemsiz olan saçlar genelde cansız ve hacimsiz olur. Argan yağı saçı büyük oranda nemlendirerek, saç kuruluğu sorununuzu yok eder. Saç diplerine mineral ve vitamin takviyesi yaptıktan sonra, saçı canlandırır ve onarır. Böylece saçlarınız daima canlı görünür. Saçlarınız çok seyrekse, düzenli olarak argan yağı kullanımı sonrasında saçınız gürleşir ve daha canlı kök yapısına sahip olursunuz.

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Argan özellikle saçlar için kullanılan ve içerisinde çok sayıda vitamin barındıran bir yağ türüdür. Argan yağı saça farklı yöntemler ile uygulanabilir. Bu tür işlemler sadece saçın durulanması ya da durulanmaması kısmında farklılık gösterir. Argan yağını istediğiniz bir şekilde saçınıza sürebilirsiniz. Argan yağının saça uygulanma şeklinde herhangi bir farklılık bulunmuyor. Genelde saça uygulanacağı zaman, ilk olarak saç köklerini ıslatacak şekilde sürülür, daha sonra saç diplerine ve en son olarak, saç diplerinden ucuna kadar sürmeniz gerekir.

Argan yağını saçınızın diplerine, saç köklerine ve saç uçlarına iyice sürdükten sonra saçlarınızı toplayın. Daha sonra saçlarınızı streç film ya da bir havluyla sarabilirsiniz. Eğer argan yağından daha çok yararlanmak isterseniz, 1 gün bekletebilirsiniz. Ancak argan yağını saçınızda 1 gün bekletecek kadar vaktiniz yoksa, birkaç saat bekletmeniz de yararlı olur. 1 günün sonunda saçlarınızı doğal bir şampuan ya da sabunla yıkayabilirsiniz. Eğer saçlarınız şampuan kullanımından sonra canlılığını kaybediyorsa, saçlarınıza hacim kazandırmak ve canlı görünmesini sağlamak için, duş sonrasında da saçlarınıza küçük bir oranda uygulayabilirsiniz. İnce telli bir saç yapısına sahipseniz, argan yağını saçınızın köklerine çok uygulamamanız gerekir. Sadece saçınızın dip ve uç kısmına uygulamanız yeterli olur. Argan yağının yapısında bulunan vitamin ve vitaminler sayesinde saçlarınız beslenecek, daha hızlı uzamak için zemin hazırlayacaktır.

Argan Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Argan yağını saçınıza uygularken ekstra ya da farklı herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Sadece argan yağını saçınıza sürerken kullandığınız oran çok önemli. Argan yağını saçınızdan yere ya da farklı bir alana damlamaması gerekir. Zamanla argan yağının içerisindeki vitamin ve mineraller saç derinize yerleşir. Eğer saçınız ince telliyse sadece saç uçlarına argan yağını uygulayın. Argan yağı kullandıktan sonra saçlarınızı mutlaka doğal bir şampuan ya da sabunla yıkayın. Doğal bir yağın etkisi ancak doğal bir ürünle desteklenirse, başarılı sonuçlar elde edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. zeynep dedi ki:

    ben arganyağından çok saçlarıma doğal yöntemli doğal keratin yüklemesi yapıyorum saçlarıma bakım yapıyor onarıyor saçlarımda yanık vardı onları geçirdi düzenli olarak kullandım ve 2 aya kadar mükemmel sonuçlar aldım

  2. Aslı Güner dedi ki:

    Zeynep çok teşekkür ederim bende kullandım gerçekten çok etkili özellikle katkısız keratin maske kesinlikle mükemmel