Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Saç Bakımında Badem Yağı Kullanımı

Doğal ve faydalı yağlar arasında en çok kullanılan bitkilerden biri de badem yağıdır. Vücudumuzdaki pek çok bölgeyi nemlendirmek için güvenle kullanabileceğiniz badem yağı çoğunlukla saç için kullanılır.

Badem Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saça düzenli bir şekilde uygulanan badem yağı, saçı gürleştirir ve güçlenmesini sağlar. Saçınızda kırıklar varsa, kırıkların güçlenmesine ve ortadan kalkmasına yardımcı olur. Saç diplerinizin köklerini besleyerek, daha güçlü ve hacimli olmasını sağlar. Badem yağının içeriğinde bulunan E vitamini, her türlü kozmetik ürününde kullanılır.

E vitamini açısından çok zengin olan badem yağı, diğer yağlara göre içeriğinde daha fazla protein bulundurur. Badem yağı gözlere, cilde ve daha pek çok bölgeye fayda sağlar. Özellikle tatlı badem yağı eski zamanlardan beri sürekli cilt ve saç bakımında kullanılır. Cildinizde ve saçınızda kuruluk, pullanma, kaşıntı ve hassasiyet durumu varsa badem yağı kullanabilirsiniz. Badem yağı kıl köklerini güçlendirir ve kaşlarınızı, kirpiklerinizi besleyerek, daha güçlü olmasını sağlar. Badem yağının içerisinde bulunan D ve E vitamini, magnezyum, kalsiyum mineralleri ile saçınızı dipten uca besler. Badem yağının rahatlatıcı etkisi ile masaj yağı olarak da kullanıma uygundur.

Saç Bakımında Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Badem yağını saça uygulamak için duştan önce sürmeniz gerekir. 3 çorba kaşığı badem yağını küçük bir kaba koyun. İlk olarak saçınızın köklerine sürün, sonrasında saç diplerine ve saç uçlarına doğru iyice sürün. Saç derinize masaj yaparak, saç diplerini güçlendirmeye gayret edin. Saç derinizi badem yağıyla masaj yaptıktan sonra bir bone ile saçınızın tamamını kapatın. Yaklaşık olarak 1 saat boyunca saçınızı bekletin. 1 saat sonrasında saçınızı doğal bir şampuanla ya da sabunla iyice yıkayın. Saçınız biraz yağlı kalabilir, bu durumun saçınıza herhangi bir zararı bulunmaz. Saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmamaya dikkat edin. Çünkü sıcak su yağı iyice içine alarak, saçınızdan arınma işlemini daha zor hale getirir. Saçlarınız kurumadan, birkaç damla badem yağını saçınızın uç kısmına sürdüğünüz zaman saçlarınızın uçları daha da güçlenir. Böylece saç kırılmasının da önüne geçebilirsiniz. Badem yağını sadece saç uçlarına uyguladıktan sonra, saçınızı tekrar durulamanıza gerek yok.

Eğer saçınızda kepek ya da kuruluk varsa, yine badem yağı kullanabilirsiniz. Ancak badem yağını düzenli bir şekilde haftada 2 kere uyguladığınız zaman fayda sağlar. Badem yağını, kuru saç derisine, kepeklenme problemi için de saç diplerine doğru sürebilirsiniz. Badem yağını parmak uçlarınıza sürerek, saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Yarım saat beklettikten sonra, doğal bir şampuan ya da doğal bir sabunla yıkayın. Yıkamadan önce sıcak su kullanmayın, ılık bir su ile badem yağı saçınızdan daha kısa sürede arınır. Eğer saçınızdan badem yağını arındırırken zorlanıyorsanız, son durulama suyuna 1 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edebilirsiniz.

Pek çok kişi saçının hızlı uzamasını ister ve bunun için badem yağından faydalanır. Ancak badem yağının saç uzatma konusunda herhangi bir etkisi henüz kanıtlanmamıştır. Fakat düzenli olarak badem yağını saçınıza uyguladığınızda zaten saç deriniz ve saç kökleriniz beslenecek, hızlı uzama işlemi de gerçekleşecek. Badem yağı saçınızın uzaması için uygun zemini hazırlar, sonraki süreç de saçınızın ne kadar güçlü olduğuyla alakalıdır.

Badem Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Badem yağını düzenli olarak haftada 2 ya da 3 kere kullanabilirsiniz. Daha fazla kullandığınızda her gün saçınızı yıkamanız gerektiği için saç deriniz kurur. Duştan çıktıktan sonra eğer saçlarınız çok kabarıyorsa, saçınıza çok az miktarda badem yağı sürerek saçınıza şekil verebilirsiniz. Böylece saçınız daha canlı ve sağlıklı görünecek. Ayrıca badem yağı, saç kremi görevi de görür.

Badem yağını cildinize de güvenle uygulayabilirsiniz. Badem yağını cildinize sürecekseniz, mutlaka ön hazırlığınızın olması gerekiyor. Bunun için doğal bir sabunla ya da yüz temizleme jeliyle cildinizi temizleyin. İyice kuruladıktan sonra cildinize birkaç damla badem yağı sürerek, her tarafa eşit bir şekilde dağılmasını sağlayın. Gece yatmadan önce cildinize badem yağı sürmek daha fazla fayda sağlar. Cildinize masaj yaparak badem yağını cildinize yedirin. Badem yağı cildinize anında nüfuz ederek, nemlenmesine yardımcı olur.

Badem yağını vücudunuzu nemlendirmek için kullanacaksanız, duştan sonra temiz vücuda uygulayabilirsiniz. Badem yağını biraz avucunuza dökerek, ısınmasını sağlarsanız daha hızlı bir sonuç elde edersiniz. Badem yağı vücudunuz tarafından hızlıca emilir. Diğer doğal yağlar gibi vücudunuzda yapışkan bir his bırakmaz. Badem yağını vücudunuza uyguladıktan sonra tekrar duş almanıza gerek kalmaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.